hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  İstifa eden amiral, Erdoğan'ın İlker Başbuğ hakkında söylediklerini açıkladı

  İstifa eden amiral, Erdoğanın İlker Başbuğ hakkında söylediklerini açıkladı
  expand
  KAYNAKCnnturk.com

  FETÖ kumpas davalarına tepki olarak 2013'te görevinden istifa eden eski Deniz Kuvvetleri Kurmay Başkanı emekli Koramiral Atilla Kezek, 1 Mayıs 2012'de o dönemde başbakan olan Erdoğan ile yaptığı görüşmeyi anlattı. Kezek, Erdoğan'ın, İlker Başbuğ'un tutuklanmasıyla ilgili, "Hâlâ kabullenemiyorum" dediğini aktardı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Atilla Kezek, TSK'ya kumpasın kitabını yazdı. 5 yıl önce Balyoz’da tahliye edilmeyen arkadaşları için istifa eden emekli Koramiral Kezek, o dönemde başbakan olan Recep Tayyip Erdoğan’la arasındaki görüşmeyi anlattı.

  Atilla Kezek: Devlet, subayların etini yamyam gibi yedi

  Sözcü gazetesinden Asuman Aranca'nın haberine göre, FETÖ kumpas davalarına tepki olarak 14 Ekim 2013'te, Deniz Kuvvetleri Kurmay Başkanlığı'ndan istifa eden emekli Koramiral Atilla Kezek, Genelkurmay eski Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ'un tutuklanmasının ardından, dönemin Başbakanı Erdoğan ile yaptığı görüşmeyi açıkladı. Kezek, “Dışarıdakiler-Adaleti Beklerken” kitabında o dönemi şöyle anlattı:

  Deniz Kuvvetleri'nde istifa depremi

  İki kez yüz yüze görüşme

  "Balyoz ve İzmir Askeri Casusluk davaları sürecinde dönemin Başbakanı Tayyip Erdoğan ile iki kez yüz yüze görüştüm. İlk görüşme 1 Mayıs 2012'de Başbakanlık'taydı. Amacım TSK ve silah arkadaşlarımı yok etmeye çalışan bu davalara dikkat çekmekti. Saat 13.40 gibi Başbakanlık'a giriş yaptık. Erdoğan oldukça sıcak karşıladı. Başta Deniz Kuvvetleri olmak üzere liyakatli, başarılı personelin hedefe koyularak tasfiye edilmeye çalışıldığını, Balyoz diye bir şeyin olmadığını anlatmaya çalıştım.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  İlker Başbuğ'dan Ergenekon açıklaması

  Başbuğ'un tutuklanması

  Erdoğan'ın söylediği en önemli husus ise 6 Ocak 2012 tarihinde tutuklanan Genelkurmay eski Başkanı İlker Başbuğ ile ilgiliydi. Bana, ‘Genelkurmay Başkanı'nın tutuklanmasını hâlâ kabullenemiyorum' demişti. 2'nci görüşme için kumpasa uğrayan personel ile ilgili bir çalışma yapmıştım. Deniz Kuvvetleri'nin belinin kırıldığını görüyordum. Yaptığım çalışmayı masanın üzerine serdim. Başbakan bu çalışma için ‘Bende kalabilir mi?' diye sordu. Ben memnuniyetle kendisine teslim ettim. Yaklaşık 5 ay sonra dönemin Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan; ‘Milli orduya kumpas kuruldu' dedi."

  İstifa eden amiral, Erdoğanın İlker Başbuğ hakkında söylediklerini açıkladı

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow