İşte dünyanın en etkili 50 kadını

Video: İşte dünyanın en etkili 50 kadını
Amerikan <a class="in-news-link" href="/variety" target="_blank" title="Variety haberleri">Variety</a> dergisi 2 trilyon dolarlık küresel eğlence sektörünün en etkili 50 kadınını belirledi. <a class="in-news-link" href="/turkiye" target="_blank" title="Türkiye haberleri">Türkiye</a>’den sadece Doğan Holding Yönetim Kurulu Başkanı <a class="in-news-link" href="/begumhan-dogan-faralyali" target="_blank" title="Begümhan Doğan Faralyalı haberleri">Begümhan Doğan Faralyalı</a>’nın yer aldığı listede uluslararası <a class="in-news-link" href="/tv" target="_blank" title="TV haberleri">TV</a> kanallarının CEO’ları, Harry Potter’ın yazarı J.K. Rowling, müzisyen Adele ve oyuncu Nicole Kidman gibi isimler de bulunuyor.

Amerikan Variety dergisi 2 trilyon dolarlık küresel eğlence sektörünün en etkili 50 kadınını belirledi. Türkiye’den sadece Doğan Holding Yönetim Kurulu Başkanı Begümhan Doğan Faralyalı’nın yer aldığı listede uluslararası TV kanallarının CEO’ları, Harry Potter’ın yazarı J.K. Rowling, müzisyen Adele ve oyuncu Nicole Kidman gibi isimler de bulunuyor.

Dünya eğlence sektörünün sesi olan Amerikan Variety dergisi, 8 Mart Dünya Kadınlar gününde küresel eğlence sektörünün en etkili 50 kadınını belirledi. Hürriyet'in haberine göre, sinema, televizyon ve müzik gibi tüm eğlence sektöründe başarılı olmuş kadın isimlerin yer aldığı listedeki tek Türk ise Doğan Holding Yönetim Kurulu Başkanı Begümhan Doğan Faralyalı oldu. Begümhan Doğan Faralyalı, J.K. Rowling, Emma Watson, Salma Hayek, Sonia Friedman ve Sally Caplan gibi isimlerle aynı listede yer aldı. Eğlence endüstrisinin dünyada 2 trilyon dolarlık pazara ulaştığı belirtilirken, bu alanda kadınların gücünün de arttığı dile getiriliyor.

En fazla ABD’den

Türkiye’den sadece Begümhan Doğan Faralyalı’nın yer aldığı küresel eğlence sektörünün en etkili 50 kadını 2018 yılında ilk kez yayınlandı.

Bu yıl ilk kez yayınlanan listede Çin’den Almanya’ya, Rusya’dan Avustralya’ya, Nijerya’dan Katar’a, Danimarka’dan Fransa’ya kadar birçok ülkeden 50 kadın yer aldı. Variety dergisinin editörleri sanatçılar, yöneticiler ve yapımcıların yer aldığı listeyi belirlerken, bu isimlerin küresel kadın hakları alanında yaptıkları çalışmalara da dikkat edildi. Listede en etkili kadınlara sahip ülke İngiltere oldu. 12 İngiliz kadın listede yer almayı başardı. İngilizleri ise bu alanda 5 Çinli kadın takip etti. İtalyanlar ise 4 etkili kadın ile listede yer aldı.

Ortak değerler hareketi

Variety editörleri Begümhan Doğan Faralyalı’yı medya sahipliği, teknoloji ve televizyon dünyasındaki başarılarına göre değerlendirdi. Özellikle Begümhan Doğan Faralyalı’nın yurtdışı açılımına dikkat çeken editörler Türk özel televizyon sıçramasında etkin rol oynadığına, Kanal D’nin yayımladığı dizilerin uluslararası arenada başarılar elde ettiğini de vurguladı.

{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS