İşte revizyon sonrası kabinede bakanlık için konuşulan isimler

AK Parti’de, olağanüstü kongrenin ne zaman olacağına dair kafa karışıklığı dağıldıktan sonra gözler partiyi 2019 seçimlerine hazırlayacak yeni kabinede kimlerin yer alacağına çevrildi. İşte revizyondan sonraki kabinede yer alacağı konuşulan isimler...Hürriyet'in haberine göre, AK Parti kulislerine göre, yeni görevlendirmede, bakanların "başarı ve başarısızlıkları" kadar, bölgesel dengeler de etkili olacak.
Kulislerde, kabinede Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’in kalması durumunda, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak’ın yerini koruyacağı; Şimşek’in görevden alınması durumunda ise bu göreve Albayrak’ın getirileceği öne sürülüyor.
Yeni MKYK Erdoğan’dan sonra
Erdoğan’ın yeni kabinenin belirlenmesinin ardından, görev verilmeyen bazı bakanları MKYK listesine alacağı ve genel başkan yardımcısı yapacağı da dile getiriliyor.
Yeni MKYK da 21 Mayıs’ta yapılacak olağanüstü kongrede Erdoğan’ın yeniden genel başkan seçilmesinden sonra şekillenecek. Partinin TBMM grup yöneticilerinin ise ekim ayında yeni yasama döneminde değiştirilebileceği, TBMM Başkanı İsmail Kahraman’ın ikinci dönemde görevine devam edip etmeyeceğinin de, bu süreçte belli olacağı ifade ediliyor.
Bakanlık için konuşulan isimler
İddiaya göre yerlerini koruyacak olan bakanlar şöyle:
Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli
Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya
Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz
Sağlık Bakanı Recep Akdağ
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu
Maliye Bakanı Naci Ağbal
Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci
Bilim ve Sanayi Bakanı Faruk Özlü
AB Bakanı Ömer Çelik ile Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın ya görev yerlerinde kalacakları ya da Başbakan Yardımcısı yapılabilecekleri iddia ediliyor.
Cevdet Yılmaz, Abdulhamit Gül, Fatih Şahin, Ahmet Aydın, Kasım Gülpınar’ın ismi yeni bakanlar arasında geçiyor.
Kabinede ikinci kadın bakan olarak Radiye Sezer Katırcıoğlu ve Genel Başkan yardımcılarından Çiğdem Karaaslan’ın adı da geçiyor.
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS