İYİ Parti'den TBB Başkanı Feyzioğlu'na ziyaret

İYİ Parti'den TBB Başkanı Feyzioğlu'na ziyaret

İYİ Parti'den TBB Başkanı Feyzioğlu'na ziyaret

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Ümit Özdağ, "Türkiye Barolar Birliğinin yok edilerek Türkiye'de baroların dernekleştirilmesi projesine şiddetle itiraz ediyoruz." dedi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

İran'da 'sahte tarikat şeyhi' idam edildi

Özdağ, beraberindeki partililerle Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Metin Feyzioğlu'nu ziyaret etti.

Ziyarette konuşan Özdağ, parti olarak parlamenter demokrasiyi hukukun üstünlüğünü ve kuvvetler ayrılığını savunduklarını vurgulayarak, şunları söyledi:

"Türkiye Barolar Birliğinin vermiş olduğu bağımsız yargı mücadelesine sonuna kadar destek olacağız. Erdoğan'ın Türkiye Barolar Birliğine yaptığı bu saldırıyı şiddetle kınıyoruz ve reddediyoruz. Türkiye Barolar Birliğinin yok edilerek Türkiye'de baroların dernekleştirilmesi projesine şiddetle itiraz ediyoruz. Eğer Erdoğan, bu projesinde başarılı olursa biliyoruz ki Türkiye'de avukatlık sistemi darmadağın olacak, feodallaşacak, dernekleşecek ve bundan en fazla istifade eden de PKK, FETÖ gibi terör örgütleri olacak." 

Özdağ, daha sonra basın mensuplarının sorularını da yanıtladı. 

AK Parti ile MHP arasında oluşturulan Milli Mutabakat Komisyonu'nun ittifak görüşmelerine ilişkin bir soruya karşılık Özdağ, "İYİ Parti için bu ittifakın adı saray ittifakıdır." dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson'ın Türkiye'ye yapacağı ziyarete ilişkin açıklamalarının anımsatılması üzerine Özdağ, "ABD ile ilişkiler kötüleşecek ya da iyileşecek derken Çavuşoğlu'nun önce vermesi gereken cevap şudur; ABD'nin Suriye'nin kuzeyinde PKK'ya verdiği desteğin yüzde 95'i İncirlik Üssü'nden kaynaklanmaktadır." iddiasında bulundu.

Şimdiye kadar üst yetkililerden İncirlik ile ilgili en ufak bir ifade çıkmadığını belirten Özdağ, "Bu, samimiyetsizliktir. Bu, milletle oynamaktır. Eğer gerçekten bu konuda ciddi bir tavırları varsa İncirlik'teki bütün uçuşları durdurarak bu işe başlarlar. Yoksa milleti kandırıyorlar demektir." ifadelerini kullandı. 

"Sadece avukatların değil Türkiye'nin meselesi"

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

TBB Başkanı Metin Feyzioğlu ise Türkiye Barolar Birliğine ve barolara yönelik bir operasyon yapıldığını iddia ederek bu operasyonun sadece avukatların değil Türkiye'nin meselesi olduğunu söyledi.

Ordunun Afrin'de seferde olduğunu hatırlatan Feyzioğlu, şöyle konuştu:

"Böyle bir ortamda, Türkiye Barolar Birliği gibi dünyada en etkili şekilde en muteber çıkışları yaparak bu seferin uluslararası hukuktan kaynaklanan bir meşru savunma harekatı olduğunu anlatan Türkiye Barolar Birliği ve barolara yönelik operasyon acaba kimin projesidir? Kumpas davalarının yerle bir olmasını sağlayan Türkiye Barolar Birliğine bugün yapılmak istenen operasyon kimin operasyonudur? Çok açık cevap veriyorum. Bu operasyonun arkasında Sayın Cumhurbaşkanı'nın sarayına sızmış olan kripto FETÖ'cüler vardır, bu operasyonun arkasında kripto PKK’lılar vardır, bu operasyonun arkasında yabancı istihbarat örgütlerinin ajanları vardır. Tüm bu ajanlar ve kriptolar, Sayın Cumhurbaşkanı'nı böyle bir projeye yönlendirmişlerdir. O zaman Sayın Cumhurbaşkanı'na düşen görev şudur; devleti devlet gibi işletmek."

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Feyzioğlu, baronun ismindeki "Türkiye" ifadesinin değiştirilmesi tartışmalarını da değerlendirerek,  "Türkiye Barolar Birliğinin başındaki Türkiye kelimesini Türk milleti vermiştir ve bu kelime Türk milletinin yüreğine kazınmıştır ve Türkiye Barolar Birliği de Türk milletine emanettir. 24 Şubat’ta yapacağımız çok büyük toplantıya tüm milletimiz de davetlidir." dedi.