İzmir Basmane’ye şafak operasyonu

İzmir Basmane’ye şafak operasyonu

Paris'teki terör saldırısını gerçekleştiren Ahmad Al Mohammad’in terör saldırısından önce İzmir Basmane’de bir otelde kaldığı tespit edilmişti. İzmir Emniyeti bu sabah deniz yoluyla önce Yunanistan ardından da Avrupa ülkelerine geçmeye çalışan göçmenlerin merkezi haline gelen semtte şafak operasyonu yaptı.

Fransa'da bombalı saldırının ardından, IŞİD üyelerinin İzmir ve çevresinden Avrupa ülkelerine gittikleri yönünde iddialar üzerine, yabancı uyrukluların yoğun olarak bulunduğu Basmane semtinde, polis denetim yaptı. 43 yabancı uyruklu, evrakları eksik olduğu gerekçesiyle Göç İdaresi'ne teslim edildi.

Fransa'da geçen hafta yaşanan bombalı saldırıların yanı sıra birçok Avrupa ülkesinde de, benzer endişelere neden olan IŞİD'e bağlı teröristlerin, bu bölgelere İzmir ve çevresinden geçtikleri ileri sürüldü. Bu iddialar üzerine, Terörle Mücadele, Asayiş, Kaçakçılıkla Mücadele, Organize ve Çevik Kuvvet Şube Müdürlükleriyle, Konak İlçe Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı polisler, çalışma yaptı. IŞİD saflarında Suriye'de savaşan ya da çeşitli suçlara karışma ihtimali bulunan kişiler yönelik kapılan kontrollerde, yaklaşık 300 polis, görev aldı.

Bugün sabaha karşı Basmane'deki oteller bölgesinde, denetimlerde bulunuldu. 27 otel ve pansiyonda kalan, 286 yabancı uyruklu ile 80 Türk incelendi. Bunlardan evraklarında eksilikler bulunan 43 yabancı uyruklu kişi, sınır dışı işlemleri için Göç İdaresi Müdürlüğü'ne teslim edildi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS