Büyük ihale ve rüşvet operasyonu...

Büyük ihale ve rüşvet operasyonu...

İstanbul ve Ankara'da ihale ve rüşvet operasyonu... Devlet ihalelerinde yolsuzluk iddiasıyla aralarında Ali Ağaoğlu ile üç bakanın oğullarının da bulunduğu 52 kişinin gözaltına alındığı belirtiliyor. Soruşturmanın başındaki isim ise kamuoyunun yakından tanıdığı Eski Ergenekon savcısı Zekeriya Öz.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü'nün operasyonunda gözaltına alınanlar arasında işadamı Ali Ağaoğlu ile üç bakanın oğlunun da bulunduğu kaydedildi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca bu sabah "yolsuzluk ve rüşvet iddiası"yla ilgili yürütülen soruşturma kapsamında çeşitle adreslere operasyonlar başlatıldı.

52 kişinin gözaltına alındığı operasyon 3 ayrı soruşturmayı içeriyor.

DHA'nın bildirdiğine göre; birinci soruşturma işadamı Ali Ağaoğlu'na, ikinci soruşturma Fatih Belediye Başkanı ile İçişleri Bakanı'nın oğlu B.G., Ekonomi Bakanı'nın oğlu S. K. Ç.'ye, üçüncü soruşturma ise işadamı R. S. ile Halk Bankası Genel Müdürü S. A.'nın aralarında bulunduğu şahıslarla ilgili olduğu öğrenildi.

Ali Ağaoğlu'nun da aralarında bulunduğu 52 kişinin gözaltına alındığı soruşturma kapsamında İçişleri Bakanı'nın oğlu B. G., Ekonomi Bakanı'nın oğlu S. K. Ç. hakkında da gözaltı kararı olduğu belirtildi.

Öte yandan gözaltına alınanlar arasında bulunan Ali Ağaoğlu'nun avukatı Ali Demirhan basın mensuplarının soruları üzerine kısa bir açıklama yaptı.

Demirhan, Ali Ağaoğlu'nun soruşturmanın merkezinde olmadığını belirtti. Demirhan Ağaoğlu'nun ifadesinin hanüz alınmadığını dile getirdi.

Öte yandan Taşyapı İnşaat ve Taahhüt Sanayi ve Ticaret AŞ, İstanbul merkezli operasyon kapsamında, yönetim kurulu başkanı Emrullah Turanlı'nın bilgisine başvurulmak üzere İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne davet edildiğini bildirdi.

Soruşturmayı Zekeriya Öz yürütüyor

Bakanların oğlunun da şüphelileri arasında bulunduğu soruşturmayı yürüten isimler ise kamuoyunun yakından tanıdığı isimler. Eski Ergenekon savcısı, şu anki İstanbul Cumhuriyet Başsavcı vekili Zekeriya Öz ile ona bağlı olarak görev yapan savcı Celal Kara tarafından soruşturma yürütüyor.

5 kişi İstanbul'a gönderildi

İstanbul merkezli operasyon kapsamında, Ankara'da gözaltına alınan 5 kişi, İstanbul'a gönderildi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma kapsamında,
Ankara Emniyet Müdürlüğü Organize Suçlarla Mücadele Şubesi ekipleri de sabah saatlerinde bazı adreslerde arama yaptı.

Operasyon kapsamında gözaltına alınan 5 kişi, Ankara'da emniyetteki
işlemlerinin ardından İstanbul'a gönderildi.

Öte yandan operasyon kapsamında İstanbul'da gözaltına alınanlar,
Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesinde sağlık kontrolünden geçirildi.

Gözaltındaki şüpheliler avukatları ile görüştürülürken henüz ifade işlemlerinin başlatılmadığı öğrenildi.

Öte yandan gözaltında bulunan Reza Zarrab akşam saatlerinde tekrar sağlık kontrolünden geçirildi.

Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde sağlık kontrolünden geçirilen Zarrab tekrar İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne getirildi.


Vali Mutlu: "Yorum yapmam doğru olmaz"

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, "Hazırlık soruşturmasının sürdüğü safhada yorum yapmam doğru olmaz. Daha sonra ilgili makamlar gerekli açıklamaları yapacaktır" dedi.

Vali Mutlu, "operasyonu ne zaman öğrendiniz" sorusuna ise yanıt vermedi.

Bir açıklama da Topbaş'tan

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş da, "Bu operasyonun geldiği noktayı ben de basından takip ediyorum. Sizler bizden daha iyi biliyorsunuz. Basından takip ediyoruz. Bizim henüz net bir bilgimiz yok. İlerleyen zaman dilimi içerisinde biraz daha huzura kavuşur buna inanıyorum. Takip ediyoruz" açıklamasında bulundu.

Ağaoğlu Grup CEO'sundan açıklama

Ağaoğlu Grup CEO'su Hasan Rahvalı, Ali Ağaoğlu'nun gözaltında olduğu iddiaları üzerine "Gözaltında değil. Bilgi alınması amacıyla emniyete davet edildi" dedi.

Rahvalı, "Bugünkü operasyonla ilgili bilgimiz şundan ibaret. Bazı kamu görevlileriyle ilgili yolsuzluk iddialarıyla ilgili olarak alınan bir mahkeme kararıyla belirli sayıda işadamının sayıda ifadesine ihtiyaç duyulmuş. Bu kapsamda da sayın Ali Ağaoğlu da ihtiyaç duyulan ifadeyi vermek üzere emniyete gitmiş bulunuyor" dedi.

Rahvalı, "Ali Ağaoğlu'nun gözaltında olduğu söyleniyor. Gözaltına mı alındı davet mi edildi?" şeklindeki soruya ise, "Ali Ağaoğlu eminyete davet edildi. Arama yapıldı tamamlandı. Aramayla ilgili herhangi bir suç unsuruna rastlanmadı. Bu da tutanağa bağlandı" cevabını verdi.

Hasan Rahvalı, Ağaoğlu şirketlerini kapsayıp kapsamadığıyla ilgili olarak da ilgili olarak ise "İhaleye fesat karıştırma iddiasını ben de televizyondan duydum. Bu tip şeyler resmil belgeye dayanmadığı için kesin birşey söylemek mümkün değil. İhaye fesat karıştırma olayının içinde Ağaoğlu'nun olması mümkün değil. Bugün halka açık hatta canlı yayında yapılan ihalelere katılıyoruz. En son Kartal ihalesinde 41 tane uluslararası müteahitlik firmaları ve müteahhit yerli firmalar olduğu açık bir ortamda adeta bir bilek güreşiyle kazanılan ihaleleler bunlar. Kaldı ki her girdiğimiz ihaleyi de biz almıyoruz. Böyle bir iddianın mesnetsiz olduğunu düşünüyoruz. Burada herhangi götürülen döküman olmadı. Ama adli makamlar ve polis bilgi belge isterse herşeyimiz açık" dedi.

Şirket binasında aramayı yapan polis daha sonra buradan ayrıldı.

Halk Bankası'ndan açıklama

Halk Bankası'ndan da operasyona ilişkin açıklama yapıldı. Halk Bankasının, Kamuyu Aydınlatma Platformu'nda yer alan açıklamasında, "Görsel ve yazılı basında yer alan haberlere konu işlemler ile ilgili yürütülen adli soruşturma kapsamında bankamızdan bilgi ve belge talep edilmiştir. Bankamız, olağan faaliyetlerini sürdürmekte olup gelişmeler hakkında kamuoyu ayrıca bilgilendirilecektir" ifadeleri kullanıldı.

İstanbul Emniyeti'ne çağırıldı


Bu arada Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı AŞ, İstanbul merkezli operasyon kapsamında, şirketin genel müdürü Murat Kurum'un bilgisine başvurulmak üzere akşam saatlerinde İstanbul Emniyet Müdürlüğüne çağrıldığını bildirdi. Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı AŞ'nin Kamuyu Aydınlatma Platformunda (KAP) yer alan açıklamasında, şirketin genel müdürü Murat Kurum'un, bilgisine başvurulmak üzere akşam saatlerinde İstanbul Emniyet Müdürlüğüne çağrıldığı duyuruldu.

Savcılar hakkındaki iddia yalanlandı

Öte yandan soruşturma İstanbul Cumhuriyet savcıları Celal Kara ile Mehmet Yüzgeç tarafından başlatıldı. Akşam saatlerinde bu iki ismin dosyadaki görevlerinden alındığı iddiası önce sosyal medyada yer aldı. İddia daha sonra bazı TV ve internet sitelerine haber konusu oldu.

İddiayı araştıran Doğan Haber Ajansı, en yetkili isim İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Turan Çolakkadı'ya ulaştı. Saat 21.30 sıralarında telefonla ulaştığımız Çolakkadı, savcıların dosyadaki görevlerinden alındığı iddiasını yalanladı. Çolakkadı, “Savcıların dosyadan alındığı bilgisi doğru değil. Şu an için savcılar dosyadaki görevine devam ediyor" dedi.

günün özeti

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
 
LG
MD
SM
XS