Kadın cinayetlerinin 5 yıllık haritası çıkarıldı

Kadın cinayetlerinin 5 yıllık haritası çıkarıldı

5 yılda en az 1134 kadın öldürüldü. Cana kıyanlar çoğunlukla eşleri ya da eski eşleriydi... Kadınların çoğu evlerinde, belki de en güvendikleri yerde öldürüldü. Bazen saçını kızıla boyatmaktı bahane, bazen tuzluğu uzatmamak... Kadınlar kim tarafından, nerede, neden öldürüldüler araştırıldı.

Bugün 25 Kasım Kadına Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü. Kadıncinayetleri.org sitesi, de Türkiye'de 2010-2015 yılları arasında 5 yıllık süreçte işlenen kadın cinayetlerini il il, ilçe ilçe haritalandırdı. Sitedeki büyük haritada hangi ilde kaç kadın öldürüldüğü görülüyor. Rakamların üstüne tıklandığındaysa o şehrin ilçeleri açılıyor. Ve hangi ilçede kimin, nerede, neden ve kim tarafından öldürüldüğü detayları ekranın sol tarafında yer alıyor.


Kadın cinayetlerinin önlenmesi ve bu alanda oluşturulacak politikalara katkı sağlamayı amaçlayan haritaya göre, bu süre içinde en fazla kadın cinayeti İstanbul'da işlendi. Sonra da sırasıyla İzmir, Ankara ve Adana'da.


Cinayete kurban giden 1134 kadından, 608'ini kocası ya da eski kocası, 161 kadını ise erkek arkadaşı ya da eski erkek arkadaşı öldürdü. Baba, oğul ve erkek kardeşler de yine sanıklar arasında...Boşanma isteği de cinayet sebebi, evlenme isteği de


Erkeklerin kadınları öldürmek için birçok farklı bahanesi de olduğu görülüyor araştırmada. Faillerin ifadesinde tartışma, kavga, aldatılma şüphesi, kadının ayrılma- boşanma isteği, kadının evlenme isteği, erkeğin barışma isteğinin reddedilmesi gibi gerekçeler ilk sıralarda yer alıyor.Araştırmada cinayet mahalli ile ilgili bilgiler de yer alıyor. 1134 cinayetin 676'sı evde, 225'i ise sokak, park, bahçe gibi kamusal alanlarda işlendi.Araştırmada işlenen 141 cinayetten önce kadınların güvenlik amacıyla resmi bir kuruma başvurduğu ayrıntısı da dikkat çekiyor. Buna rağmen 234 cinayetin de, devam eden bir ayrılık veya boşanma sürecinde işlendi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS