İzmir fay hattı: Seferihisar Sığacık nerede? Bornova nerede? Bayraklı nerede? Sisam Adası nerede? Kaç kilometre?

İzmir fay hattı: Seferihisar Sığacık nerede? Bornova nerede? Bayraklı nerede? Sisam Adası nerede? Kaç kilometre?

İzmir depreminde en çok merak edilen yerler Sisam, Seferihisar, Bornova ve Bayraklı oldu. Peki ama İzmir'in bu ilçeleri nerede? Bayraklı Bornova ile İzmir kaç km?

İzmir'de meydana gelen depremden en çok Seferihisar, Bornova ve Bayraklı etkilendi. Yunanistan'ın Sisam adasında meydana gelen deprem İzmir'de merkez üssü olarak Seferihisar'da hissedildi. Peki ama Seferihisar Bornova Bayraklı ve Sisam nerede? 

Bornova nerede?

Bornova, Türkiye'nin İzmir ilinin bir ilçesidir. İlçenin doğusunda Kemalpaşa, güneyinde Buca, batısında Konak ve Bayraklı, kuzeybatısında Karşıyaka ve Menemen ilçeleri, kuzeyinde Manisa ili bulunmaktadır. Yamanlar Dağı'nın eteğinde, 38 derece kuzey enlem ve 27 derece doğu boylamı üzerinde yer alır.

Bornova İzmir arası kaç kilometre?

İzmir, Bornova ile İzmir, Konak arası 13 Km. Bu mesafe arabayla yaklaşık olarak 20 dakika sürecektir. Uçak ile seyahat etmeyi planlıyorsanız, 11 Km olan yolculuğu yaklaşık olarak 30 dakika sürede tamamlayabilirsiniz. Dizel bir araç bu mesafede ortalama 0.72 Lt, benzinli bir araç ise 1.04 Lt yakıt tüketir.

Seferihisar nerede?

Seferihisar, İzmir'in güneybatısında ve Ege Bölgesi'nde yer almaktadır. Seferihisar, Cumhuriyet öncesinde 1884 yılında ilçe olmuştur. Günümüzde İzmir'in 30 ilçesinden birisidir.

Seferihisar'ın Beyler, Çamtepe, Düzce, Gödence, Gölcük, İhsaniye, Kavakdere, Orhanlı ve Turgut olmak üzere toplam 9 köyü ve Doğanbey ile Ürkmez beldeleri bulunmaktadır. Çamtepe Güzelbahçe ilçesinden 2001 yılında Seferihisar'a bağlanmıştır. Beyler, Orhanlı, Gödence, Çamtepe ve İhsaniye köyleri orman köyleridir. Kavakdere köyü ise dağınık yerleşme yapısına sahiptir. Orhanlı köyü 1979 tarihinden itibaren yeni yerleşim alanına kurulmuş, eski köyün yerinde bir mahalle kalmıştır. Evliya Çelebi'nin de dediği gibi zeytin ve üzüm ilçenin temel geçim kaynakları arasındadır.

Seferihisar ilçe merkezi 6 mahalleye sahiptir. Bunlar, Turabiye, Cami Kebir, Hıdırlık, Tepecik, Çolak İbrahim Bey, Sığacık ve Ulamış mahalleleridir.

Seferihisar İzmir kaç km?

Seferihisar, İzmir ile Konak/İzmir arası 48 Km. Bu mesafe arabayla yaklaşık olarak 49 dakika sürecektir. Uçak ile seyahat etmeyi planlıyorsanız, 37 Km olan yolculuğu yaklaşık olarak 32 dakika sürede tamamlayabilirsiniz. Dizel bir araç bu mesafede ortalama 2.64 Lt, benzinli bir araç ise 3.84 Lt yakıt tüketir.

Bayraklı nerede?

Bayraklı, Türkiye'nin İzmir ilinin bir ilçesidir. İlçenin kuzeybatısında ve kuzeyinde Karşıyaka, doğusunda ve güneyinde Bornova, güneybatısında Konak ilçeleri, batısında İzmir Körfezi bulunmaktadır. 5747 sayılı Büyükşehir Belediyesi Sınırları İçerisinde İlçe Kurulması ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkındaki Kanun'a göre, Bayraklı 6 Mart 2008 tarihinde İzmir'in ilçesi olmuş, ilgili kanun 22 Mart 2008 tarihli ve 26824 sayılı Resmî Gazete'de yayımlanmıştır.[2] İzmir'in yeni kent merkezi olan ilçede yapımı biten, devam eden ve proje hâlinde olan gökdelenler bulunmaktadır.

İzmir Bayraklı kaç km?

İzmir, Konak ile İzmir, Bayraklı arası 14 Km. Bu mesafe arabayla yaklaşık olarak 24 dakika sürecektir. Uçak ile seyahat etmeyi planlıyorsanız, 8 Km olan yolculuğu yaklaşık olarak 30 dakika sürede tamamlayabilirsiniz. Dizel bir araç bu mesafede ortalama 0.77 Lt, benzinli bir araç ise 1.12 Lt yakıt tüketir.

Sisam adası nerede?

Gün itibariyle Ege Denizi'nde meydana gelen 6.6 şiddetindeki deprem sonrası depremin merkez üssünün Sisam Adası olduğu ortaya çıktı. İşte Sisam Adası ile ilgili bilgiler..

Yunanistan'da, Ege Denizi'nde, Dilek Yarımadası'nın karşısında bir ada. Bu adanın en büyük yerleşim merkezi olan şehri, merkezi bu şehir olan ve Sisam Adası'nı, Ahikerya (Yunanca'da Ικαρ?α, İkarya) adasını ve bölgedeki birkaç küçük adayı kapsayan idari bölgenin (nomos) adıdır. Tarihte kurulan on iki İyon kolonisinden biridir.

Sisam şehrinin (Yunanca'da Vathy de denir) 2001 nüfusu 12500, Sisam adasının 2001 nüfusu 37000, Sisam nomos'unun (Sisam + Ahikerya) 2001 nüfusu 44000'dir.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS