Kadıköy'de Büyük İstanbul Mitinginde olay

Kadıköy'de Büyük İstanbul Mitinginde olay

İstanbul Kadıköy Meydanı'nda düzenlenen İstanbul Kent Mitingi'ne polis biber gazı ve tazyikli suyla müdahale etti.

Kent Hareketleri, Kuzey Ormanları Savunması, Forumlar Arası Kentsel Dönüşümle Mücadele Çalışma Grubu öncülüğünde çok sayıda meslek örgütü, sivil toplum kuruluşu ve siyasal parti tarafından "çevre ve doğaya
dikkati çekmek" amacıyla Kadıköy'de düzenlenen "İstanbul Kent Mitingi" başladı.

"Yağmaya Karşı Haydi İstanbul'u Savunmaya" sloganıyla yapılan mitinge katılanlar, Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi önü ile Söğütlüçeşme'de bir araya geldi.

İki ayrı koldan Kadıköy Meydanı'na doğru yürüyüşe geçen grup, "Evime, kentime, mahalleme, parkıma ve ormanıma dokunma", "Afet değil talan yasası", "Evimi yıkanın villasını yıkarım", "Barınma hakkımız satılamaz", "Sermaye defol, İstanbul bizim", "Karnımız bu yalanlara TOKİ" yazılı pankart ve döviz taşıdı.

Yol boyunca "Çevre talanına son", "Ormanları koruyacağız", "Temiz su hakkımız" şeklinde sloganlar atan katılımcılar, zaman zaman davul zurna eşliğinde halay çekti.

Kadıköy Meydanı'na ulaşan katılımcıların, hükümeti eleştiren pankart ve döviz taşıdıkları görüldü. Katılımcılar sık sık "Hükümet istifa", "Yolsuzluğa, yağmaya, rüşvete son", "Birlikte yaptınız birlikte hesap vereceksiniz", "Halk
yolsuzluğun hesabını soracak" sloganları attı.

Miting nedeniyle yoğun güvenlik önlemi alan polis, meydana giriş çıkışları araç trafiğine kapattı.

Kadıköy İskele Meydanında düzenlenen "İstanbul Kent Mitingi" saat 17.00'de sona erdi.

Polisten müdahale

Bu arada alana girmek isteyen bir grupla polis arasında sözlü sataşmadan dolayı gerginlik yaşandı. Gerginliğin büyümesi üzerine biber gazı kullanan polis, kendilerine taş atan kalabalığı tazyikli suyla dağıtmaya çalıştı.

Yaklaşık 15 dakika süren gerginliğin ardından polis geri çekilirken, grup meydana doğru gelmeye başladı.

Polisin sıktığı gazdan etkilenenler çevredeki iş yerlerine sığındı.

1 kadın gazdan etkilendi

Mitinge katılan bir kadının bu müdahale sırasında polisin attığı biber gazından etkilenerek hastaneye kaldırıldığı iddia edildi. Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesine kaldırılan Elif Çermik (65) isimli kadının yoğun bakım servisinde tedavisinin devam ettiği öğrenildi.

AK Parti'ye yürüyen gruba müdahale

Öte yandan mitinge katılanlar meydandan ayrılırken, yaklaşık 100 kişilik bir grup sloganlar atarak yürüyüşe geçti.

Kadıköy Alıtıyol'dan Söğütlüçeşme Caddesi'ne gelen grup, Hasanpaşa'da bulunan Ak Parti Kadıköy İlçe Binasına yürümek istedi.

Cadde üzerinde bulunan çöp konteynerlerini deviren grup barikat kurdu.

Polise taş ve sopa atan gruba, polis tazyikli su ve biber gazı ile müdahale etti. Müdahalenin ardından grup üyeleri ara sokaklara kaçarak, izlerini kaybettirdi.

Müdahale sırasında çevrede bulunan vatandaşlar gazdan etkilendi. Polis Ak Parti İlçe binası önünde geniş güvenlik önlemleri aldı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS