Cumhurbaşkanı Erdoğan, fetih şöleninde konuştu

Cumhurbaşkanı Erdoğan, fetih şöleninde konuştu

İstanbul'un fethinin 562. yıl dönümü, Cumhurbaşkanlığının himayesinde İstanbul Valiliği ve Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen şölen ile kutlanıyor. Çeşitli gösteri ve etkinliklerin sergilendiği şölende konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, durdurulan MİT TIR'larının taşıdığı yükle ilgili yapılan haberlere tepki gösterdi, "Bayırbucak Türkmenlerine gönderilen yardımlarla ilgili spekülasyonlara girdiler. Casusluktur, ajanlıktır, bunun hesabını da verecekler" dedi. Erdoğan, New York Times gazetesini de hedef aldı, "Amerika’da New York Times diye bir paçavra var" ifadesini kullandı.

Yenikapı'daki şölen alanını vatandaşlar doldurdu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan, helikopterle Yenikapı’ya geldi. Erdoğan Ailesi, alanı dolduran vatandaşlarla selamlaştı. Kutlamalar saat 18:00 civarında başladı. Kutlamalar, Türk Silahlı Kuvvetleri Mehteran Birliği ile Tarihi Osmanlı Birliği'nden 562 kişilik mehter takımının konseriyle başladı.


Cumhurbaşkanı Erdoğan ile eşi Emine Erdoğan, Tarabya Köşkü'nden helikopterle alana hareket etti. Helikopter bir süre alanın üzerinde tur attı. Alanda Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bulunduğu helikopterin tur attığı anonsu yapılınca, vatandaşlar Türk bayrakları sallayarak kendisini selamladı.


Helikopter, alanın yanındaki piste indi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, mehter takımı konser verdiği esnada, ellerinde bayraklarla 16 Türk devletini temsil eden askerlerin bulunduğu yerden yürüyerek, alana giriş yaptı.


Vatandaşlar, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a alana gelişinde yoğun sevgi gösterisinde bulundu. Eşiyle sahneye çıkan Erdoğan da vatandaşları selamladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, ardından protokoldeki yerine geçti ve Türk Yıldızları gösteri yaptı.


İşte kutlama alanından fotoğraflar...


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan kutlamalarda yaptığı konuşmaya katılanları ve İstanbul'u selamlayarak başladı. Erdoğan, "İstedik ki farklı bir kutlama olsun. Bu şehri ezanla namazla buluşan Fatih Sultan Mehmet Han’dır. Bu şehri Müslümanlıkla buluşturan Fatih’in ordusudur. Biz Fatih Sultan Han’dan razıyız yarabbi. O aziz şehitlerden sen de razı ol yarabbi. O güzel ordudan sen de razı ol Allah’ım. Köhne bir devri medeniyetle buluşturan Sultan Fatih’ten sen de razı ol yarabbi. İstanbul’un her karışı sadece şehit kanları ile değil bedenleri ile doludur. Rumeli Hisarın’dan Akhisar’a kadar tüm yollar şehir bedenlerini misafir ediyor. Koca Mustafa Paşa, Davut Paşa, Kuzguncuk, Bebek ve pek çok semt ismi fethin kahramanlarının ismidir" diye konuştu.


"Fatih’in ve sancağımız yere düşmesine asla müsaade etmeyeceğiz" diyen Erdoğan, "Bu yolda yürümeye devam edeceğiz. 'Zulüm 1453’te başladı' diyen hainlere gözyummayacağız. İstanbul’u kutsal emanetler başında kesintisiz Kuran okunan bir şehir olmaktan çıkarmaya çalışanlara imkan tanımayacağız. Fetih ışığını söndürmek isteyenlere meydanı bırakmayacağız" şeklinde konuştu.


"Fetih 7 Haziran'dır"


"Buradaki kardeşler topluluğu fethin ne olduğunu iyi bilir" ifadesini kullanan Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:


"Fetih 1994’tür. Fatih’in mirasına hizmet etmektir. Türkiye’yi yeniden ayağa kaldırmaktır. Fetih 7 Haziran’dır. Yeni Türkiye yolunda bu dönüm noktasını başarı ile geçmektir. Fetih yeniden diriliş için bir olmaktır, diri olmaktır ve hep birlikte Türkiye olmaktır. Değerli kardeşlerim, fethin ruhunu anlamak için bu zaferin nasıl kazanıldığını iyi bilmek gerekiyor. Fatih Sultan Mehmet son hazırlıklarını yaptıktan sonra komutanlarını karargâhında toplamıştır÷ Nihai hücumun yapılacağı müjdesini veren Fatih şöyle sesleniyordu: Adı bütün cihanda ün salmış İstanbul gibi bir şehri zabdedeceksiniz. Bu şehri fethettikten sonra emin yaşayabileceğiz, kapımız açık yaşayabileceğiz. "


Erdoğan, "Gün ağrımadan ilk hücum emri verildi. Bu manzaradan çıkarılacak çok ders var. Ecdadımız güçlü olan yaşar anlayışı değil, güçlü olan yaşatır anlayışıyla fethe sahip çıkmıştır. Biz de bundan sonra yaşatmak için güce talip olmayı sürdüreceğiz" dedi.


Darbecilerle, cuntacılarla bunun için mücadele ettiklerini söyleyen Erdoğan, yasakların Türkiye’sinden özgürlüklerin Türkiye’sine bu anlayışla geçtiklerini ifade etti. Erdoğan, "Şunu unutmayın fetih nasıl bitmeyen bir süreç ise buna karşı mücadele de bitmeyen bir süreçtir. Zafer korkakların işi değildir. Türkiye güçlü olmak zorunda. Biz güçlü olacağız ki tüm dünyaya el uzatacağız. Veren elin alan elden üstün olduğu inancı ile tüm kardeşlerimizin yanında olacağız" diye konuştu.


"Amerika'da New York Times diye bir paçavra var"


New York Times gazetesine yönelik ağır ifadelerle eleştiride bulunan Erdoğan, şöyle konuştu:


"Amerika’da New York Times diye bir paçavra var. Bu gazete daha önce yaptığı gibi bizimle ilgili yazı yayınladı. Neymiş. Türkiye’nin üzerinde kara bulutlar varmış. Her türlü fitnenin başını çeken iki yayın organı üzerinden bizi eleştirmişler. Bu gazete Sultan Abdülhamit için mutlak monark diyordu. Bu gazete o gün Osmanlı devletine kustuğu kini Türkiye Cumhuriyeti’ne ve onu temsil eden şahsıma yönetiyor. Gazetenin sahipleri hep aynı aile. Ermeni lobisine yakınlığı ile bilenen bu gazete son zamanlarda Pensilvanya ile işbirliği içinde. 90’lı yıllarda kaçtı Amerika’ya gitti. Sen Hoca Efendi değil miydin ya. Mekke’ye gitsene. Ne işin var Amerika’da... "


Gülen Cemmatine yönelik eleştirilerine devam eden Erdoğan, "Biz bunların Davos’tan başlayıp Mavi Marmara’ya uzanan karın ağrıların farkındayız. Buradan onlara sesleniyorum. Bizi asla ilk kıblemizden vazgeçiremeyeceksiniz. Bizi asla kardeşlerimizin yanında yer almaktan geri bırakamayacaksınız. Son ezan susmadan, son bayrak inmeden tütün son ocak sönmeden amacınıza ulaşmayacaksınız. Boşuna mezar sizi bekliyor mesajları göndermeyin biz ona inanmış insanlarız" şeklinde konuştu.


Şehitlerin emanetine sahip çıkacaklarını söyleyen Erdoğan, vatanın üzerinde kimsenin operasyon düşünmemesini, düşünenlerin karşılarında milleti, orduyu, emniyet güçlerini bulacağını anlattı.


'Hesabını verecekler'


"Bayırbucak Türkmenlerine gönderilen yardımlara iftira attılar"


Konuşmasında sözü MİT TIR'larına da getiren Erdoğan, şunları söyledi:


"Bunlar aydın değil bunlar karanlık. Bayrağımıza karşı bayrak çıkaranların yanında yer alanlara ben aydın diyemem. Onun için biz yerimizi çok iyi belirledik. Milletimiz böyle durumlar için ne der biliyor musunuz? Gavurun ekmeğini yiyen gavurun kılıcı çalar. Yeter artık bu millete kılıç çalındığı. KPSS sorularını çaldınız. Millet zekatını, sadakasını, kurbanını çaldılar. Milletin çoluğunun, çocuğunun rızkını çaldılar. Suriye'deki kardeşlerimize gönderdiğimiz yardımların önünü kesip, onların hayatlarını çaldılar. Utanmadan, sıkılmadan Bayırbucak Türkmenlerine gönderilen yardımlarla ilgili spekülasyonlara girdiler. Casusluktur, ajanlıktır, bunun hesabını da verecekler. Düşün artık milletin yakasından. Kamikaze gibi saldırıp durduğunuz yeter. Bilesiniz ki, hani Yahya Kemal diyor ya, 'Galip et çünkü bu son ordusudur İslamın' nidasıyla sıkı sıkıya sarıldığımız Türkiye'dir. Bu vatan toprağın kara bağırında sıra dağlar gibi duranlarındır, bunu bilesiniz. Yolumuza karalılıkla devam ediyoruz. Devam edeceğiz ve asla bunlara böyle bir tavizi vermeyeceğiz"


2053 yılı arzusu ve hedeflerinden bahseden Erdoğan, "İnşallah 2053’te tüm insanlığın faydasına kutlu bir medeniyetin açılışa şahitlik edecektir. 2053 hayallerimizi gerçekleştirecek olan sizlersiniz. Fatih İstanbul’a fethettiğinde 21 yaşındaydı. Ordusunu bizzat kumanda etmiştir. O fethi kendisini iyi yetiştirmiş kumandan gerçekleştirmişti. Sizler de kendinizi çok iyi yetiştirmek zorundasınız. Ecdadımız Fatih İstanbul’u fethetmeden Rumeli Hisarını inşa etmiştir. Biz de havalimanı ile metroları ile köprüleriyle 2053 ila hazırlık yapıyoruz. 2023 hedeflerimizde 2053’ün temelini attık-. Sizlerden her birinizin kendi Fatih gibi yetiştirmesini bekliyorum" diye konuştu.


Başbakan Davutoğlu konuştu


Başbakan Ahmet Davutoğlu, "Biz 12 yıl içinde milletimize öz güven aşıladık. Sağlıkta, ulaştırmada, savunma sanayiinde. Gelip yeni bir krizle, koalisyon rüyalarıyla, bir takım kumpaslarla bu özgüvenimizi yıkmak istiyorlar. Yurt dışındaki iş birlikçileri yeni fetihleri engellemek istiyor"


İstanbul'un fethinin 562. yıldönümü kutlamalarının Yenikapı'da Başbakan Ahmet Davutoğlu bir konuşma yaptı. Davutoğlu, "18 yaşında seçilme hakkı talep ettiğimizde, onlara karşı çıkan bir takım çevrelere, muhalefet bir seslenelim. Gençler; yeni fetihlere hazır mısınız? 31 yaşında İstanbul'u fetheden ecdadın çocukları yürümeye hazır mısınız? Ayakta mısınız? Diyorlar ki 'Türkiye küresel güç olamaz', 'bizim çapımız küçük'. Onlara tarihimizi öğretmeye var mısınız?" dedi.


"Gelip yeni bir krizle, koaalisyon rüyalarıyla, bir takım kumpaslarla bu özgüvenimizi yıkmak istiyorlar"


Başbakan Davutoğlu, "Birileri bizim özgüvenimizi yıkmak istiyor. hep bir araya gelerek 7 Haziran'da Türkiye'ye özgüven devriminiz yaşatan, Türkiye'yi kudretli kılan kadrolara karşı bir tuzak kuruluyor. Bu tuzağı kuranlara ders verecek misiniz? Biz 12 yıl içinde milletimize özgüven aşıladık. Sağlıkta, ulaştırmada, savunma sanayinde. Gelip yeni bir krizle, koalisyon rüyalarıyla, bir takım kumpaslarla bu özgüvenimizi yıkmak istiyorlar. Yurt dışındaki iş birlikçileri yeni fetihleri engellemek istiyor. Karşı duracak mıyız?" şeklinde konuştu."İzin verir misiniz?"


Davutoğlu, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin, izzet sahibi olduğunu ifade ederek, "Kendi tankını yapıyor, kendi topunu yapıyor, kendi füzesini yapıyor, kendi savaş gemisini yapıyor, kendi bölgesel uçağını, insan hava aracını yapıyor. Birileri de diyor ki, 'Türkiye'ye bu kadar güç fazla. Türkiye'nin gücü biraz budamak lazım'. İzin verir misiniz?" şeklinde konuştu.


Erdoğan'ın torununu öptü


Davutoğlu'nun konuşmasında önce, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yanı torunu geldi. Davutoğlu'nun eline öpmek isteyince ise Davutoğlu Erdoğan'ın torunun elini öptü.
Türk Yıldızları gösteri yaptı


İstanbul'un fethinin 562'nci yıl dönümü nedeniyle Yenikapı'daki kutlamalarda Türk Yıldızları da gösteri yaptı.  Saat 18.15 ile 18.40 arasında yapılan gösteri nedeniyle Yenikapı ve üzerinin daha önceden "NOTAM"lanması üzerine uçak iniş ve kalkışları gecikmeli yapıldı. Atatürk ve Sabiha Gökçen Havalimanlarına iniş yapacak olan uçaklar bir süre iniş için havada beklemek zorunda kaldılar. Kalkış yapacak uçaklar ise gecikmeye girdi. Yetkililer daha önceden planlanan gösteri ile ilgili olarak havayolu şirketlerinin bilgilendirildiği belirterek, hava trafiğinin ona göre düzenlendiğini ifade ettiler. 


"Yeniden diriliş, yeniden yükseliş ve yeni Türkiye için fethin 562. yılında Yenikapı'da buluşuyoruz" sloganıyla düzenlenen kutlamalar için vatandaşlar, özellikle Zeytinburnu ve sahil yolundan, toplu taşıma araçları ve vapurlarla etkinlik alanına geldi.


Kazlıçeşme için kura çekildi, HDP çıktı


Türk bayrakları ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın fotoğraflarını taşıyan vatandaşlar, alana 120 kapıdan giriş yaptı. Alanın büyük bölümünü dolduran vatandaşlar, Türk bayraklarını sallayarak, marşlara eşlik ediyor.


İlber Ortaylı: 'Ecdadımıza yakışır kutlama diye gelişigüzel laf olmaz'


Alanda sanatçı ve AK Parti İstanbul milletvekili adayı Uğur Işılak'ın sözlerini yazdığı "Recep Tayyip Erdoğan" şarkısı çalınıyor.


Yenikapı Etkinlik Alanı'na yakın bazı noktalara konulan hoparlörlerden anonslarla vatandaşların alanı bulması için yön tarifi yapılıyor. Alana gelen çevre yollarda Erdoğan, Fatih Sultan Mehmet, Mursi fotoğraflarının yer aldığı atkı, kupa, bayrak satışı yapılıyor.


Alanın değişik yerlerine, Fatih Sultan Mehmet, Mustafa Kemal Atatürk, Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun posterleri ile Türk bayrakları asıldı.


Alana kendileri için ayrılan kapıdan giren engelli vatandaşlar ve yabancı misafirler, protokolün yanındaki bölümde programı takip edecek.


İstanbul'da miting trafiği


Türkiye'nin en büyük sahnesi kuruldu


Alanın gösterilere hazırlanması için yaklaşık 450 kişilik ekip çalışırken, alanda 2 çadır hastane, 10 sağlık noktası, 6 mescit, 6 mobil tuvalet ve şadırvan, 20 su dağıtım noktası hizmet veriyor.


Ayrıca alanda ve çevrede 70 ambulans ve 600 sağlık personeli olumsuz durumlar için hazır bekletilirken, gösterilerin rahatça izlenmesi için farklı alanlara 9 dev ekran kuruldu.


Etkinlikler için Türkiye'de şu ana kadar yapılmış en büyüğü olduğu belirtilen bin 800 metrekarelik sahne kuruldu. Sahnede, Türkiye'de tek parça halinde kurulmuş en büyük sahnesi olma özelliğine sahip 500 metrekarelik led ekran da bulunuyor. Ekranın sağ köşesinde "Fethin 562. yılı kutlu olsun", üst tarafında ise "Yeniden diriliş yeniden yükseliş" yazıyor. Ekranın sol tarafında ise Fatih Sultan Mehmet'in at üzerindeki fotoğrafı yer alıyor.


Bu arada, İDO'nun Yenikapı'dan Bursa ve Yalova ile şehir içinde yapılan bazı seferlerinin saatleri, şölen dolayısıyla revize edildi. Bazı seferler iptal edilirken, yerlerine ek seferler konuldu.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS