İzmirli göçmenler Diyarbakır'da barış istedi

İzmirli göçmenler Diyarbakır'da barış istedi

İzmirli Balkan ve Rumeli göçmenleri sokağa çıkma yasaklarının uygulandığı ve çatışmaların yaşandığı Diyarbakır’a gitti. Barışın sesini Diyarbakır’dan yükselten göçmenler barıştan ve yaşamdan yana olduklarını vurgulayarak 4 dilde "Yaşasın Halkların Kardeşliği" diye seslendi.

İzmir’deki Göçmen Dernekleri sokağa çıkma yasaklarının uygulandığı, çatışmaların yaşandığı bölgeye, Diyarbakır’a gitti. Ege'de Son Söz gazetesinden Yeşim Yavuzer'in haberine göre "Batı sessiz kalıyor", "duygusal kopuş yaşanıyor" sözlerine karşılık geldiklerini belirten göçmenler, barışın sesini Diyarbakır’dan yükselterek savaştan ve ölümden değil, barıştan ve yaşamdan yana olduklarını vurguladı.


Çözüm yerinin parlamento olduğunu hatırlatan göçmenler, Türkçe, Kürtçe, Arnavutça ve Makedonca "Yaşasın Halkların Kardeşliği" dedi.


Göçmenleri CHP Diyarbakır İl Başkan Yardımcısı Mehmet Şerif Doğru, Diyarbakır Sur İlçe Başkanı Mehmet Bayın, CHP il parti yöneticileri ile il kadın kolları karşıladı. Sokağa çıkma yasaklarının ilan edildiği bölgelerden göç eden ve ihtiyacı olan Diyarbakırlı vatandaşlara yardım götüren göçmenler, Diyarbakırlı vatandaşlar ve esnafla görüştü.


Çocuklara yardım yapıldı


İhtiyacı olan vatandaşlara içinde kuru gıda, süt ve çocuk maması gibi temel yiyecek ihtiyaçlarının bulunduğu bin koli ile çocuklara ayakkabısı yardımı Diyarbakır'a ulaştı. Yardımların bir kısmı vatandaşlara dağıtılırken, geri kalanı ise ihtiyaç sahiplerine dağıtılmak üzere sivil toplum kuruluşlarına gönderildi.


Basın açıklamasıyla seslenen göçmenler, aynı acılara Balkanlar'da maruz kaldıklarını belirtti. Grup adına basın açıklamasını İzmir Bakırçay Havzası Balkan ve Rumeli Göçmenleri Kültürünü Yaşatma ve Dayanışma Derneği Başkanı Gürol Türkmentepe okudu. 


"Bizler bu acıları, bu kayıpları yıllar önce Balkanlar'da yaşadık"


Ülkenin ve katliamların dayatıldığı karanlık bir ülkeye dönüştürüldüğünü belirten Türkmentepe, halkın karamsarlığa, umutsuzluğa ve sessizliğe gömülmek istendiğini ifade ederek, “Bizler bu acıları, bu kayıpları yıllar önce Balkanlarda, Bosna’da, Bulgaristan’da, Çameriya’da yaşadık. Hem de en ağır şekilde yaşadık. Bu acılara maruz kalmanın, sesinizin duyulmamasının, siviller olarak çaresiz olmanın ne demek olduğunu en iyi bilenlerden, burada yaşayan sivil halkı en iyi anlayanlardanız. Bizler savunmasız çocuklarımızı, dedelerimizi, ninelerimizi, evimizi bir hiç uğruna yürütülen savaşta kaybettik. Aynı şeyin yaşanmasına izin vermemek, bu cennet vatanda birlik içinde yaşayabilmek için yanınızdayız.”"Batı sessiz kalmıyor"


‘Batı sessiz kalıyor’ sözlerine karşılık geldiklerini vurgulayan Türkmentepe, barışın sesini Diyarbakır’dan tekrar yükseltmek için geldiklerini belirterek, “Biz Türkiye’nin en Batısından, kardeşliğin ve hoşgörünün hakim olduğu İzmir’den geldik. Diyarbakır’daki ve bu bölgedeki kardeşlerimize yalnız olmadıklarını hissettirmek, omuz vermek istedik. ‘Batı sessiz kalıyor’, ‘duygusal kopuş yaşanıyor’ sözlerinin asılsız olduğunu, yaşadığınız her acıyı kalbimizde hissettiğimizi bir kez de buradan söylemeye, barışın sesini buradan tekrar yükseltmeye geldik. Geldik ve burada 'yaşam hakkı' için mücadele veren hukukçunun, sağlıkçının, gazetecinin ve burada yaşayan halkın yanında olduğumuzu ifade etmek istedik” dedi.


"Asker ölmesin, polis ölmesin, çocuk ölmesin"


Savaştan ve ölümden değil, barıştan ve yaşamdan yana olduklarını vurgulayan Türkmentepe çözüm yerinin parlamento olduğunu hatırlatarak “Biz, savaştan ve ölümden değil, barıştan ve yaşamdan yanayız. Asker ölmesin, polis ölmesin, çocuk ölmesin, kadın, erkek, genç, yaşlı ölmesin. Biliyoruz farkımız yok hiçbirimizin, aynı topraklar üzerinde kardeşçe yaşamamız da mümkün, biliyoruz. Son olarak şunu haykırıyoruz; Bu işin çözüm yeri parlamentodur! Bir an önce bu savaş ortamının son bulmasını istiyoruz” diye sözlerini tamamladı.


Diyarbakır’a giden dernek ve federasyonlar: Ege Balkan ve Rumeli Dernekleri Federasyonu, İzmir Balkan Dernekleri Federasyonu, Ege Makedonya Göçmenleri Kültür ve Dayanışma Derneği ile İzmir Bakırçay Havzası Balkan ve Rumeli Göçmenleri Kültürünü Yaşatma ve Dayanışma Derneği.


 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS