hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  İşte CHP'nin netleşen adayları

  İşte CHPnin netleşen adayları
  expand

  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında toplanan ve 13 saat süren Parti Meclisi'nde (PM), aralarında bazı illerin de bulunduğu 300 seçim bölgesindeki belediye başkan adayları belirlendi. Ankara Çankaya için Alper Taşdelen, İstanbul Beyoğlu'nda ise Aylin Kotil'i aday gösterdi. MYK'da kararlaştırılan ve Parti Meclisi'nin onayına sunulanlar arasında 3 milletvekili de var.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  PM'de İzmir'in kalan 17 ilçesinin ve Ankara'nın ilçelerinin adayları da netleşti. Kadıköy ve Çekmeköy dahil, kalan 200 seçim bölgesinde aday belirme yetkisi ise Merkez Yönetim Kurulu'na (MYK) devredildi.

  Kılıçdaroğlu, MYK'nın ardından adayların durumlarının görüşüldüğü PM'ye başkanlık etti. Genel merkez binasında gerçekleştirilen ve 13 saat süren PM'de, daha önce 900 adayını belirleyen CHP, 300 adayını daha netleştirdi.

  CHP, Trakya'da mevcut belediye başkanlarını değiştirdi. Buna göre, Edirne'de Recep Gürkan (milletvekili), Kırklareli'de Mehmet Siyam Kesimoğlu(milletvekili), Tekirdağ'da Kadir Albayrak Belediye Başkan Adayı oldu.

  Toplantıda, CHP için önemli seçim bölgelerinden olan Çankaya için bu ilçenin eski belediye başkanlarından Doğan Taşdelen'in oğlu Alper Taşdelen aday gösterildi. Yenimahalle Belediye Başkanlığı adaylığı için mevcut başkan Fethi Yaşar uygun bulundu.

  PM toplantısı, özellikle İstanbul'un ilçe belediye başkanlıkları üzerinde uzun tartışmalara sahne oldu. Bakırköy, Beşiktaş, Kadıköy ve Çekmeköy adayları üzerinde anlaşma sağlanamaması üzerine saat 23.30 sıralarında PM
  toplantısına ara verildi. Arada, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu, Yerel Seçim Aday Belirleme Komisyonu üyeleri ile Genel Başkan Yardımcıları Gürsel Tekin, Erdoğan Toprak ve İstanbul İl Başkanı Oğuz Kaan Salıcı yaklaşık 2 saat süren bir
  toplantı gerçekleştirdi.

  Yapılan görüşmenin ardından PM toplantısına geçildi. Toplantıda, İstanbul'un ilçeleri, sabaha karşı 5 sularında gizli oylama yapılarak belirlendi.

  Bu sırada Maltepe'den iki otobüsle genel merkez binasına bir grup partili geldi. Maltepe'de mevcut Belediye Başkanı ve Aday Adayı Mustafa Zengin'i destekleyen yaklaşık 60 kişilik grup, parti önünde sloganlar attı.

  İstanbul Beyoğlu'na Mustafa Sarıgül'ün eski eşi Aylin Kotil aday gösterildi. Beşiktaş'ta İsmail Ünal'ın yerine Murat Hazinedar, Bakırköy'de Bülent Kerimoğlu aday gösterilmesi uygun görüldü.

  -İzmir adayları netleşti-

  CHP PM'de, İzmir'in kalan 17 ilçesinin tamamının adayları belirlendi. Böylece İzmir'in tüm ilçeleri netleşmiş oldu.

  Konak'ta Hakan Tartan'ın yerine eski İzmir Baro Başkanı Sema Pektaş, Buca'da Ercan Tati'nin yerine eski belediye başkanlarından Ahmet Piriştina'nın oğlu Levent Piriştina aday gösterildi.

  Belirlenen adaylara ilişkin kesin listenin bugün açıklanacağı bildirildi.

  Öte yandan, PM'de İstanbul Kadıköy ve Çekmeköy'ün de aralarında bulunduğu 200 seçim bölgesi için adayları belirme yetkisinin MYK'ya verildiği kaydedildi.


   CHP önünde protesto

  CHP Genel Merkezi önünde toplanan bir grup partili, İstanbul'un Sancaktepe ve Ankara'nın Çankaya ilçesinde gösterilen adayları protesto etti.

  CHP Parti Meclisi (PM) Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında çalışmalarını sürdürürken, parti önünde toplanan kalabalık bir grup, protesto gösterisi yaptı.

  Sancaktepe'den gelen partililer ön seçimden birinci çıkan Hakkı Sağlam yerine üçüncü sıradaki Özgen Nama'nın aday gösterilmesine tepki gösterirken, PM'de Çankaya için Alper Taşdelen isminin onaylandığı haberleri de tepkiye neden oldu.

  Partililer "Çankaya'da Taşdelen istemiyoruz", "Bu daha başlangıç, mücadeleye devam" sloganları attı.

  Tepkinin büyüme ihtimaline karşı güvenlik personeli sayısı artırılırken, Genel Başkan Yardımcıları Umut Oran ile Bülent Tezcan da aşağıya inerek partililerle bir süre görüştü.

  Görüşme sonrası gazetecilerle de bir süre sohbet eden Oran, Çankaya'da 29 aday adayı bulunduğunu ve bu tepkilerin doğal olduğunu söyledi.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow