İzmir'de Bayraklı Belediyesi davasında bilirkişi raporuna 'kumpas' itirazı

İzmir'de Bayraklı Belediyesi davasında bilirkişi raporuna 'kumpas' itirazı

İzmir'de Bayraklı Belediye Başkanı Hasan Karabağ, Yardımcısı Gamze Eraslan ile belediyenin eski temizlik işleri müdürünün de aralarında bulunduğu 11 kişinin yargılandığı davada eski Sayıştay üyelerince hazırlanan bilirkişi raporuna itiraz edildi. Gamze Eraslan'ın avukatı, soruşturmayı yürüten polislerin, askeri casusluk davasında kumpas kurmaktan tutuklu olduklarını hatırlatarak, raporun bu polislerin usulsüz topladığı delillere dayalı olarak hazırlanmasına itiraz etti. 

İzmir 12. Ağır Ceza Mahkemesi'nde, "Görevi kötüye kullanma, rüşvet almak ve vermek, icbar suretiyle irtikap" suçlamasıyla açılan davanın bugün yapılan duruşmasına sadece sanık avukatları katıldı. Mahkeme başkanı, emekli üç Sayıştay üyesi tarafından hazırlanan bilirkişi raporunun ellerine ulaştığını belirtti.


Atatürk heykeline çiçek bırakıp, dua etti


Sanıklardan Gamze Eraslan'ın avukatı Ercan Demir, soruşturma aşamasında usulsüz delillerin toplandığını ve bu delillere göre bilirkişi raporunun hazırlandığını öne sürerek, "Soruşturma aşamasında usulsüz deliller toplanmıştır. Soruşturma aşamasında bu davanın açılmasındaki görevli polisler, askeri casusluk davasında kumpas kurmaktan tutukludur. O yüzden bu raporun dikkate alınmaması gerekir. Dosyadaki usulsüz delillerin çıkartılarak yeniden rapor alınmasını talep ediyorum" dedi.


Gecekonduları yıkıldı, sokakta kaldılar: 'İmara açıp zenginin birine vermişler'


Bayraklı Belediye Başkanı Hasan Karabağ'ın avukatı Bilge Özer ise Aliağa Belediyesi'ne yönelik başlatılan soruşturmanın Bayraklı Belediyesi'ne dönüştürüldüğünü belirterek, "Bu dava açılmadan önce Aliağa Belediyesi'ne soruşturma yapılırken, Bayraklı Belediyesi kapsama alınmıştır. Aynı IP adresinden 12 kez ihbar yapılması bir komplonun göstergesidir. Subayların yargılandığı askeri casusluk davası Yargıtay'ın denetiminden geçmiş ve Yargıtay tarafından da usulsüz olarak elde edilen delillerin yasaya aykırı olacağı belirtilmiştir. Bu yüzden mahkemenin usulsüz delillere dayalı açılan bu davadan beraat kararı vermesini talep ediyorum" dedi.


‘Menfez Paşası’ Zekeriya Kuzu’ya Cherokee lüks cip tahsis edilmiş


Diğer sanıkların avukatları ise bilirkişi raporunu incelemek için süre istedi. Savcı da duruşmaya ilk kez katıldığını belirterek, bilirkişi raporunu incelemek için süre talep etti.


Mahkeme heyeti savcının ve sanık avukatlarının ek süre talebini kabul ederek duruşmayı erteledi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS