İsveç ve Finlandiya'dan iade talepleriyle ilgili Bakan Bozdağ'dan açıklama 

İsveç ve Finlandiya'dan iade talepleriyle ilgili Bakan Bozdağ'dan açıklama 

Türkiye’nin NATO üyeliğine şartlı onay verdiği İsveç ve Finlandiya, Türkiye’nin terörist iadesi taleplerine henüz olumlu yanıt vermiş değil. Kabine toplantısının ardından gazetecilere konuşan Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, “NATO mutabakatı kapsamında FETÖ ve PKK üyelerini Türkiye’ye iade etmelerini bekliyoruz” dedi. 

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ “5-6 Ekim tarihleri arasında İsveç Adalet Bakanlığı’ndan bir heyet ülkemize gelecek. Bizim bakanlık bürokratlarımız ile iadeler konusunda görüşmeler gerçekleştirilecek. Dışişleri Bakanlığı’ndan bir heyetinde görüşmeler yapmak üzere Finlandiya’ya gideceğini biliyorum.” dedi. 

Bakan Bozdağ, İsveç ve Finlandiya’dan iadesi istenen teröristler hakkında Türkiye’de soruşturma ve kovuşturma dosyalarının olduğunun altını çizdi. "İadesini istediğimiz kişilerin İsveç ve Finlandiya’dan ayrılıp ayrılmadığı konusunda bize bilgi verilmedi.” dedi. Bozdağ, Amerika’ya da onlarca iade klasörü gönderildiğini hatırlattı. "Bu dosyalarda delil nedeniyle iade olmazsa hiçbir dosyada iade olmaz’ dedik” ifadesini kullandı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Bozdağ’a, 7. yargı paketi hazırlıkları da soruldu. Düzenlemelerde son aşamaya gelindiğini ifade eden Bozdağ, "Arabuluculuğun kapsamını genişletiyoruz, kamuoyunu memnun edecek düzenlemeler olacak. Kabine toplantısında arz edilmesinden sonra kamuoyuna açıklayacağız. Meclis açıldığında Meclis gündemine gelmesini ve 1 Ocak’tan önce yasalaştırılmasını planlıyoruz.” açıklamasında bulundu.