Joe Biden'den ''diyalog'' çağrısı

Joe Biden'den ''diyalog'' çağrısı

Haftasonu İstanbul'da bir dizi görüşme yapan ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden'in temasları ile ilgili Beyaz Saray'dan da bir açıklama geldi. Açıklamada Suriye, IŞİD'le mücadele, Kıbrıs konularına vurgu yapılırken, Güneydoğu'daki yükselen çatışma ortamına yönelik de "diyalog" çağrısı var.

Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada Erdoğan- Biden görüşmesinde IŞİD'le mücadelede güçlü işbirliği teyid edildi. Türkiye ve Irak arasındaki tansiyonun düşmesi gerektiği belirtildi ve Irak'ın toprak bütünlüğüne atıf yapıldı.


"İki lider Kıbrıs'ta süregiden müzakerelere desteklerini dile getirdiler" denen açıklamada, isim verilmeden olası Türkiye- İsrail anlaşması da yer aldı. "Türkiye'nin doğu akdenizdeki enerji işbirliklerini arttırmasına" vurgu yapıldı.


Beyaz Saray açıklamasının en kritik cümlesi PKK ve Güneydoğu'daki operasyonlara yönelikti. Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada, "PKK'nın terör örgütü olduğunu bir kez daha yinelemekle birlikte Başkan Yardımcısı Biden, Güneydoğu'daki artan şiddet ortamından endişesini iletmiş ve Türkiye yönetimine barışçıl çözüm isteyen bütün taraflarla diyalog kurulması gereğini dile getirmiştir'' denildi. 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS