İşte HDP'ye verilen bakanlıklar

İşte HDP'ye verilen bakanlıklar

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun açıkladığı Seçim Hükümeti'nde HDP iki bakanlık sahibi oldu.

HDP'li Müslüm Doğan Kalkınma Bakanı,  HDP'li Ali Haydar Konca Avrupa Birliği Bakanı oldu.


Geçici Bakanlar Kurulu'nda Avrupa Birliği Bakanlığı görevine getirilen HDP Kocaeli Milletvekili Ali Haydar Konca, "Empati yapmaya, özveride bulunmaya, dayanışma içerisinde olmaya, herkesle konuşmaya, yumruk sıkmayı bir yana bırakmaya, kaş çatmayı bir yana bırakmaya, insanca davranmaya hazırız. Dilerim herkes bu anlayışta olur ve biz de huzur içerisinde kan dökülmeden, gözyaşı akıtmadan bir seçim güvenliği içerisinde bir seçim yaşarız" dedi.


Geçici Bakanlar Kurulu'nun açıklanmasının ardından, AA muhabirine değerlendirmede bulunan Konca, bakanlık görevinin "halklara ve kardeşliğe" hayırlı ve uğurlu olmasını diledi.


İşte Geçici Seçim Hükümeti


Fotoğraflarla Geçici Seçim Hükümeti


"7 Haziran seçiminin sindirilememesi nedeniyle zorunlu bir anayasal hükümet kurulduğunu" ifade eden Konca, anayasadan kaynaklanan haklar nedeniyle, HDP'nin hükümette yer aldığını belirtti.


Geçici hükümetin bir hizmet hükümeti, bir koalisyon, bir programı bulunmadığını ve bir protokole sahip olmadığını anlatan Konca, şöyle konuştu: "Bu hükümet, eğer Türkiye'de tırmanan şiddeti durdurabilirse,
Türkiye'de akan kanı durdurabilirse, Türkiye'deki silahlı çatışmanın sona ermesini sağlayabilirse, ellerin tetikten çekilmesi mümkün olursa ve bu hükümet toplumumuz ve halkımızla empati yapıp bu seçimi huzur ve barış içerisinde, seçim güvenliğinin bütün koşullarıyla oluştuğu bir ortamda yapabilirse geleceğimiz için
bir umut olur. Ama bunlar olmazsa inanınız, Ortadoğu bataklığının şu çemberinde Türkiye'de çok büyük handikaplarla karşılaşır.


Seçim Hükümeti'ne Bahçeli'den sert eleştiri


Avrupa Birliği Bakanı olmanın kendisi açısından da güzel olduğunu aktaran Konca, şunları kaydetti: "Ben, zaten Avrupa oyları ile seçildim. Kocaeli, Avrupa destekli oylarla bir HDP milletvekili çıkardı. O emek kenti, bize güzel destek verdi. Dolayısıyla bu manada da Avrupa Birliği Bakanı olmak, benim için ayrı bir anlam ve önem taşıyor. Dilerim Türkiye için hayırlı uğurlu olur."

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS