İstanbul'da kentsel dönüşüme silüet ayarı 

İstanbul'da kentsel dönüşüme silüet ayarı 

İstanbul'da kentsel dönüşüme silüet ayarı 

İstanbul'un gökdelenlerle tahrip edilen tarihi silüetinin tamamen yokolmasının önüne geçebilmek için yeni bir çalışma başlatıldı. Buna göre İstanbul'un tüm ilçelerinde yükseklik kotası yeniden belirlenecek, yatay kentleşme teşvik edilecek.  

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Sözcü Gazetesi'nden Özlem Güvemli'nin haberine göre Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın yüksek katlı binalarda siluet ayarı getirmek için Türkiye genelinde başlattığı çalışma İstanbul'da Anadolu Yakası'ndan start alacak. İlk etapta Kadıköy, Maltepe ve Kartal'da yapılacak yükseklik çalışmasının şubat ayında İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin gündemine gelmesi bekleniyor.

İstanbul'un tamamı için kota belirlenecek

Tarihi Yarımada'nın siluetini  bozan ve hala tartışılmaya devam eden 16/9 gökdelenleri sonrasında İstanbul için 2012 yılında Boğaziçi ön görünüm ve geri görünüm bölgesinde yapılan siluet çalışması genişletiliyor. Edinilen bilgiye göre İstanbul'un tüm ilçelerinde yükseklik kotası yeniden belirlenecek. Kentsel dönüşümün önüne geçmeden yatay yapılaşması teşvik edecek şekilde binalara kat sınırlaması getirilecek.

Adalar manzaralı tahribat

Özellikle Kartal'da bir biri ardına yükselen "Adalar manzaralı" projeler ile kentin siluetinde yaratılan tahribatın önüne geçilmesinin planlandığı öğrenildi. Anadolu yakasının ardından ikinci etapta Avrupa Yakası'nda aynı çalışma yapılacak.

100 metrelik 70 gökdelen

Çalışma, İstanbul için olumlu da olsa kentin her noktasında yükselen yükseklikleri 100 metreyi bulan gökdelenler tarihi silueti geri dönüşü olmayacak şekilde tahrip etmiş durumda. İstanbul genelinde yüksekliği 100 metreyi aşan 70'e yakın gökdelen bulunuyor. Tüm bu tartışmanın başlamasına neden olan 16/9 kulelerinin tıraşlanması gereken 25 katına, mahkeme kararına karşın hala dokunulamadı. Zeytinburnu ve Ataköy arasında 16/9 gökdelenleri sonrasında getirilen 70 metre sınırı da adeta emsal oldu. Şu an yapımı devam eden ya da planlama aşamasında tüm projeler 70 metrenin bir metre aşağısında bile olmuyor. Sahil boyunca yan yana yükselmekte olan 70 metrelik gökdelenler kentin siluetini tahrip ediyor.

Uyarılarımızı dikkate almadılar

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

CHP'li Meclis Üyesi Hüseyin Sağ, "Çıkarılacak yönetmelikle yüksek katlı binalar kritere bağlanacak ve kentin tarihi dokusuna uyum sağlaması gerekecek. İstanbul için olumlu bir adım ama bugün dek yaratılan tahribat nasıl giderilecek?" dedi. İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi'nin önümüzdeki ay Anadolu Yakası'ndaki 3 ilçede başlatacağı çalışmayı önemsediklerini söyleyen Sağ "Biz bu mecliste yıllardır siluet uyarısı yapıyoruz. Hatta çoğu projede İBB'nin kendi birimleri bile silueti gerekçe gösterip plan değişikliklerine olumsuz görüş bildiriyor. Keşke İstanbul bu hale gelmeden önce uyarılarımız dikkate alınsaydı, alınan mahkeme kararları uygulansaydı. Kent yap-boz tahtasına döndü ama bu gidişe dur demek için önemli bir adım atılıyor" diye konuştu.