İzmir'in su satış istasyonları tarihe karışıyor

İzmir'in su satış istasyonları tarihe karışıyor

İzmir'de yaklaşık 25 yıldır halka ucuz kaynak suyu satışı yapılan su istasyonları Sağlık Bakanlığı'nın yeni yönetmeliği nedeniyle kapatılıyor. Kent sakinlerinin yıllardır damacanalarını doldurduğu Homeros ve Yamanlar kaynak suları artık belediye tarafından "İzmir su - Homeros" markasıyla tesislerde el değmeden şişelenerek satılacak.

İzmir'de 1993 yılından itibaren hizmet veren İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin kaynak su satış istasyonları yasal zorunluluk nedeniyle 31 Mart Cuma günü kapanacak. Suyun litresinin 7,5 kuruş olduğu, 25 yıllık istasyonların kapanmasıyla İzmir'in Bornova ve Karşıyaka ilçelerindeki ucuz kaynak suyu hizmeti son bulacak.


Sağlık Bakanlığı'ndan 'damacana su' açıklaması


Sağlık Bakanlığı İnsani Tüketim Amaçlı Sular Hakkındaki Yönetmelik kapsamında kaynak sularının el değmeden ambalajlanarak satışa sunulmasının öngörülmesi nedeniyle İzmir Valiliği Halk Sağlığı Müdürlüğü'nün Karşıyaka ve Bornova'daki sekiz su satış istasyonuna verdiği izin 31 Mart tarihinde dolacak. İzmir Büyükşehir Belediye şirketi İzbeton A.Ş. tarafından işletilen bu istasyonlar Cuma günü yasal zorunluluk nedeniyle kapacak.


Bakan Müezzinoğlu'ndan 'damacana' açıklaması


 


İstasyonlara İzmirlilerin bilgilendirmek için üzerinde "Şirketimizce işletmekte olduğumuz memba suyu satış istasyonlarımızda İzmir Valiliği Halk Sağlığı Müdürlüğü'nün 26. 12. 2016 tarih ve 2520 sayılı yazıları gereği su satış faaliyetlerimiz 31 mart 2017 tarihide sona erdirilecektir" duyuruları asıldı.


Damacana sulara sıkı kontrol


İzmir'de 1993 yılından itibaren hizmet veren su satış istasyonları ucuz kaynak suyu sağlanması nedeniyle Karşıyaka ve Bornova'da orta ve dar gelirli ailelerin 25 yıldır vazgeçemediği yerler oldu. Damacana sularının fiyatlarını pahalı bulan ve Bornova'da Homeros, Karşıyaka'da Yamanlar suyuna alışan İzmirliler bu istasyonlarda günlük ortalama 8 bin 500 adet damacana doldurdular.


Damacana sulara ''çipli'' takip


Su satış istasyonları İzmir'in şebeke suyunu besleyen yer altı kuyularında arsenik değerlerinin yüksek çıkması nedeniyle 2008 ve 2009 yılları arasında yaşanan krizde de önemli bir işlev gördü. Çeşmelerdan akan suyun içilmediği, yemeklerde de kullanılmadığı dönemde İzmirlilerin kurtarıcısı oldu. İstasyonların önlerinde uzun kuyruklar oluştu.


İzmir Büyükşehir Belediyesi İZSU Genel Müdürlüğü, hem istasyonların kapanacak olması hem de damacanı su piyasısındaki fiyatları dengelemek üzere 7.6 milyon liralık yatırım yaparak Bornova Homeros Vadisi'nden gelen bu kaynak sularını şişeleyecek bir tesis kurdu.


Saatte bin 500 damacana kapasiteli tesis, Dünya Sağlık Örgütü'nün ve AB'nin belirlediği hijyen ve teknikte "el değmeden" çalıştırılacak. Burada doldurulacak 19 litrelik damacanalar 6 TL'den satışa sunulacak. İzmir Halk Sağlığı Müdürlüğü'nden üretim izni alındı. Damacana satışı işletmesini belediye şirketi Grand Plaza yapacak. Bayilikleri alan satıcılar nisan ayından itibaren damacanaları satacak.


"İzmir su -Homeros" adıyla piyasaya sunulacak damacanaların 6 TL'lik fiyatı damacana suyun piyasındaki fiyatları dengeleyecek. Piyasadaki pek çok aynı nitelikteki sudan daha düşük fiyatı olacak. Ancak, Bornova ve Karşıyakalıların ucuz kaynak suyu alışkanlığı sona erecek. İzbeton su satış istasyonlarında kaynak suyunun litresi 7,5 kuruştan satılıyor. 19 litrelik damacana doldurduğunda 1,5 TL ödüyor. Bu kez aynı suya 6 TL ödeyecek. 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS