İstinaf mahkemeleri Temmuz'da çalışmaya başlayacak

İstinaf mahkemeleri Temmuz'da çalışmaya başlayacak

İstinaf mahkemeleri Temmuz'da çalışmaya başlayacak

Türk yargı sisteminde yeni bir döneme giriliyor. İlk derece mahkemelerinin kararlarına karşı yapılacak başvuruları inceleyip karara bağlayacak olan istinaf mahkemeleri 20 Temmuz'da çalışmaya başlayacak. Kanunu 2004'te çıkarılan istinaf mahkemeleri 15 ilde kurulacak.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Adliyelerdeki ilk derece mahkemeleri tarafından verilen kararlara karşı yapılacak başvuruları inceleyip karara bağlayacak ikinci mahkeme niteliğindeki istinaf mahkemeleri, 15 ilde kurulacak.

Sınırda YPG'yi vuran obüslerin yeri değiştirildi

Bölge adliye mahkemeleri, Adana, Ankara, Antalya, Bursa, Diyarbakır, Erzurum, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Kayseri, Konya, Sakarya, Samsun, Trabzon ve Van'da 112 ceza dairesi, 97 hukuk dairesi şeklinde çalışacak.

ABD'den YPG'ye uyarı açıklaması

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK), mahkemelerde görev yapacak yargı mensuplarının belirlenmesi için kararname çalışmalarını sürdürüyor. HSYK Birinci Dairesi, bölge adliye mahkemelerinin faaliyete geçme tarihini de dikkate alarak, Bölge Adliye Mahkemeleri ile Adli Yargı İlk Derece Mahkemeleri 2016 Yılı Ana Kararnameleri çalışmalarını birlikte yürütüyor.

İran'ın Rusya'dan alacağı S-300'ler yola çıktı

Kararnamede uygulanacak prensiplere ilişkin çalışmalarını tamamlayan HSYK, bölge adliye mahkemelerine ilişkin kararnamenin 18 Mart 2016, ilk derece mahkemelerine ilişkin kararnamenin ise, 6 Haziran 2016 tarihine kadar sonuçlandırılmasının planlandığını duyurdu.

Can Dündar ve Erdem Gül dosyası Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu'na sevk edildi

Bölge adliye mahkemelerinin 15 mahalde 209 daire halinde faaliyete geçirilmesi planlandığından buna ilişkin ihtiyaç listesi de hazırlandı. Bu kapsamda, Ankara'da, Bölge Adliye Mahkemesi Başkanı, 10 ceza dairesi başkanı, 13 hukuk dairesi başkanı, 30 ceza, 39 hukuk dairesi üyesi olmak üzere toplam 93 üye, 20 savcı, İstanbul'da Bölge Adliye Mahkemesi Başkanı, 22 ceza dairesi başkanı, 20 hukuk dairesi başkanı, 66 ceza, 60 hukuk dairesi üyesi olmak üzere 169 üye, 44 savcı görev alacak. Adana'da Bölge Adliye Mahkemesi Başkanı, 10 ceza, 8 hukuk dairesi başkanı, 30 ceza dairesi, 24 hukuk dairesi üyesi olmak üzere toplam 73 üye 20 savcı, İzmir'de Bölge Adliye Mahkemesi Başkanı, 17 ceza dairesi başkanı, 13 hukuk dairesi başkanı, 51 ceza, 39 hukuk dairesi üyesi toplam 121 üye, 34 savcı görev yapacak.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

İran Cumhurbaşkanı Ruhani'den Türkiye açıklaması

Böylelikle toplam 15 ilde 112 ceza dairesi başkanı, 97 hukuk dairesi başkanı, 336 ceza dairesi üyesi, 291 hukuk dairesi üyesi olmak üzere toplam 851 hakim ve 224 savcının görev yapması planlanıyor.

Atama süreci

Bölge adliye mahkemelerinde görev alacak personelin kararnamesi için planlanan takvime göre, atamalara ilişkin talepler alındı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Kararname 18 Mart'ta ilan edilecek. Bölge adliye mahkemelerine ataması yapılanlar, kararnamenin ilanından itibaren 10 gün içinde yeniden inceleme talebinde bulunabilecek.

Bölge adliye mahkemesi daire başkanlıklarına atananların tebligatları 22 Nisan'a kadar, üyelik ve savcılığa atananların tebligatları ise 15 Haziran'a kadar yapılacak.

Yüksek yargının iş yükü azalacak

Adli ve idari yargıda istinaf usulünü uygulayacak bölge mahkemeleri sayesinde daha etkin bir kanun yolu incelemesi sağlanacak, yüksek mahkemelerin iş yükünde önemli azalma olacak. Vatandaşlar, yerel mahkemede verilen bir kararın temyiz incelemesi için artık Yargıtay ve Danıştay'a gelmek yerine, ilindeki veya ilinin bağlı olduğu istinaf mahkemesinde hakkını arayabilecek. İstinaf mahkemelerinin faaliyete geçmesiyle hukuk davalarının yüzde 89'unun, ceza davalarının 91'inin, idari davaların ise yüzde 80'inin bu mahkemelerde kesinleşmesi öngörülüyor.