İzmir'de Kültürpark'ın kaderi yeni yılda belli olacak

İzmir'de Büyükşehir Belediyesi ve meslek odalarını karşı karşıya getiren, sosyal medyada "Kültürparkıma dokunma" kampanyalarını tetikleyen Kültürpark Projesinde nihai kararı verecek olan Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu sonucu belirlemeyi yeni yıla bıraktı. Belediyeden projeyi, meslek odalarından eleştirilerini dinleyen ve Kültürpark'ta yerinde incelemeler yapan kurul, farklı boyutlardan kapsamlı değerlendirme yaptıktan sonra kararını vereceğini bildirdi.İzmir Büyükşehir Belediyesi, ihtisas fuarları Gaziemir'de yapılan Fuar İzmir'e aldıktan sonra 2. derece doğal sit ve arkeolojik sit olarak tescilli Kültürpark'ı yeniden tasarladı.
Kültürpark'ın yarışmayla 1991 yılında elde edilen projesi üzerinde yapılan revizyona onay almak için Büyükşehir Belediyesi tarafından Nisan 2016'da Koruma Bölge Kurulu'na başvuru yapıldı.
Proje Mayıs ayında da kamuoyuna açıkladı. Projeye sosyal medyada 'Kültürparkıma Dokunma' adıyla bir araya gelen İzmirliler, Mimarlar Odası ve Şehir Plancıları Odası tepki gösterdi.
Tepki daha çok alanda yıkılacak tesislerin yerine yeni tesis yapılmaması, ticaretin öne çıkarılmaması, doğal yeşil alan örgüsünün bozulmaması gibi konulara yönelik oldu.
Belediye ise Pakistan Pavyonu'nda görsel materyallerin de yer aldığı sergiyle İzmirliler'in beğenisine sundu. Sosyal medyada projeyi anlatan sayfa açan belediye, bazı sivil toplum kuruluşlarına da brifing verdi. İzmirlilerin bir kısmı projeyi beğenirken bir kısmı da eleştirdi.
Kültürpark projesinde gözler geçen Eylül ayında İzmir 1 Numaralı Kültür Varlıkları Korumu Bölge Kurulu'nun vereceği karara döndü. Kurul'da, belediye projeyi, meslek odaları da eleştirilerini açıkladı.
Kurul İzmir için önemli bu alanla ilgili bir karar vermeden önce Kültürpark'taki projeyi yerinde incelemeye karar verdi. Öte yandan Mimarlar Odası İzmir Şubesi ve Şehir Plancıları Odası İzmir Şubesi Kültüpark'la ilgili projenin değerlendirilmesi için önce koruma amaçlı imar planının hazırlanması gerektiği yönünde görüş bildirdi.
Koruma Bölge Kurulu, Kültürpark'ta yerinde incelemesini geçen 22 Aralık'ta yaptı. Pakistan Pavyonundaki projeyle ilgili görselleri inceleyen ve belediye yetkililerinden bilgi alan Kurul üyeleri daha sonra Kültürpark'ı gezdi. Ancak, iki üyesi değişen Kurul bu kez de sonuç kararı almadı.
Kültürpark'ın kentin tümünü ilgilendiren ve İzmir kentinin simgelerinden biri olma özelliklerinin göz önünde bulundurulacağını belirten Kurul, konunun koruma mevzuatı, planlama, sosyo kültürel, ekonomik, peysaj başta olmak üzere pek çok boyutta değerlendirilmesi gerektiğine karar verdi. Bu nedenle daha sonraki bir gündemde değerlendirmesine karar verilen Kültürpark projesiyle ilgili sonuç kararı 2017'ye ertelendi.
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS