İstanbul Vezneciler'de polise bombalı saldırı

İstanbul Vezneciler'de polise bombalı saldırı

İstanbul Vezneciler'de polise bombalı saldırı

Beyazıt Vezneciler'de polis otobüsünün geçişi sırasında patlama meydana geldi. İstanbul Valisi Vasip Şahin çevik kuvvet polisine düzenlenen bombalı saldırıda 7'si polis 4'ü vatandaş 11 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı. Saldırıda 3'ü ağır 36 kişi de yaralandı. Vezneciler'de bombalı araçla gerçekleştirilen terör saldırısında şehit olan polislerin kimlikleri belli oldu. Şehit 7 polisten 6'sının isimleri şöyle: Ramazan Kırboğa, Emrah Pekdoğan, Kadir Cihan Karagözlü, Duha Beker, Gökhan Topçü ve aracı kullanan Yaşar Özlem.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

İstanbul Beyazıt'ta Vezneciler durağında polis otobüsüne yönelik bombalı saldırı gerçekleşti. İstanbul Valisi Vasip Şahin, Vezneciler'de yoldan geçen çevik kuvvet polisini taşıyan araçlara, bombalı araçla yapılan saldırı sonucunda 7 polis ile 4 vatandaşın hayatını kaybettiğini bildirdi. Saldırı da 3'ü ağır 36 kişi de yaralandı.

İşte İstanbul Vezneciler'deki saldırıdan ilk kareler

Vali Şahin, Beyazıt Vezneciler'de meydana gelen patlamanın olay yerinde incelemelerde bulundu. Vali Şahin incelemelerinin ardından açıklama yaptı.

Şahin, "Bugün saat 08.40 sıralarında Vezneciler semtimizde yoldan geçen Çevik Kuvvet polisimizi taşıyan araçlarımıza bombalı araçlı saldırı yapılmıştır. Bunun neticesinden 7'si polis, 4'ü vatandaşımız hayatını kaybetmiştir. Şehitlerimize Allah'tan rahmet diliyorum. 36 kişi yaralanmıştır. Bunlardan durumu ağır olan 3 kişi. İncelemelerimiz devam ediyor. Daha detaylı bilgileri size gelişmeler oldukça vereceğiz" dedi.

Şehit polislerin isimleri belli oldu

Saldırıda şehit olan polislerin kimlikleri belli oldu. Şehit 7 polisten 6'sının isimleri şöyle: Ramazan Kırboğa, Emrah Pekdoğan, Kadir Cihan Karagözlü, Duha Beker, Gökhan Topçü ve aracı kullanan Yaşar Özlem.

"Detayları daha sonra sizlere bildireceğiz"

Vali Şahin, patlamanın hangi örgüt ile alakalı olduğu sorusuna ise, "Bütün bunlar çalışıyor, daha sonra geniş açıklamalar yapılacak" dedi.

Vali Vasip Şahin yaralıların hepsinin hastanelere ulaştığını belirterek, "Şu anda olay yerinde hiçbir yaralımız yok, hepsi olay olur olmaz, anında hastanelerimize ulaştırıldı. Bir savcımızın başkanlığında bir ekiple, konuyla ilgili adli incelemeler de devam ediyor. Detayları daha sonra sizlere bildireceğiz " diye konuştu.

Kiralık araç, uzaktan kumanda

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

DHA'nın geçtiği habere göre Vezneciler'deki terör saldırısında kiralık bir otomobilin kullanıldı ve düzeneğin uzaktan kumandayla patlatıldığı belirlendi.

Olay yerinden görüntüler

Silah sesleri duyuldu

Görgü tanığı anlattı 

Vezneciler saldırısı dış basında

Patlama nedeniyle çevredeki iş yerleri ve bazı araçlar zarar gördü. Polis, hasar meydana gelen iş yerlerini boşaltıyor. Bu arada, patlama sonrasında silah sesleri duyulduğu öğrenildi.

Vali Şahin olay yerinde

İstanbul Valisi Vasip Şahin, Beyazıt'ta patlamanın meydana geldiği bölgede incelemelerde bulundu. Polis, patlamanın ardından bölgeyi güvenlik çemberine aldı. Olay yerine sadece emniyet ve sağlık ekiplerinin girmesine izin veriliyor.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Metro durdu

Patlamanın meydana geldiği cadde trafiğe kapatılırken, Yenikapı-Hacıosman metrosunun Vezneciler istasyonunda hizmet vermiyor.

Drone görüntü alıyor

Çevrede geniş güvenlik önlemi alınırken, polis helikopteri de görev yapıyor. Ayrıca olay yerinin üzerinde bir drone görüntü alıyor.

1 polis kazada yaralandı

Öte yandan motosikletli polis İstanbul Büyükşehir Belediyesinin Saraçhane'deki binası önünde kaza yaptı. Yaralı polis, Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesine kaldırıldı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Saldırı sonrasında metrolarda bomba alarmı

Cami hoparlöründen "kontrollü patlama" anonsu

Bombalı saldırının meydana geldiği alan cami hoparlöründen yapılan anonsla boşaltıldı.

Anonsta, "Kontrollü olarak patlatma yapılacaktır. Bu sebepten dolayı görevlilerimiz dikkatli olsunlar, sivillerimiz de lütfen emniyet görevlilerimizin ikazlarına uyarak çalışmalarına yardımcı olsunlar" denildi.

Bölge boşaltılırken, bomba imha ekiplerinin, olay yerindeki şüpheli beyaz renkli minibüste tuzaklama ihtimaline karşı inceleme yaptığı bildirdi. Bir süre sonra kontrollü patlatma gerçekleştirildi.

İstanbul Üniversitesi'nde sınavlar iptal

Vezneciler'de Çevik Kuvvet ekibinin geçişi sırasında meydana gelen patlama nedeniyle İstanbul Üniversitesi'nde bugün gerçekleştirilecek tüm sınavlar iptal edildi.

Duyuru, Patlama yerine çok yakın noktada bulunan İstanbul Üniversitesi'nin resmi twitter hesabından "Beyazıt ve Laleli Yerleşkelerimizde 07.06.2016 Salı günü gerçekleştirilecek olan sınavlar daha sonra açıklanacak bir tarihe ertelenmiştir" diye ilan edildi.

 

Otelin kapalı olması bilançonun daha da büyümesini önledi 

Saldırının meydana geldiği yerde büyük bir otel de bulunuyordu. Şiddetli patlama metro durağı ve çevresindeki çok sayıda araçta ve işyerinde hasar oluşmasına yol açtı. Patlama noktasına bakan ön cephesinde büyük hasarın meydana geldiği otelin arka cephesindeki camlar bile kırıldı. Bir süredir kapalı olan Celal Ağa Oteli müşteri de kabul etmiyordu. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan yaralıları ziyaret etti

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul Vezneciler'de meydana gelen patlamada yaralananları ziyaret etmek üzere Haseki Hastanesi'ne geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, İstanbul’da can kaybına da yol açan terör saldırısını lanetlediği, şehitlere Allah’tan rahmet, yaralanan polislere ve vatandaşlara da acil şifa dileğinde bulunduğu öğrenildi.

Saldırıya 7 savcı bakacak

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Beyazıt Vezneciler'de bombalı araçla gerçekleştirilen terörist saldırıyla ilgili soruşturma başlatttı. İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Hadi Salihoğlu ve Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu Başsavcı Vekili İrfan Fidan'ında aralarında bulunduğu toplam 7 savcı olay yerine gitti. Başsavcı Salihoğlu ve savcıların olay yerindeki incelemesi devam ediyor.

Bombalı saldırının ardından turistler otellerinden ayrıldı

Vezneciler'de polise yönelik düzenlenen bombalı saldırı sonrası, çevredeki otellerde kalan bazı turistler eşyalarını alarak otellerden ayrıldı. Bazı otel çalışanları, turistlerin güvenlik gerekçesiyle otelden ayrılmak istediklerini söylediler.

Sivillerin isimleri belli oldu

Vezneciler'de polislere yönelik saldırıda hayatını kaybeden sivillerden 4'ünün cenazesi Adli Tıp Kurumu'ndan alındı.

Vezneciler'de polislere yönelik bombalı saldırıda yaşamını yitiren sivillerden 4'ünün cenazesi Adli Tıp Kurumu'ndaki işlemlerinin ardından yakınları tarafından alındı. Adli Tıp Kurumu'ndaki işlemleri biten Ahmet Bayraktar, Elif Tutuş İnce, Esra ve Hakan Tekin çiftinin cenazeleri yakınları tarafından Adli Tıp Kurumu'ndan alındı.

İÜ mensubu

Bu arada İstanbul Üniversitesi (İÜ) Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak, Vezneciler'deki terör saldırısında üniversite personeli Esra Tekin'in de hayatını kaybettiğini belirterek, "Merhumeye Allah’tan rahmet, kederli ailesine ve İstanbul Üniversitesi mensuplarına başsağlığı dileriz." açıklamasında bulundu.