Kaçak dolgunun kaldırılmamasına protesto

Kaçak dolgunun kaldırılmamasına protesto

Kaçak dolgunun kaldırılmamasına protesto

Milas'ta denizi dolduran şirketin dolgu yapılan alanı eski haline getirmemesi Muğla'da protesto edildi.

Milas ilçesindeki Pina Yarımadası'nda denizi doldurduğu iddia edilen şirketin yaptığı dolguyu kaldırmamasını protesto amacıyla AK Parti Muğla İl Başkanlığı'na "uyarı" mektubu bırakmak isteyen gruba polis izin vermedi.
 
Protestocu grup adına mektubu AK Parti İl Başkanlığı'na bırakmasına izin verilen Yurtsever Cephe Muğla Sözcüsü Ayhan Karahan, "Parti binasında bulunanlar kapıyı kapatarak bizi içeri almadılar. Biz de uyarı mektubunu kapıya bıraktık" dedi.
 
Karahan ve beraberindekiler, denizin doldurulmasını protesto eden pankart açarak Sınırsızlık Meydanı'na kadar yürüdü.
 
Karahan buruda yaptığı açıklamada da denizi dolduran şirketin resmi görevliler tarafından ödüllendirildiğini savunarak, "Denizde, 15 dönümlük alanda 4 bin kamyon molozla kaçak dolgu gerçekleştiriliyor. Sonra idare dolguyu yapana 30 günlük ruhsat almasüresi veriyor. Bu hukuken katile adaletin delilleri karartmak için 30 gün süre verip, tekrar yargı süreci başlatmasıyla aynı anlamı taşıyor" dedi.
 
Krahan, "Pina'da yaşananlar örtbas edilmeye çalışılıyor. Biz buna asla izin vermeyeceğiz, şirket izin alıp çalışmalara başlarsa, olayı protesto edeceğiz. Bu olay, Muğla'nın Susurluğudur" diye konuştu.
 
Grupta yer alanlar daha sonra olaysız dağıldı.
 
Ölçüm memurlarını MNG Holding taşıdı
 
Bu arada, Güllük Körfezi'nde kıyıyı dolduran MNG Holding'e üçüncü kez para cezası verildi. Muğla İl Özel İdaresi de kaçak dolgunun kaldırılmasını istiyor.
 
Tapu ve Kadastro Müdürlüğü ekipleri, denizdeki dolgunun miktarının tespiti için dün ölçüm yaptı. Ancak görevli memurların MNG Holding'e ait araçla taşınması dikkat çekti.
 
Muğla'nın Halep çamlarıyla kaplı Pina Yarımadası'ndaki dolgu çalışması 3 ay önce yapıldı.
 
Orman arazisine turistik tesis yapan MNG Holding, iskele yapmak için hiçbir kurum ve bakanlıktan izin almadan denizi doldurdu, Bu işlemle birlikte kıyının doğal görünümü bozuldu.
 
Milas Kaymakamlığı başta olmak üzere farklı kurumlar şirkete para cezası verdi. Şirkete verilen toplam para cezası 81 bin 500 YTL oldu.
 
Son olarak Muğla İl Özel İdaresi de kıyının eski haline getirilmesine karar verdi. Milas Tapu ve Kadastro müdürlüğü ekipleri, dolgunun ne kadar sürede kaldırılacağını belirlemek için ölçüm yaptı. Ancak görevliler ölçüm yapacağı yere MNG Holding'in aracıyla gitti.
 
Tapu ve Kadastro memurları bu dikkat çekici konuyla ilgili soruları yanıtlamadı. Milas Kaymakamı Bahattin Atçı, Tapu Kadastro Müdürlüğü'ne ait araçların görevde olması sebebiyle böyle bir yol izlendiğini söyledi.
 
Ölçüm sırasında sahilde olan şirketin şantiye çalışanları da gazetecileri görünce bölgeden ayrıldı.
 
Kıyıda ölçümler tamamlandı, şimdi dolgunun miktarı tespit edilecek. Kıyının doğal görünümüne kavuşturulması için şirkete süre verilecek. Bu süre içinde çalışmalara başlanmazsa denizdeki toprak kaymakamlıkça kaldırılacak. Masraflar da MNG Holding'ten alınacak.