İşte Boğaz'daki yalı sayısı ve partilerin oy durumları

İşte Boğaz'daki yalı sayısı ve partilerin oy durumları

Devlet Bahçeli'nin “Boğaz’da, yalılarda viskisini yudumlayıp oyunu HDP’ye veren şerefsizler" çıkışıyla başlayan tartışma karşılıklı açıklamalarla sürüyor. Cumhuriyet yazarı özgür Mumcu ise Boğaz'daki yalı sayısını ve partilerin oy oranlarını bugünkü köşesine taşıdı.

MHP lideri Devlet Bahçeli'nin “Boğaz’da, yalılarda viskisini yudumlayıp oyunu HDP’ye veren şerefsizler. Şimdi, HDP ile koalisyonu kurun.” açıklamasıyla başlayan tartışma Bahçeli'nin danışmanı Metin Özkan, "çantamda 3 bin kişilik şerefsizler listesi var" açıklamasıyla başka bir boyut kazandı.

 "MHP fişleme mi yaptı?" sorusunun gündeme geldiği tartışmaya Cumhuriyet yazarı Özgür Mumcu ise ilginç bir istatistikle katıldı. Mumcu'nun bugünkü köşe yazısında yer verdiği istatistiklere göre İstanbul'da 600 yalı var ve bu yalıların bulunduğu ilçelerde Beşiktaş hariç MHP, HDP'den daha fazla oy almış. 37 yalı bulunan Beşiktaş'ta ise HDP yüzde 13 alarak MHP'yi geçmiş.


'Yalıda oturup HDP'ye oy veren şerefsizler... 'İşte Özgür Mumcu'nun "şerefsiz" tartışmasına istatistiklerle katıldığı o yazısı;

Malum, Devlet Bahçeli çok sinirli. Tam olarak ne yapmak istediği, neye kızdığı falan belli değil ama belli ki sinirli. Her daim öfkeli olan Erdoğan’la beraber düzenli müsekkin kullanma ihtiyacı içinde gibi görünüyor.

Geçen gün belli ki yine sinirlenmiş. Şöyle buyurmuş: “Boğaz’da, yalılarda viskisini yudumlayıp oyunu HDP’ye veren şerefsizler. Şimdi, HDP ile koalisyonu kurun.”


Demirtaş'tan Bahçeli ve Arınç'a çok sert yanıt!


Yalıda oturmadığım için üzerime alınmadım. Bahçeli aynı konuşmada İzmir’de, Marmaris’te yazlıkta yatıp, AKP olmasın diye MHP yerine HDP’ye oy verenlere de zavallı demiş.

Allah’tan İzmir’de ya da Marmaris’te yazlığım da yok.

Bu yazlık sahiplerinin işi kolay. Bir dahaki seçimde HDP yerine MHP’ye oy verince zavallılıktan kurtulacaklar.

Ama yalı sakinlerinin işi çok zor. Bir defa Bahçeli onlara bir hayli güç bir vazife yükledi. Bu yaz sıcağında yalından çık, Ankara’ya git, Demirtaş’ı bul, artık nasıl olacaksa onunla koalisyon kurmaya çalış.

İstanbul’da 600 yalı var. En çok yalı ise Sarıyer’de. 136 yalı barındıran Sarıyer’in seçim sonuçlarına baktım. HDP, ala ala yüzde 9 oy almış. İstanbul genelinde ancak dördüncü parti olan MHP, Sarıyer’den şerefli bir üçüncülük çıkartmış.

En çok yalı bulunan ikinci ilçe ise Beykoz. Burada HDP yüzde 6’da seyrediyor. MHP ise yine İstanbul ortalamasının üzerine çıkarak üçüncü parti olmayı başarmış.


Bahçeli'nin danışmanı: 'Çantamda 3 bin kişilik şerefsizler listesi var'Yalı sıralamasında üçüncü sırada Üsküdar var. Burada da MHP üçüncü parti. HDP yine baraj altı.

Tam umutsuzluğa kapılıyordum ki gözüme 37 yalısıyla, yalı sıralamasının altlarındaki Beşiktaş ilişti. Burada HDP, Türkiye genelinde aldığı yüzde 13’ü almış. MHP ise İstanbul genelindeki zayıf performansını sergileyerek dördüncü olmuş.

Zannederim Bahçeli’nin kastettiği şerefsizler bu kişiler. Tabii o 37 yalıda oturanların MHP’ye oy vermiş olması da mümkün. Ancak Bahçeli’nin bir danışmanı ellerinde üç bin kişilik bir liste olduğundan bahsetmişti. Herhalde onlardan iyi bilecek halimiz yok.

Şimdi Beşiktaş’taki o 37 yalının seçmenlerini koalisyon kurmak gibi bir görev bekliyor. Hesap ortada. Bahçeli onları kastetmiş olmalı.
Hiç gizlenmesinler. Bu yazıda deşifre oldular diye de üzülmesinler. Fakat şöyle bir sorun var. O yalıların bir kısmı otel, bir kısmı lise ya da üniversite. Geriye kalanlar da genel olarak balık lokantası. Arnavutköy’de tek tük böyle olmayan yalı var. Ama onun da önünden kazıklı yol geçtiği için artık yalı sayılmazlar.Kabataş Lisesi, Galatasaray Üniversitesi, Beşiktaş Kız Lisesi, Çırağan Oteli, Mimar Sinan Üniversitesi ya da Bebek Oteli oy veremeyeceğine göre HDP’yi Beşiktaş’ta üçüncü parti yapan oylar yalılardan gelmiyor.

Diğer yalılı ilçelerde ise MHP, HDP’den çok oy almış.

Kaldı ki Üsküdar ve Beykoz muhafazakâr yerlerdir. Öyle çok viski içildiğini de zannetmem.

Bahçeli’nin danışmanı çantasında 3000 kişilik bir “şerefsizler” listesi olduğunu söylüyor. Yazlıkçılar şerefsiz değil zavallıysa geriye yalıda viski içenler kalıyor.

Yalı sayısı 600, yalı bulunan ilçelerde MHP, HDP’den kuvvetli. Bir Beşiktaş var, orada da yalıda oturan neredeyse yok. Zaten 37 yalıda da herhalde mülteci kampı gibi 3000 kişi oturmuyor.

Çık işin içinden çıkabilirsen.

Önümde hesap makinesi. Her yerde kâğıtlar kalemler. Topluyorum, çıkartıyorum olmuyor. Nerede bu şerefsizler bulamıyorum.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS