İstiklal Caddesi saldırısında 5 DEAŞ'çıya 18 kez ağırlaştırılmış müebbet istemi

İstiklal Caddesi saldırısında 5 DEAŞ'çıya 18 kez ağırlaştırılmış müebbet istemi

İstiklal Caddesi'nde 19 Mart'ta 4 turistin öldüğü, 44 kişinin yaralandığı DEAŞ'ın intihar saldırısıyla ilgili soruşturma tamamlandı, 5 şüpheli için 18 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istendi. Soruşturma sırasında şüphelilerin yeni saldırılarda kullanmak üzere toprağa gömdükleri 2 intihar yeleğinin bulunduğu da iddianamede yer aldı.

IŞİD’li terörist Mehmet Öztürk’ün fişi var kaydı yok


İstiklal Caddesi'nde 19 Mart'ta DEAŞ üyesi Mehmet Öztürk'ün düzenlediği, 4 kişinin öldüğü, 44 kişinin yaralandığı intihar saldırısıyla ilgili soruşturma tamamlandı; 5 şüpheli için 18 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istendi.


İsrail, vatandaşlarının Türkiye'den ayrılmalarını istedi


Yeni saldırılarda kullanılacak 2 intihar yeleği toprağa gömülü bulundu


İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu tarafından düzenlenen iddianamede şüpheliler Ercan Ç., kardeşi Erkan Ç., Hüseyin K.'nın DEAŞ terör örgütü yöneticisi oldukları diğer şüpheliler, Mehmet Mustafa Ç. ile İbrahim G.'nin ise DEAŞ terör örgütü üyesi oldukları belirtildi.


Asya, babasının tedavi gördüğü hastaneye sevkedildi


İddianamede Mehmet Mustafa Ç. ile İbrahim G.'nin Gaziantep'te yapılan operasyonla gözaltına alındıkları, yapılan aramalarda toprağa gömülü halde 2 adet bomba düzenekli yelek ele geçirildiği, bu yeleklerin de yine bu isimler tarafından başka saldırılarda kullanılacağı tespitine yer verildi. Savcılık, sadırıda kendini patlatan Mehmet Öztürk'ün ölümünden de 3 şüpheliyi sorumlu tuttu.


6'şar kez ağırlaştırılmış hapis cezası istedi


Savcılık, şüpheliler Ercan Ç., Erkan Ç. ve Hüseyin K.'nın "Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs" suçundan 1'er kez, 5 kez de "Kasten öldürme" suçundan olmak üzere toplam 6'şar kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istedi. "44 kez kasten öldürmeye teşebbüs", "Terör örgütü yöneticiliği", "Genel güvenliğin tehlikeye sokulması", "Tehlikeli madde bulundurmak" suçlarından da çeşitli oranlarda hapis cezası talep edildi. Şüpheliler Mehmet Mustafa Ç. ve İbrahim G. hakkında ise "Terör örgütü üyeliği" suçundan 7,5 yıldan 15'er yıla kadar hapis cezası talep edildi.


19 Mart 2016' da turistleri hedef almıştı


Taksim İstiklal Caddesi'nde 19 Mart 2016 tarihinde düzenlenen canlı bomba saldırısında İsrail vatandaşları Simha Simon Demri, Yonathan Suher, Avraham Godman ve İran vatandaşı Ali Rıza Khalman'ın hayatını kaybetmiş, 44 kişi ise yaralanmıştı. Yapılan incelemeler sonucu kendini patlatan canlı bombanın DEAŞ üyeliğinden aranan Mehmet Öztürk olduğu belirtilmişti.


O tarihe ait görüntüler


{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS