Jandarma uzman erbaş alımı 2019 sonuçları sorgulama sayfası açıldı!

Jandarma uzman erbaş alımı 2019 sonuçları sorgulama sayfası açıldı!

Jandarma uzman erbaş alımı 2019 ile ilgili başvuru süreci 2 hafta önce sona ermişti. Sürecin tamamlanmasının ardından sınava çağrılacak 40 bin aday tespit edilip sonuçlar Jandarma Genel Komutanlığı Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi tarafından yayınlandı. Jandarma uzman erbaş adayları sonuçlara e-Devlet üzerinden ulaşabilecekler. Öte yandan Jandarma uzman erbaş eğitim süresi, başvuru formu ve yazılı sınavda çıkması muhtemel sorular da en çok araştırılanlar arasında yer alıyor. İşte başvuru süreçle ilgili tüm merak edilenler…

Jandarma Genel Komutanlığı tarafından 22 bin jandarma uzman erbaş alımı süreci hız kesmeden devam ediyor. Başvuru süreci 4 Nisan’da sona erdi. Sınava girmeye hak kazanan 40 bin aday Jandarma Genel Komutanlığı Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi tarafından belirlendi. Sonuçlar uzman erbaş adaylarıyla paylaşıldı. Adaylar sonuçlara e-Devlet şifreleri ile ulaşabilecekler.


JANDARMA UZMAN ERBAŞ BAŞVURU SONUÇLARI İÇİN TIKLAYIN


Sonuçların açıklanmasının ardından yazılı sınava girmeye hak kazanan adaylar, jandarma uzman erbaş alımı yazılı sınavı örnek sorularını araştırmaya başladı. Sorular sınav gününe kadar bir sır gibi saklanacak. Ancak adaylar örnek olması bağlamında jandarma için geçtiğimiz yıllarda yapılan sınavları inceleyip fikir sahibi olabiliyorlar. Bu örneklerden biri de ÖSYM tarafından geçtiğimiz yıllarda yapılan Jandarma Okullar Komutanlığı Uzman Jandarma Okulu Sınavı… İşte örnek sorular ve cevapları…


JANDARMA UZMAN ERBAŞ YAZILI SINAVI ÖRNEK SORULAR İÇİN TIKLAYIN


Sınava girmeye hak kazanan jandarma uzman erbaş adayları başvuru süreciyle ilgili tüm detayları yakından takip ediyor. Bunlardan biri de başvuru formu. Jandarma uzman erbaş alımı ile ilgili başvuruda bulunmak isteyen adaylar 2018 başvuru formunu araştırıyor.


ÖRNEK BAŞVURU FORMU İÇİN TIKLAYIN


JANDARMA UZMAN ERBAŞ EĞİTİM SÜRESİ NE KADAR?


Jandarma uzman erbaş eğitim süresi, sınava girmeye hak kazanan adayların ilk gündem maddeleri arasında yer alıyor. Ancak tüm uzman erbaş adayları için eğitim süresi aynı değil. Kategorisine göre uzman erbaş adayları 3, 4 veya 5 buçuk aylık eğitimlere tabi tutulabiliyorlar.


JANDARMA UZMAN ERBAŞ ALIMI İLE İLGİLİ SÜREÇLER


(1) Ön sağlık muayenesi:


(a) Adayların Tablo-1’de belirtilen boy ve kilo standartları ile adayların genel fiziki kusurlarının olup olmadığı kontrol edilecektir. İlgili şartları taşımayanlar müteakip aşamalara alınmayacaktır.


(b) Adaylar, giriş koşullarında belirtildiği şekilde; genel vücut yapısı, ağız, çene ve diş yapısının düzgün olması, frengi, kellik, yüzünde fazla miktarda çiçek bozukluğu, çıban, yara ve yanık izleri, vücudunda dövme, dilinde pelteklik, tutukluk, kekemelik ayağında düz tabanlık ve gözünde şaşılık, renk körlüğü vb. sağlık kusurlarının bulunmaması yönünden muayeneye tabi tutalacaktır.


(2) Yazılı sınav:


(a) KPSS notu olmayan adaylara yazılı sınav yapılacaktır.


(b) Sözel (Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi, Türkçe, Tarih, Coğrafya, Yurttaşlık Bilgisi vb.) ve sayısal (Matematik, Genel Yetenek vb.) konulardan yapılacak (50) puan üzerinden değerlendirilen yazılı sınav notunun en az (25) puan olması gerekmektedir.


(3) Fiziki Yeterlilik Sınavı (FYS) (spor testi):


(a) Adaylara uygulanacak FYS konuları ve baraj değerleri Tablo-3’te belirtilmiştir. Belirtilen FYS barajlarını geçen adaylar mülakat sınavına katılmaya hak kazanacaktır.


(b) Adaylar yanlarında eşofman, şort ve spor ayakkabısı getirecektir.


(c) Fiziki Yeterlilik Sınavına katılacak adaylar, herhangi bir sağlık kuruluşundan alacakları en az bir hekim imzalı “Adayın spor yapmasında sakınca yoktur.” ibareli rapor getirecektir.


(ç) Fiziki Yeterlilik Sınavının yapılacağı günde sağlık durumu itibariyle testlere katılamayacak durumda (Devlet hastanelerinden alınan en az üç hekim imzalı raporla) olan adaylar dilekçe ve raporları ile önceden müracaat etmeleri durumunda sınav takvimi içerisindeki başka bir günde sınava alınıp alınmayacakları hususu değerlendirilecektir.


(4) Mülakat Sınavı:


(a) Yazılı, Ön Sağlık Muayene ve FYS (Spor) sınavlarında başarılı olan adaylar, mülakat sınavına alınacaktır.


(b) Mülakatta; adayın konuşma yeteneği, ses tonu, heyecan durumu, çok yönlü düşünme, davranışlardaki denge, kendine güven gibi hususlar gözlenerek elde edilen bilgiler Mülakat Komisyonunca değerlendirilecektir. Sınav mülakat komisyonu ile aday arasında yüz yüze, sözlü iletişim şeklinde, soru ve cevap yöntemi uygulanarak gerçekleştirilir.


Ön sağlık muayenesi, Yazılı sınav, Fiziki Yeterlilik Sınavı (spor testi) ve Mülakat Sınavı aşamalarında başarılı olarak kontenjana giren adaylardan, yaptırılacak güvenlik soruşturmaları olumlu olanlar ile uygun sağlık raporunu alanların atamaları yapılacak ve atama duyurusu www.jandarma.gov.tr internet adresinde ‘‘Personel /öğrenci alım başvuruları ve sonuçları’’ kısmından yayımlanacaktır.


Sınavı kazanan adaylara, posta yoluyla yazılı herhangi bir belge veya davet yazısı gönderilmeyecek, https://vatandas.jandarma.gov.tr/PTM/Giris internet adresinde ‘‘Personel /öğrenci alım başvuruları ve sonuçları’’ kısmından yayımlanan duyuru tebliğ niteliğinde olacaktır. Bu açıdan internet sitesinin takip edilmesi ve ön başvuru sırasında belirtilen cep telefonlarının açık olması önem arz etmektedir.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS