İzmir'de römorkör kazası

İzmir'de römorkör kazası

İzmir'de römorkör kazası

Genelkurmay Başkanlığı, İzmir Tersanesi'nde havuzda bakımda olan TCG Değirmendere römorkörünün dalış esnasında alabora olması sonucu 10 kişinin hayatını kaybettiği, 17 kişinin yaralı olarak kurtarıldığını açıkladı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'na ait Alaybey Tersanesi'nde, bakımı yapılan "TCG Değirmendere" romörkörü denize indirilmek istendi.

Ancak indirme sırasında denge sorunu ortaya çıktı.

Değirmendere gemisini iki taraftan destekleyen ve 'takarya' adı verilen besleme takozları kırılınca gemi hızla yan yattı.

Kazada ilk belirlemelere göre 10 kişi hayatını kaybetti, 17 kişi yaralandı.

Olayda hayatını kaybeden 10 kişiden 8'inin asker, 2'sinin sivil personel olduğu öğrenildi.

Bu arada olayın tanıkları herşeyin 20 saniyede olup bittiğini geminin yan yattığını söyledi.

Vali: Cesetlere ulaşıldı

İzmir Valisi Mustafa Toprak, Deniz Kuvvetleri Komutanlığına bağlı İzmir Tersanesi'nde meydana gelen römorkör kazasında gemi içerisinde bulunduğu bilinen 8'i asker 2'si sivil işçi olmak üzere 10 kişinin cesedine ulaşıldığını ve çıkarıldığını bildirdi.


Kazanın ardından tersaneye gelerek yürütülen çalışmaları yerinde takip eden ve olayla ilgili bilgi alan Toprak, arama kurtarma çalışmalarının sona ermesinin ardından gazetecilere açıklama yaptı.


Toprak, Deniz Kuvvetleri Komutanlığına bağlı Alaybey semtindeki İzmir Tersanesi'nde elim bir kaza meydana geldiğini ve 1'i astsubay, 7'si er, 8 askeri personel ile 2 sivil işçinin olayda yaşamını yitirdiğini kaydetti.


Kazanın, öğle 12.50 sıralarında onarım için bir süre önce tersaneye gelen TCG Değirmendere römorkörünün havuzdan suya indirilmesi sırasında henüz teknik olarak bilinmeyen bir sebeple meydana geldiğini dile getiren Toprak, şu bilgileri verdi: "İki tane gemi, biri indirildikten sonra diğerinde bir yatma oluyor ve ondan sonra dengeyi kaybettiği için bir deniz kazası meydana geliyor. O anda geminin, römorkörün içerisinde 1'i astsubay olmak üzere 8 asker, 2 de işçi bulunuyordu ve şu anda maalesef cesetlerine ulaşılmış oldu ve çıkarıldı. Yarın gerekli otopsi ve incelemeler yapıldıktan sonra belirlenecek bir saatte cenazeler kaldırılacak."

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı


Vali Toprak, olayla ilgili askeri savcılığın incelemesinin sürdüğünü, ayrıca Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Bülent Bostanoğlu'nun da tersaneye gelerek, olayla ilgili bilgi aldığını bildirdi.


Olayda halen kayıp olarak aranan personel olup olmadığı yönündeki soruyu da yanıtlayan Toprak, "İçeride var olduğu, kaybolduğu bilinen 10 kişinin hepsinin maalesef cesetlerine ulaşıldı, çıkarıldı. Türk Silahlı Kuvvetlerimizin, Deniz Kuvvetleri Komutanlığımızın, milletimizin ve şehitlerimizin ailelerinin başı sağolsun ve umuyoruz ki, bundan böyle elim kazaları yaşamayalım" dedi.

Toprak, yaralıların sağlık durumlarının iyi olduğu, yan yatan römorkörün yeniden yüzdürülmesi işleminin ise teknik incelemenin sona ermesinin ardından yapılacağını sözlerine ekledi.

Genelkurmay'dan açıklama: 10 şehit

Genelkurmay Başkanlığı'ndan yapılan ilk yazılı açıklamada ise, "Deniz Kuvvetleri Komutanlığı İzmir Tersanesinde havuzda bakımda olan TCG Değirmendere Römorkörü havuzda 'dalış' esnasında henüz bilinmeyen bir nedenle sağ tarafa yatmak suretiyle 'alabora' olmuştur. Söz konusu römorkör, planlı bakım faaliyeti için 27 Kasım 2013 tarihinden itibaren havuzda bulunmaktadır. Alınan ilk bilgilere göre; olay anında römorkörde bulunan bazı asker ve sivil personelin kayıp olduğu belirlenmiş olup, kurtarma çalışmalarına devam edilmektedir. Gelişmeler kamuoyu ile paylaşılacaktır" denildi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Genelkurmay'dan yapılan ikinci yazılı açıklamada10 kişinin hayatını kaybettiği belirtildi.

Genelkurmay Başkanlığının internet sitesinde yer alan açıklamada, İzmir Tersanesi'nde havuzda bakımda olan TCG Değirmendere römorkörünün dalış esnasında henüz bilinmeyen bir nedenle sağ tarafa yan yatmak suretiyle alabora olduğu belirtildi.

Olayda, 10 kişinin hayatını kaybettiği, 17 kişinin yaralı olarak kurtarıldığı ifade edilerek yaralıların sağlık durumlarının iyi olduğu ifade edildi.


Olayla ilgili adli ve idari tahkikata başlandığı kaydedilen açıklamada, şehitlere Allah'tan rahmet, kederli aileleri ile Türk Silahlı Kuvvetleri mensuplarına başsağlığı dileğinde bulunuldu.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Binali Yıldırım: "Alabora oldu"

Bu arada Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Pakistan ziyaretine eşlik eden Denizcilik, Ulaştırma ve Haberleşme Bakanı Binalı Yıldırım İzmir'de yaşanan kazayla ilgili açıklama yaptı.

Habercilere açıklama yapan Yıldırım, "Denize indirilmesi esnasında 2 teknenin, bir tanesi mayın tarama gemisi, o selametle gidiyor. Onun arkasından indirilecek olan Değirmendere Römorkörü sancak tarafına yatıyor. O esnada alabora oluyor. 2 işçi 8 asker toplam 10 personel hayatını kaybetti. Hayatını kaybeden askerlerimize Allahtan rahmet, deniz kuvvetlerine başsağlığı diliyorum "dedi. 

Olayla ilgili askeri savcılığın soruşturma başlattığını belirten Bakan Yıldırım, kazanın kesin nedeninin kısa sürede ortaya çıkarılacağını sözlerine ekledi.