İzmir'de AK Parti ve CHP arasında 'ayrılma' ve 'güzel kız kalmadı' polemiği

İzmir'de AK Parti ve CHP arasında 'ayrılma' ve 'güzel kız kalmadı' polemiği

İzmir'de AK Partililer ile CHP'liler arasında AB politikaları ve yerel yönetimler üzerine yapılan açıklamalardan iki tartışma patlak verdi. AK Partililer, "Gerekirse de İzmir ayrılsın" diyen CHP'lileri, onlar da "İzmir'in kızları bile eskiden daha güzeldi" diyen AK Partilileri hedef aldı.

Başbakan Yıldırım'dan AB ülkelerine sert sözler


İzmir'de AK Parti ve CHP'liler arasında patlak veren iki tartışma kentin gündemini alevlendirdi. CHP İzmir Milletvekili Ali Yiğit'in hükümetin ab ile ilgili politikalarını eleştirirken söylediği, "İzmir, Avrupa’ya açılan bir kapı gibidir. Biz bazen diyoruz ki 'Gerekirse de İzmir ayrılsın’ yani biz istemeyiz, bu şartlarda bunlarla yaşamayı" sözlerine AK Partililerden tepki geldi. AK Parti'li Mehmet Tozlu’nun kentteki CHP'li belediyeleri hedef aldığı konuşmasındaki "İzmir’in bir ışıltısı kalmadı. İzmir'in kızları bile eskiden daha güzeldi" sözlerine ise CHP'lilerden "Eskiden de güzeldik, şimdi de güzeliz" yanıtı geldi.


Aziz Yıldırım: 'Bekleyin şike davasından daha büyük şeyler olacak'


Polemik 1: Gerekirse İzmir ayrılsın


Hürriyet'in derlediği habere göre, CHP İzmir Milletvekili Ali Yiğit'in sözleri AK Partilileri kızdırdı. Avrupa Birliği’ne yönelik yapılan bazı açıklamalara da tepki gösteren Yiğit, "Cumhurbaşkanı, Başbakan kafa tutuyor, Dışişleri kafa tutuyor. ’Avrupa Birliği’ni istemiyoruz’ diyorlar. 57 yıl bu kapıda bekledik. AB’ye girmek için kanun değişiklikleri yaptık yüzlerce. Biz Avrupalı olmaya hazırız. Hele İzmirliler bu işe çok hazırlar. Orası demokrasiye açılan, Avrupa’ya açılan bir kapı gibidir. Biz bazen diyoruz ki ’Gerekirse de İzmir ayrılsın’ yani biz istemeyiz, bu şartlarda bunlarla yaşamayı. Biz Avrupalı olmaya çalışıyoruz. Türkiye’de yaşayan demokrat, aydın, çağdaş insanlar Avrupalı olmaya hazır” ifadelerini kullanmıştı.Bu açıklamaya AK Partililerden tepki geldi. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Nükhet Hotar, CHP'li Yiğit'in Kayseri'deki konuşmasındaki sözlerinin kabul edilemeyeceğini belirtti. Hotar, şöyle konuştu:


"CHP'li Milletvekili Ali Yiğit dışında hiçbir İzmirli'nin Avrupalı olmaya çalışmayacağından ve böyle bir özenti içinde olmayacağından eminim. Bize Türkiye Cumhuriyeti'nin onurlu bireyleri olmanın şerefi yeter. Karış karış zorluk, yokluk içinde kazanılan vatanımız bir bütündür. CHP Milletvekili Ali Yiğit'in açıklamaları bu anlamda İzmir'imiz için kabul edilemez".


AP Başkanı Martin Schulz: İdam gelirse üyelik görüşmeleri sona erer


AK Parti İzmir Milletvekili Atilla Kaya ise, Türkiye'nin düşmanlarının ve bölücü odakların değirmenine su taşıyan bu açıklamanın kabul edilemez olduğunu vurguladı. Kaya, yaptığı yazılı açıklamada, kuruluşun ve kurtuluşun simgesi olan İzmir'in Kurtuluş Savaşı'nın ateşini yakan kent olduğunu, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün Cumhuriyeti kurarken bütün önemli mesajlarını İzmir'den duyurduğunu anımsattı.


AK Parti İzmir Milletvekili Necip Kalkan ise Yiğit'in sözlerine tepki göstererek bu açıklamanın vatanın bölünmez bütünlüğüne aykırı olduğunu savundu. Kalkan, "Yiğit bu açıklama ile Yüce Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün kutsal emaneti olan Cumhuriyetimize ve Misakımilli sınırlarımıza da saygısızlık yapmıştır. Bu açıklama bazı CHP'lilerin bilinçaltında yatan bölücülük duygusunu da apaçık ortaya çıkartmıştır" dedi.


Adalet Bakanı Bozdağ'dan AB ilerleme raporuna tepki


Polemik 2: İzmir'in kızları bile eskiden daha güzeldi


CHP İzmir İl Başkanlığı’nda basın toplantısı düzenleyen CHP İl Kadın Kolları Başkanı Nurşen Balcı, MYK üyesi Perihan Yardımcı ve Yerel Yönetimlerden sorumlu il yöneticisi Dilek Bilgin, AK Parti İl Başkan Yardımcısı Mehmet Tozlu’nun İzmir’deki yerel yönetimleri eleştirdiği ve "Bu şehrin eskiden kızları bile güzeldi. Artık kızları bile kalmadı" sözlerine yanıt verdiler. CHP İl Kadın Kolları Başkanı Nurşen Balcı, Tozlu’nun talihsiz açıklamalar yaptığını belirterek şunları söyledi:


'Eskiden de güzeldik, şimdi de güzeliz... Güzelliğimiz düşüncemizde'


"Nedense AKP’lilerin İzmir’le ilgili alakasız benzetmelerine ilk kez tanık olmuyoruz. İzmirimiz için daha önce de ’Gavur İzmir’ ve ’Sümüklü bir çocuk’ gibi benzetmeler yapan AKP’liler vardı. Bunun nedeni de İzmirlilerin kendileri gibi düşünmemeleridir. İzmirlilerin ülkede neler olduğunun farkında, İzmirli kadınlar da farkında ve inandıkları değerlerden asla vazgeçmeyecek. Onun için biz İzmirli kadınlar hepimiz güzeliz, eskiden de güzeldik; şimdi de güzeliz. Bizim güzelliğimiz öncelikle düşüncelerimizde ama bunu görebilmek gerekir. Bunu herkes böyle bilmeli. İzmir’in kadınları ’ben bilirim’ der ’beyim bilir’ demez."CHP'lilerden karşı açıklama


Nurşen Balcı, Tozlu’nun İzmir’in yerel yönetim eleştirilerinin de doğru olmadığını, CHP’li belediyelerin sosyal belediyecilik yaptığını söyledi. Tozlu’nun kentin ışıltısı kalmadığı sözlerine ise "Tozlu ışıltıdan ne anlıyor acaba? Büyük binalar dikilip, AVM yapılabilirdi. Ama CHP’li başkanlar bu merkezleri halkın hizmetine sundu" dedi.


AB'den Türkiye açıklaması


CHP İl Kadın Kolları MYK üyesi Perihan Yardımcı ise yaptığı konuşmada "İzmirli kızlarla alıp veremedikleri ne? Onları rahatsız eden İzmir’in kızlarının yüz güzelliği değil yaşam biçimi, hayata bakışları ve yürekleridir. Varsın İzmirli kızlara ’çirkin’ desinler. Bizler İzmir’i onların çirkinliklerine teslim etmeyeceğiz" dedi.Tozlu ne demişti?


Belediyeyi eleştiren Tozlu, "İzmir’in emin olun diğer şehirlere nazaran bir ışıltısı kalmadı. İzmir’in bir rengi, kokusu, ışığı kalmadı. Kokusu var ama o da Körfez’in kokusu. Ya bu şehrin eskiden kızları bile güzeldi. Artık kızları bile kalmadı. İzmir’in bütün her şeyini götürdük. Bu emin olun yerel yönetimlerin başarısızlığıdır” demişti.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS