Kadınlardan Meclis önünde cinsel istismar önergesine tepki

Kadınlardan Meclis önünde cinsel istismar önergesine tepki

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde (TBMM) cinsel istismar önergesine tepki gösteren çeşitli kadın sivil toplum kuruluşları, 'Bu yasa Meclis'ten geçmeyecek' diye slogan attı. Meclis'e yürümek isteyen bazı gruplara polis müdahale etti.

CHP Grup Başkanvekili Levent Gök, çeşitli kadın örgütleriyle birlikte TBMM'de basın toplantısı düzenledi.Gök, AK Parti'nin cinsel istismar önergesine ilişkin Başbakan Binali Yıldırım'ın açıklamalarına değinerek, "Başbakan önergeni geri çekileceğini söyledi. Af niteliğindeki önerge reddedilmiş önergedir. Bu önergenin geri çekilmesi ötesinde reddedildiğini söylüyoruz. Mücadelemizi bu utanç yasası çöplüğe atılana kadar devam ettireceğiz. Körpecik bedenlerin istismar edilmesine izin vermeyeceğiz" diye konuştu.


CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Fatma Köse ise "Çocuk istismarı önergesine hayır demek için buradayız. Geleceğin çocukları için umut var çünkü CHP'nin kadınları var" dedi.TBMM'nin 4 numaralı basın kapısı önünde yapılan açıklama sonrasında, yaklaşık 150 kadın 'Dünya yerinden oynar kadınlar birlik olsa' diye slogan attı. 'Susma haykır, tecavüze hayır', 'Bu yasa Meclis'ten geçmeyecek' ve 'Kadınlar susmayacaklar' ifadeleri de atılan sloganlar arasında yer aldı.


Polis müdahalesi


Bu arada Halkevleri üyeleri, Ankara'daki Akay Kavşağı'nda polis ekipleri tarafından durduruldu. Meclis'e gitmelerine izin verilmeyen grup üyelerine polis, dağılmaları yönünde uyarıda bulundu. İzin çıkmayan Halkevleri üyesi grup ile polis ekipleri arasında arbede çıktı. Arbede üzerine çevik kuvvet ekipleri, biber gazıyla müdahale ederek grubu dağıttı. Sıkılan gazdan basın mensupları da etkilendi.


Akay Kavşağı'nda bekleyen polis ekipleri, Meclis'e gitmek isteyen diğer gruplara da izin vermezken, grup üyeleri ve polis arasında zaman zaman arbede ve tartışma yaşandı.


 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS