İzmir'de hücre evlerine düzenlenen operasyonda 35 FETÖ şüphelisi yakalandı

İzmir'de hücre evlerine düzenlenen operasyonda 35 FETÖ şüphelisi yakalandı

İzmir'de hücre evlerine düzenlenen operasyonda 35 FETÖ şüphelisi yakalandı

İzmir'de Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) hücre evlerine yönelik operasyonda, haklarında gözaltı kararı verilen ve aralarında örgütün sözde mahrem imamı ile ordudan ihraç edilmiş askerlerin de bulunduğu 39 şüpheliden 35'i gözaltına alındı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen FETÖ soruşturması kapsamında, Terörle Mücadele ve İstihbarat Şube Müdürlüğü koordinesinde, örgütün vermiş olduğu talimat doğrultusunda örgüte ait hücre evlerinde barındıkları ve güncel örgütsel faaliyetlerine bu evlerden devam ettikleri belirlenen şüphelilere yönelik çalışma başlatıldı.

Bu kapsamda aralarında, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) yapılanmasında sözde mahrem imam, ihraç edilen subaylar, müzahir kurum çalışanları, büyük bölge imamı, ilçe imamı, doktor, eyalet imamı, eğitim danışmanı ve esnaf yapılanma sorumluları, mütevelli, serrehber ve sohbet imamının da bulunduğu belirlenen 39 adrese operasyon düzenlendi.

Ekipler, hakkında gözaltı kararı olan 39 şüpheliden 35'ini gözaltına aldı. Evlerde yapılan aramalarda sahte kimlik, 100 bin lira, 7 bin dolar ve 4 bin avro ele geçirildi.

Diğer şüphelilerle irtibatlı oldukları firari kişilerin yakalanmasına yönelik çalışmanın devam ettiği bildirildi.

DİKKAT ÇEKMEMEK İÇİN BÜYÜK ŞEHİRLERİ TERCİH ETMİŞLER

Haklarında gözaltı kararı verilen 39 şüpheli arasında sözde Karşıyaka ve Bozyaka imamları, Manisa'nın Turgutlu ilçesinde görev almış "mütevelli" oldukları öne sürülen kişiler ile meslekten ihraç edilen albay, yüzbaşı ve subaylar da yer alıyor.

Dikkat çekmemek için büyük şehirlerde yaşamayı tercih eden şüphelilerin sık sık yer değiştirdikleri, İzmir'in Çeşme ve Dikili gibi ilçelerinden yasa dışı yollarla Yunanistan'a geçmeye hazırlandığı belirlendi. Şüphelilerin operasyonda ele geçirilen dolar ve avroları da bu nedenle biriktirdikleri tespit edildi.

Öte yandan bazı şüphelilerin yurt dışına aileleriyle geçmek üzere hareket ettiği, bazılarının ise fark edilmemek için 2-3 kişilik gruplara bölünerek hazırlık yaptıkları öğrenildi.