İzmir'de polislerin de sanık olduğu cinsel taciz davası başladı

İzmir'de polislerin de sanık olduğu cinsel taciz davası başladı

İzmir'de, üç yıl önce metro istasyonunda bir kızın, "etek altı" görüntüsünü çektiği iddiasıyla gözaltına alınan öğretim görevlisi F.Ç. ile suç delillerini yok ettikleri iddia edilen biri emniyet müdürü 4 polis hakkında açılan davanın ilk duruşması yapıldı.

Cemaat ile bağlantıları olduğu iddia edilen ve tutuklu yargılanan polis memuru A.K. ve öğretim görevlisi F.Ç., tutuksuz yargılanan emniyet müdürü Ö.D., emniyet amiri N.U. ve komiser S.C., haklarındaki iddiaları kabul etmedi. Duruşmaya mağdur olarak katılan üniversite öğrencisi 23 yaşındaki M.Ş.U da sanıklardan şikayetçi oldu.

İzmir 5. Ağır Ceza Mahkemesinde yapılan ilk duruşmaya, tutuklu yargılanan polis memuru A.K., öğretim görevlisi F.Ç., tutuksuz yargılanan emniyet müdürü Ö.D., emniyet amiri N.U. ve komiser S.C. ve avukatları katıldı.

Duruşmaya mağdur olarak katılan üniversite öğrencisi 23 yaşındaki M.Ş.U. ise avukatsız katıldı.

"Özel hayatın gizliliğini ihlal etmek, kamu görevlisinin resmi belgede sahteciliği ve bu suça azmettirmek, iştirak halinde suç delilerini yok etme, gizleme veya değiştirme, görevi kötüye kullanma, kamu görevlisinin suçu bildirmemesi ve suçluyu kayırma" gibi suçlardan yargılanan sanıkların tümü, haklarındaki iddiaları kabul etmedi.

Öğretim görevlisi F.Ç., kadınların "etek altı görüntülerini" çektiği yolundaki iddiaların asılsız olduğunu söyledi. Tutuklu yargılanan polis memuru A.K., tutuksuz yargılanan Ö.D., N.U. ve komiser S.C.'de iddiaları kabul etmedi. Sanıklar ayrıca Cemaat ile bir bağlantılarının olmadığını söyledi. Mahkeme başkanı, duruşmaya gelmeyen tanıkların dinlenmesi için davayı ileri bir tarihe erteledi.

Olayın öncesi

İzmir Emniyeti Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğünde 2014 yılında tanık olarak ifade veren B.S., bir dershanede çalışan kimya öğretmeninin, 2012 yılında metro istasyonunda, anahtar görünümündeki kamera ile kadınların uygunsuz görüntülerini çektiğini, polis tarafından yakalanıp önce karakola daha sonra Ahlak Bürosuna götürüldüğünü, burada üzerinden çıkan flash bellek ve kameranın evraka dahil edilmeden sahtesi ile değiştirildiğini, bunu yapanların şube müdürü, emniyet amiri, komiser ve polis memuru olduğunu, kriminal laboratuvara sahte belgeler gönderildiğini, bu işlemler yapılırken cemaatçi olan 4-5 kişinin şube müdürünün yanına geldiği iddia edildi.

Savcı Okan Bato tarafından hazırlanan iddianame de görüntüleri çektiği iddia edilen öğretim görevlisi F.Ç.'nin 3 yıl, emniyet müdürü Ö.D., emniyet amiri N.U. ve komiser S.C.'nin 26 yıl 6'şar ay, polis memuru A.K.'nin 18 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırılması istendi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS