İzmir'de kapatılacak etüt merkezine öğrenci topluyorlar

İzmir'de kapatılacak etüt merkezine öğrenci topluyorlar

İzmir'de KHK ile yapılan düzenleme gereği 1 Temmuz'da kapatılacak olan bir etüt merkezinin gelecek eğitim ve öğretim yılı için öğrenci toplamaya çalıştığı reklamı, okulun TEOG deneme sınavının kitapçığında yer alınca tepki gördü. Türk Eğitim-Sen İzmir Şubesi, soruşturma açılmasını istedi.

687 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile 1 Temmuz'da kapatılması kararlaştırılan İzmir Buca'daki bir etüt merkezinin reklamı, TEOG deneme sınavının kitapçığında yer aldı. Kapatılacak etüt merkezine 2017-2018 eğitim öğretim yılı için öğrenci toplanmasına Türk Eğitim-Sen İzmir Şubesi'nden tepki gösterildi. Şube Başkanı Merih Eyyup Demir,  "Bu olayla ilgili gereği yerine getirilmeli ve bir an önce soruşturma açılmalı" dedi.


Dersanelere yeni MEB ayarı


Dershanelerin kapatılmasından sonra sayıları hızla artan öğrenci etüt merkezleri de 9 Şubat 2017 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan 687 sayılı KHK ile kapatıldı. Halen faaliyette olan etüt merkezlerine temmuz ayına kadar süre tanındı. Mevcut etüt merkezleri 1 Temmuz 2017 tarihine kadar dönüştürülecek, şartları taşımayan ve yeterlilikleri yerine getirmeyenler ise kapatılacak.


"Etüt Merkezi" ibaresi KHK ile ilgili yönetmelikten çıkartıldı ve yerine "sosyal etkinlik merkezi" tanımı eklendi. Etüt merkezlerinin kapatılmasından sonra ilkokul ve ortaokul öğrencileri okul dışında bir kurumdan takviye kurs, destek eğitimi alamayacak.


Bakan Avcı: '1.636 dershane özel öğretim kurumuna dönüştü'


 


Liselerde ise takviye destek özel eğitim kurslarında verilecek tek ders ile sınırlı tutulacak.


Ancak buna rağmen Buca Ufuk Ortaokulu'nda 22 Mart 2017 tarihinde yapılan bir TEOG deneme sınavının kitapçıklarının kapaklarındaki etüt merkezi reklamı dikkat çekti. Kitapçığın üzerindeki reklamda, "Ege Yükseliş Etüt Eğitim Merkezi, eğitimde 20. yılımız nedeniyle 2017- 2018 öğretim yılı için 8. sınıf TEOG hazırlık ve okula destek kurslarımıza kayıt yaptıran ilk 100 öğrenciye yüzde 50 indirim" ifadeleri yer alıyor.


İki ayrı paketin sunulduğu reklamda, 4. sınıftan 8. sınıfa kadar öğrenciler için "okul derslerine destek ve TEOG sınavlarına hazırlık", 1. sınıftan 8. sınıfa kadar olan öğrenciler için ise "ev ödevleri yapımı, kontrolü ve destek dersler" verilebileceği yazıyor.


Bu duruma tepki gösteren Türk Eğitim-Sen İzmir Şube Başkanı Merih Eyyup Demir, yaşananların yönetici atamalarında liyakata önem verilmemesinden kaynaklandığını belirterek, "Bu yöneticilerin tamamı mülakatla geldiler. Türkiye'de mülakatla adam seçmenin karşılığıdır bu. Ülkemizde neler olup bittiğinin farkında değil mi bu insanlar? Liyakata itibar etmez de 2-3 dakikalık mülakatlarla milli eğitim gibi, okullar gibi ülkenin geleceğini yönlendirecek kurumlara yönetici atarsanız sonucu karşımıza farklı şekillerde çıkar. Eğitim kurumlarımızda, geçmiş kariyeri açısından buraları hak eden arkadaşların görev yapmasıyla ülkemiz hedeflerine ulaşmada daha hızlı yürüyecektir. Bu olayla ilgili de gereği yerine getirilmeli ve bir an önce soruşturma açılmalı" diye konuştu.


Kapatılması söz konusu olan etüt merkezine bu reklama aldanarak kayıt yaptıracak olan öğrenci ve velilerin de mağdur olacağını belirten Demir, "Erken kayıtta yüzde 50 indirim vaat ediyor. Bu durumda öğrenci ve veli para yatırmış olacak. Etüt merkezi Temmuz ayında kapatılacak. Okullar eylül ayında açılacak. Öğrenci bakacak ki ETÜT merkezi kapanmış, paralar da buhar olmuş. Bu mağduriyet oluşmadan önüne geçilmeli" dedi. 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS