İzmit'te ağaç eylemi: 9 gözaltı

İzmit'te ağaç eylemi: 9 gözaltı

İzmit'te tramvay projesi güzergahında bulunan ağaçların kesilmemesi için 9 kişi, ağaçlara sarılarak eylem yaptı. Belediye yetkilileri ağaçların kesilmeyeceğini, söküleyerek başka bir yere dikileceğini belirtirken, 9 kişi çalışmalara engel oldukları gerekçesiyle gözaltına alındı.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'nin tramvay projesi çalışmaları devam ederken, güzergah üzerinde bulunan Yahya Kaptan Mahallesi Mustafa Kemal Caddesi'nde bulunan ağaçların kesileceğini iddia edenler eylemde yaptılar.


9 kişi, 'Ağaçlarıma, yaşam alanıma dokunma', 'Tramvay için bu yoldaki ağaçlar kesilecek', dövizleri taşıdılar. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Zabıta Amiri Eyüp Deveci eylemcilerle konuşarak, ağaçların kesilmeyeceğini, sökülerek başka bir bölgeye dikileceğini belirtti. İkna olmayan göstericiler ağaçlara sarıldılar. Mahalle sakinlerinden Atilla Yüceak, "Ağaçlarımızı tramvay projesi için katletmek istiyorlar. Biz ağaçlarımıza dokunulmasını istemiyoruz. Katliama dur diyeceğiz" dedi.


Ağaçlar budanmaya başlanırken, çalışmalara engel olmak isteyen 9 eylemci polis ekiplerince gözaltına alındı. Kadın polis memurlarının arasında ekip aracına götürülen bir kadın gözyaşlarını tutamadı. Karşı koyan bir eylemci ise yaka paça polis aracına götürüldü. 9 eylemcinin gözaltına alınmasının ardından belediye ekipleri ağaçları budama ve sökmek için çalışmalarına devam etti. Yaklaşık 100 ağacın sökülerek başka bir bölgeye dikileceği bildirildi. 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS