İşte Türkiye'deki kanser tablosu

İşte Türkiye'deki kanser tablosu

4 Şubat Dünya Kanser Günü nedeniyle Türkiye'deki verileri paylaşan Tekirdağ Halk Sağlığı Müdürlüğü, bir yılda yaklaşık 164 bin kişiye kanser teşhisi konulduğunu açıkladı. Erkeklerde en çok akciğer ve prostat; kadınlarda meme kanseri görülen Türkiye'de çocuklarda en sık rastlanan kanserler ise lösemi, gençlerde ise testis ve tiroid.

4 Şubat Dünya Kanser Günü nedeniyle Türkiye'deki verileri paylaşan Tekirdağ Halk Sağlığı Müdürlüğü, bir yılda yaklaşık 164 bin kişiye kanser teşhisi konulduğunu açıkladı. Erkeklerde en çok akciğer ve prostat; kadınlarda meme kanseri görülen Türkiye'de çocuklarda en sık rastlanan kanserler ise lösemi, gençlerde ise testis ve tiroid.

Kanserin, dünya genelinde giderek artan bir sağlık problemi ve toplumlarda önemli bir sosyo-ekonomik yüke, bireylerde de maddi ve manevi kayıp ve zorluklara yol açtığının belirtildiği açıklamada, kanserin önemli bir kısmının önlenebilir olmasının bu konuya verilen önemin de giderek artmasına yol açıldığı bildirildi.

Yılda 164 bin kişiye kanser teşhisi

Açıklamada, "Ülkemizde her bir yıl içinde yaklaşık 164 bin kişiye kanser teşhisi konulmaktadır. Türkiye’de görülmekte olan kanserin sıklığı Avrupa Birliği ülkeleri ve Amerika gibi gelişmişlik düzeyi yüksek olan ülkelere göre daha düşüktür" denildi.

Erkeklerde en çok akciğer ve prostat, kadınlarda meme kanseri

Türkiye'de erkeklerde en sık görülen kanserlerin akciğer ve prostat olduğu belirtilen açıklamada, tütüne bağlı kanserlerin erkeklerde önemini koruduğu söylendi. Açıklamada kadınlarda ise en sık meme kanserinin görüldüğü, her 4 kadın kanserinden birinin meme kanseri olduğuna işaret edildi.  Halk Sağlığı Müdürlüğü'nun açıklamasında bir yıl içinde yaklaşık 17 bin kadına meme kanseri teşhisi konulduğu dile getirildi.

Çocuklarda lösemi, gençlerde testis ve tiroid kanseri

Çocukluk çağı kanserlerinde ise en sık lösemiye rastlandığını açıklayan Tekirdağ Halk Sağlığı Müdürlüğü, 15-24 yaş arası genç erkeklerde testis kanseri, kadınlarda ise tiroid kanserinin ilk sırada yer aldığını bildirdi. 

'Sağlıklı beslenme, tütünden uzak durmak, fiziksel aktivite'

Açıklamada şunlar ifade edildi: "Dünya Kanser Günü’ her yıl 4 Şubat Günü Kanser ile ilgili farkındalık ve bilinç düzeyinin artmasını sağlamak, kansere karşı mücadelede önemli bir adım olan doğru bilinen yanlışlardan kurtulmak ve doğruların herkese ulaşmasını hedeflemek amacıyla dünya genelinde kutlanmaktadır. Bireyler ve toplumlar, yaygın kanser türlerinin en az üçte birinin daha sağlıklı bir beslenme biçiminin seçilmesi, tütün ürünlerinden uzak durulması, fiziksel aktivitenin arttırılması ve alkol kullanımının azaltılması ile önlenebileceği konusunda bilgilendirilmelidir. Ayrıca ultraviyole radyasyondan korunma, mesleksel ve çevresel maruziyetlerin önüne geçilmesi ile kanser yükü daha da aza indirgenecektir."

'Yüzde 90 çevresel, yüzde 10 genetik faktörler'

Kanserin yüzde 90 çevresel, yüzde 10 oranında ise genetik faktörlere bağlı oluştuğunun, çevresel faktörler arasında da tütün, alkol, obezite ve enfeksiyonların ilk sıralarda yer aldığının belirtildiği açıklamada, şunlar dile getirildi:

"Dünyada her geçen gün daha fazla insan tütün ve tütün mamullerine, hareketsiz yaşam tarzına ve yanlış beslenme gibi kanserin en önemli risk faktörlerine maruz kalmaktadır. Bireyler sağlıklı kiloyu muhafaza ederek ve fiziksel aktiviteyi gündelik yaşamlarının bir parçası haline getirerek birçok ortak kanser riskini azaltabilirler. 2,3. aşırı kilolu veya şişman (obez) olmak barsak, göğüs, rahim, yumurtalık, pankreas, özofagus, böbrek, karaciğer, ileri prostat ve safra kesesi kanseri olmak üzere on kanser riskini arttırır. Bir kişinin diyetine yapılan özel değişiklikler de fark oluşturabilir. Alkol aynı zamanda birkaç kanser riski ile de güçlü bir şekilde bağlantılıdır. Alkol tüketiminin azaltılması ağız, farenks, gırtlak, yemek borusu, barsak, karaciğer ve göğüs kanseri riskini azaltır. Genel olarak ortak kanserlerin üçte birinden fazlası sağlıklı bir diyetle, fiziksel olarak aktif olmakla ve sağlıklı vücut ağırlığını koruyarak engellenebilir. Güneş ve solaryum gibi diğer kaynaklardan gelen ultraviyole (UV) radyasyona maruziyetin azaltılması da birçok deri kanseri riskini azaltmak için önemlidir."

'Erken teşhis hayat kurtarır'

Tekirdağ Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada şu bilgiler verildi:

"Kanser türlerinin uyarılarını erken keşfetmek, bulgularını araştırmak ve ileri tetkik için hastaların sevk edilmesi erken tanı şansını arttırmaktadır. Bu nedenle, kanserde erken tanı programları toplumun, sağlık çalışanlarının ve politika oluşturucularının bilgisini arttırmayı hedeflemeli, erken tanı olanakları hakkındaki farkındalığı arttırmalıdır. Ülkemizde meme, kalın bağırsak ve rahim ağzı kanserleri için toplumun kaynaklarına ve hastalık yüküne uygun olarak tarama programları yürütülmektedir. Bir tarama programının başarıya ulaşabilmesi için toplum tabanlı olması ve hedef nüfusun yüzde 70’ni kapsaması gerekmektedir. Sağlık Bakanlığımızın ’Sağlıkta Dönüşüm Programı’ ile toplum tabanlı kanser taramalarına yönelik, ülke genelinde Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezleri (KETEM) kurulmuş olup halihazırda ülkemizde 208 adet KETEM mevcuttur. Yeni KETEM’ler olabildiğince hastane dışında ulaşımı daha kolay Sağlıklı Yaşam Merkezi şeklinde planlanmakta olup tarama oranlarımız yeni açılan KETEM’lerle birlikte giderek artmaktadır. Bireyler de kendi vücutları hakkında bilgi sahibi olmaya, olağan dışı bir değişikliğin fark edilmesi adına teşvik edilmelidirler. Sağlık çalışanları ve bireyler erken teşhisin değeri hakkında bilgilendirilmelidir. Çünkü erken teşhis, tedavinin başarılı olması adına atılan ilk ve en önemli adımdır."

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS