İzmir'de Atatürk'ün, annesinin mezarını ilk ziyaretinin yıl dönümü anıldı

İzmir'de Atatürk'ün, annesinin mezarını ilk ziyaretinin yıl dönümü anıldı

İzmir'de Karşıyaka Belediyesi, Atatürk'ün, annesi Zübeyde Hanım'ın kabrine yaptığı ilk ziyaretin yıl dönümünü düzenlenen bir etkinlikle andı. Anma kapsamında Zübeyde Hanım'ın Karşıyaka'daki kabrine, Atatürk'ün doğduğu Selanik ve askeri okula gittiği Manastır'dan getirilen toprak konuldu. 

Karşıyaka Belediyesi'nce Çarşı Kültür Merkezi'nde düzenlenen söyleşiye, konuşmacı olarak araştırmacı-yazar Ahmet Gürel katıldı. Atatürk'ün hayatının farklı yönlerini araştırıp kitaplaştıran Gürel, Zübeyde Hanım'ın Karşıyaka'da geçirdiği son günlerini ve Latife Hanım ile diyaloglarını anlattı.


Zübeyde Hanım'a hakaret eden Hasan Akar'a 2 yıl 6 ay hapis cezası


14 Ocak 1923 tarihinde Zübeyde Hanım'ın vefatının ardından, yurt gezisinde olan Mustafa Kemal Atatürk'ün 27 Ocak'ta Karşıyaka'ya geldiğini belirten Gürel "Atatürk, yanındaki heyetle birlikte trenden inip annesinin kabrini ziyaret etti. Burada bir konuşma yapan Mustafa Kemal Atatürk, İzmir'e daha sonraki gelişlerinde de Zübeyde Hanım'ın mezarına ziyarette bulundu" dedi. Gürel, Atatürk'ün Karşıyaka ziyaretleri ile ilgili belgeleri toplayarak kitaplaştırdığını ve yakında piyasaya çıkacağını da söyledi.


Kabirde tören


Ahmet Gürel'in 'Atatürk'ün izinde' başlığı altında Balkanlara yaptığı gezide Selanik ve Manastır'dan aldığı toprak da törenle Zübeyde Hanım Kabri'ne bırakıldı. Karşıyaka Belediye Başkan Vekili Süha Barlak, Ahmet Gürel ve vatandaşların katıldığı törende duygusal anlar yaşandı. Atatürk'ün dünyaya geldiği kent olan Selanik'te şu anda müze olarak kullanılan evin bahçesi ile yıllarca öğrenim gördüğü Manastır'daki okulun bahçesinden Zübeyde Ana için toprak getirdiğini belirten Gürel, etkinliği düzenleyen Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar ve destek olanlara teşekkür etti. 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS