Son Dakika

Kabine yarın toplanacak: Gündemde virüs ve dış gelişmeler var

A A

24.10.2021 - 14:55 Son Güncelleme:

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Pazartesi günü Cumhurbaşkanlığı Kabinesini toplayacak. Gündemde salgın, ekonomi ve dış politikaya ilişkin sıcak başlıklar var. 10 ülkenin büyükelçiliğinin yaptığı "Osman Kavala" açıklaması da kabinede ele alınacak.

Cumhurbaşkanlığı Kabinesi, Pazartesi günü Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında toplanacak. Koronavirüs salgını, faiz indirimi sonrası hareketlenen döviz ve büyükelçilerin “Osman Kavala” açıklaması kabinenin gündeminde hem iç hem de dış politikaya dair önemli başlıklar olacak.

10 BÜYÜKELÇİ AÇIKLAMASI

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yaptığı bu açıklama sonrası gözler Dışişleri Bakanlığı’nın atacağı adıma çevrildi. Kabinede büyükelçilerin açıklaması hakkında nihai kararın verilmesi bekleniyor.

EKONOMİDEKİ GELİŞMELER

Merkez Bankası’nın 200 baz puanlık faiz indirimi sonrası yukarı yönlü hareketlenen döviz kurlarına karşı atılabilecek adımlar da kabinenin gündeminde olacak. Ayrıca fahiş fiyat denetimleri ve gıda enflasyonuna yönelik tedbirler de ele alınacak. Türkiye’nin mali eylem görev gücü tarafından kara paranın aklanması ve terörizmin finansmanını engellemede başarılı olamadığı gerekçesiyle “gri listeye” alınması da görüşülecek.

ABD İLE F-16 GÖRÜŞMELERİ

F-35 programı çerçevesinde Amerika’ya ödenen 1.4 milyar dolar karşılığında F-16 Blok 70 uçakları alımı ve eldeki F-16’ların modernizasyonuna ilişkin teknik çalışmalar başladı. O çalışmalarda kaydedilen aşama ve Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın Amerikalı mevkidaşı ile yaptığı görüşmeden yansıyan notlar kabinede değerlendirilecek.

TALİBAN HEYETİNİN ANKARA ZİYARETİ

Taliban heyetinin geçen hafta Ankara’da yaptığı görüşmeler de dış politika başlığı altında ele alınacak. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun olasıKabil ziyareti de masadaki dosyalar arasında olacak.

KORONAVİRÜSLE MÜCADELE

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, salgının gidişatına ilişkin kabineyi bilgilendirecek. 30 binlerde seyreden vaka sayılarının düşürülmesi ve yavaşlayan aşılama hızının yeniden artırılması için yapılacaklar kabine toplantısında ele alınacak. Yerli aşı Turkovac’ın Faz-3 çalışmalarında gelinen son durum da o toplantıda masaya yatırılacak.