İzmit Körfez Geçişi Asma Köprüsü'nde son tabliye yerleştirildi

İzmit Körfez Geçişi Asma Köprüsü'nde son tabliye yerleştirildi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Ahmet Davutoğlu ile Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, İzmit Körfez Geçişi Asma Köprüsü'nün son tabliyesini yerleştirdi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Körfez köprüsünün açılış töreninde yaptığı konuşmada, köprünün adını 'Osman Gazi' olarak açıkladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve beraberindekiler, Türk ve Japon bayraklarının asıldığı köprünün üzerinden, son tabliyenin montajının yapılacağı noktaya yürüdü.


Burada konuşan Erdoğan, birazdan ismini açıklayacağı köprünün son tabliyesinin vidalarını Davutoğlu ve Yıldırım ile sıkacaklarını belirterek, tabliyenin kaynağının görevliler tarafından ayrıca yapılacağını söyledi.


"Gerçekten dünyada dördüncü özelliklere sahip bir köprüyle iftihar ediyoruz" diyen Erdoğan, köprünün detay özelliklerinin daha sonra belirtileceğini anlattı.


Gösterilen ilgi ve alakaya teşekkür eden Erdoğan, "Ülkemiz için,milletimiz için hayırlı olsun diyorum. Gerek Başbakanımıza gerek tüm kabine üyelerimize, Ulaştırma Bakanımıza ve tüm ekibimize şahsım ve milletim adına teşekkür ediyorum. Milletimiz için, tüm insanlık için hayırlı olsun diyorum." dedi.


Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başbakan Davutoğlu ve Bakan Yıldırım, daha sonra son tabliyenin vidalarını sıkıştırdı.Köprüde son tabliyenin montajına Başbakan Yardımcıları Numan Kurtulmuşve Lütfi Elvan, İçişleri Bakanı Efkan Ala, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık da katıldı.


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, son vidalamayı yaptığı anahtarı,hatıra olarak aldı. Bu arada açılışa özel, pirinçten anahtar, vida ve somun kullanıldı.


Burada hatıra fotoğrafı çektiren Erdoğan ve beraberindekiler,konuşmaların yapılacağı tören alanına geçti.


Bu arada, Erdoğan ve beraberindekilerin baret taktıkları ve kendileriiçin hazırlanan montları giydikleri görüldü.


ERDOĞAN AÇIKLADI: OSMAN GAZİ KÖPRÜSÜ


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Körfez köprüsünün açılış töreninde yaptığı konuşmada, köprünün adını 'Osman Gazi' olarak açıkladı.


Projenin, açılışı gerçekleştirilen 40 kilometrelik bölümümün ulaşımda çok önemli rahatlamalar sağlayacağını ifade eden Erdoğan, 1 saatlik süreyi 6 dakikaya indirerek, 'vakti nakde dönüştürdüklerini' söyledi.'MUASSIR MEDENİYETLER SEVİYESİNE ÇIKACAK TÜRKİYE İNŞA EDİLİYOR'


“Türkiye'nin yüz akı olacak projeleri ülkemize yakıştıramayanlar var, biz bunları yapalım dedikö diyen Erdoğan, yapmanın yıkmaktan zor olduğunu Mehmet Akif Ersoy'un dizelerinden alıntı yaparak aktardı. Sözleri tekbirlerle kesilen cumhurbaşkanı, “Siz ellerinde kitabıyla dolaşan gençlersiniz, onun için sizi kutluyorum. Muasır medeniyetler seviyesine çıkacak Türkiye, böyle inşa ve ihya ediliyorö ifadelerini kullandı.


AK Parti döneminde yapılan yol, köprü ve diğer ulaşım hizmetlerinden bahseden Cumhurbaşkanı Erdoğan, bağlantı köprüsünün isminin 'Osman Gazi' olacağını açıkladı. 


Muhalefeti eleştiren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 'Biz önce Hak'tan, sonra halktan aldığımız güçle projeleri gerçekleştirmeye devam edeceğiz' dedi.


Erdoğan, köprü hakkında bilgi verdi


Erdoğan, toplam yatırım bedeli 9 milyar doları bulan bu otoyolun, Türkiye'nin 2023 projeleri içinde ilk tamamlananlar arasında yer alacağını vurgulayarak, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Bu otoyol sadece İstanbul ve İzmir'in değil, aynı zamanda Kocaeli'nin, Yalova'nın, Bursa'nın, Balıkesir'in ve Manisa'nın otoyoludur. Daha doğru bir ifadeyle bu otoyol tüm Türkiye'nin otoyoludur. Neden? Trakya tarafından Edirne-Kınalı İstanbul Otoyolu ile Ege tarafından İzmir-Aydın Otoyolu ile Marmara tarafından İstanbul-Ankara Otoyolu ile birleşen bu proje, Türkiye'nin tüm önemli akslarıyla buluşuyor.


Sadece şu açılışını gerçekleştirmekte olduğumuz 40 kilometrelik bölüm ve son tabliyesinin şu anda vidalarını sıktığımız, önümüzdeki ayın sonunda hizmete girmesi planlanan Körfez Geçişi Asma Köprüsü dahi bu bölgenin ulaşımında çok önemli rahatlama sağlayacak. Az önce Başbakanımızın ifade ettiği gibi, acaba buradan kaç dakikada değil, ne kadar, zamanlama olarak kaç saatte geçeceğiz? Bayramlarda falan buralardaki kuyrukları hatırlıyorsunuz değil mi? Artık böyle bir şey olacak mı? Hepsi artık tarih. Şimdi Gebze'den, Gemlik'e kadar olan 13 kilometrelik kesim de yine önümüzdeki ayın sonunda açılacak."


20 dakikaya düşecek


Cumhurbaşkanı Erdoğan, Altınova-Gemlik Otoyolu'nun, bu güzergahta hala 50 dakika olan ulaşım süresini 20 dakikaya düşüreceğini belirterek, İzmit Körfez Geçişi Asma Köprüsü de Körfez'in etrafında yoğun zamanlarda, 1 ila 1,5 saati bulan ulaşım süresini 6 dakikaya indireceğini anlattı.


Erdoğan, "'Vakit nakittir' demiş büyüklerimiz. İşte buyrun, ekonomi bu, ekonomiden anlamak bu. Bütün yatırımlarla beraber vakti nakde dönüştürüyoruz. Böylece eskiden 2-2,5 saatte giden bir araç aynı mesafeyi yarım saatten daha kısa sürede katetmiş olacak." diye konuştu.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS