İzmir Valiliği'nden 41 derece uyarısı

İzmir Valiliği'nden 41 derece uyarısı

İzmir'de hava sıcaklığının 41 derecenin üzerine çıkması beklenen pazartesi günü, kronik hastalıkları olan kamu kurum ve kuruluşu personelinin idari izinli sayılacağı bildirildi. İzmir Halk Sağlığı Müdürü Bediha Salnur da, sıcak hava dalgasından nasıl korunulması gerektiğine ilişkin uyarılarda bulundu.

İzmir Valisi Erol Ayyıldız imzasıyla kurumlara gönderilen yazıda, Meteoroloji 2. Bölge Müdürlüğünden edinilen bilgiye göre, İzmir ve bölgesinin önümüzdeki bir hafta boyunca Kuzey Afrika'dan gelen kuvvetli sıcak hava dalgasının etkisinde kalacağı belirtildi.


Sıcaklıkların yarından itibaren artmaya başlayacağının vurgulandığı yazıda, değerlerin mevsim normallerinin 5 ila 9 derece üzerinde seyretmesinin beklendiği uyarısı yapıldı.


Faili meçhul davasında Mesut Yılmaz kararı


Sıcaklık ve nem artışına bağlı olarak çeşitli sağlık problemleri yaşanabileceğine dikkatin çekildiği yazıda, şu ifadelere yer verildi: "Aşırı sıcaklarda yaşlılar, bebekler ve kronik hastalığı bulunanlarda sadece terleyerek vücut ısısı dengede tutulamaz. Yine ortamdaki nem oranı fazla ise terleyerek vücut ısısı düşmeyebilir. Ayrıca şişmanlık, herhangi bir hastalığa bağlı yüksek ateş, aşırı sıvı kaybı, kalp hastalığı, ruh ve sinir hastalığı, tedavi amaçlı bazı ilaçların kullanımı da aşırı sıcaklarda terlemeyi etkileyen faktörlerdendir. Bu gibi durumlarda yükselen vücut ısısı, beyin ve diğer hayati organlarda hasara yol açabilir."


İstanbul'da cinsel istismar iddiasına gözaltı


Pazartesi günü İzmir'de sıcaklığın 41 derece ölçülmesinin beklendiği vurgulanan yazıda, vatandaşların sıcak çarpmalarına maruz kalmamaları için başta tüm hastaneler ile sağlık kurumları olmak üzere tüm kurumların gerekli tedbirleri alması istendi.


Yerli turist için 'tatil kart' geliyor


Bütün kurum ve kuruluşlara gönderilen yazıda, vatandaşlardan sıcaklığın en yoğun hissedileceği 10.00 ila 16.00 saatleri arasında mecbur kalmadıkça sokağa çıkmamaları da istendi.


"Sıcaklığın 41 derece olması beklenen pazartesi günü kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan engelli, hamile, kalp damar hastalığı, hipertansiyon, KOAH, diyabet, kanser gibi kronik hastalığı olan kamu görevlileri idari izinli sayılacak" duyurusu da yapıldı.


İzmir Halk Sağlığı Müdürü uyarıda bulundu


Bu arada İzmir Halk Sağlığı Müdürü Bediha Salnur, İzmir ve civarında önümüzdeki pazartesi gününden itibaren etkili olması beklenen sıcak hava dalgasından nasıl korunulması gerektiğine ilişkin uyarılarda bulundu.


Aydın Doğan'dan terör mesajı: Tek yürek olmak mecburiyetindeyiz


Salnur, yaptığı yazılı açıklamada, Kuzey Afrika üzerinden gelen aşırı sıcakların çeşitli sağlık problemlerini yol açtığını, sıcaklık ve nem artışına bağlı olarak vücut ısısının da artarak metabolizmayı bu yeni duruma uyum sağlamaya zorladığını ifade etti.


Sıcak hava dalgasından mutlaka korunulması gerektiğine işaret eden Salnur, "Günün en sıcak saatleri olan 10.00-16.00 arasında mecbur kalınmadıkça dışarı çıkılmamalı. Dışarıda çalışması gerekenler mümkün oldukça güneş altında korunmasız kalmamalı. Aşırı hareketlerden kaçınılmalı, sık sık tuz içeren sulu gıdalar almaya dikkat edilmeli." uyarısında bulundu.


Kasaptan bozma tıp merkezine baskın


Dışarıda bulunulduğunda açık renkli, hafif, bol ve sıkı dokunmuş kumaşlardan yapılan giysilerin tercih edilmesi gerektiğini belirten Salnur, "Geniş kenarlı ve hava delikleri olan şapkalar giyilmeli ve güneşin zararlı ışınlarından koruyan güneş gözlüğü kullanılmalı. Güneş ışınlarının dik geldiği saatlerde denize girilmemeli ve güneşlenilmemeli" değerlendirmesini yaptı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS