Son Dakika

İşten çıkarma yasağı ne zaman bitiyor? Kısıtlama uzatıldı mı? İşten çıkarma yasağı cezası ne kadar, kaç TL?

A A

30.04.2021 - 17:43 Son Güncelleme:

İşten çıkarma yasağı ile kararname Resmi Gazete’de yayınlandı. Daha önce 17 Mayıs’a kadar uzatılan yasak ile ilgili yeni uzatma kararı Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın imzasıyla Resmi Gazete’de yayınlanmasıyla yürürlüğe girdi. Peki, işten çıkarma yasağı uzatıldı mı, cezası ne kadar?

İşten çıkarma yasağı ne zaman bitiyor? Kısıtlama uzatıldı mı? İşten çıkarma yasağı cezası ne kadar, kaç TL?

Koronavirüs ekonomik tedbirleri kapsamında uygulamaya alınan işten çıkarma yasağına ilişkin oldukça önemli bir gelişme yaşandı. Normal şartlarda 17 Mayıs’ta sona erecek olan yasakla ilgili yeni karar Resmi Gazete’de yayınlandı.

İŞTEN ÇIKARMA YASAĞI UZATILDI MI?

Kararla, 4857 sayılı İş Kanunu'nun, işçilerin iş akitlerinin feshedilmesinin önüne geçilmesine yönelik düzenlemeyi içeren geçici 10'uncu maddesinin birinci ve ikinci fıkralarında belirtilen sürelerin değiştirilmesiyle birlikte işten çıkarma yasağı da uzatılmış oldu.

İŞTEN ÇIKARMA YASAĞI NE ZAMANA KADAR UZATILDI?

17 Mayıs 2021'de sona ermesi beklenen yasak yeni uzatma kararıyla birlikte 30 Haziran 2021'e kadar çekildi. Böylelikle 30 Haziran’a kadar haksız fesih yapan işveren cezai durum ile karşı karşıya kalacak.

İŞTEN ÇIKARMA YASAĞI CEZASI NE KADAR?

İşveren yasağa aykırı olarak fesih yapar ise fesih tarihindeki brüt asgari ücret tutarında idari para cezası ile cezalandırılacak. Yani 2021 yılı tamamlanana kadar her bir haksız fesih için işveren 3 bin 577 lira para cezası kesilecek.