Kadir Gecesi ne zaman? 2020 Kadir Gecesi hangi gün?

Kadir Gecesi ne zaman? 2020 Kadir Gecesi hangi gün?

Kadir Gecesi ne zaman? 2020 Kadir Gecesi hangi gün?

İslam alemi için büyük öneme sahip olan Kadir Gecesi 2020 yılında oldukça özel bir tarihe denk gelecek. Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yayınlanan dini günler takvimi içerisinde 2020 Kadir Gecesi tarihi paylaşılmıştı. Peki, bu yıl Kadir Gecesi ne zaman?

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Kadir Gecesi ile birlikte milyonlarca Müslüman geceyi ibadet ederek geçirecek. İslam alemi için önemli günler arasında bulunan gecede eller semaya açılacak. Peki, bu yıl Kadir Gecesi ne zaman ve İslam alemi için bu günün önemi nedir?

2020 KADİR GECESİ NE ZAMAN?

Diyanet’in dini günler takviminde yer alan bilgilere göre Kadir Gecesi bu yıl 19 Mayıs 2020 Salı gününe denk gelecek. Bu gün ise Ramazan ayının 26. gününü 27. güne bağlayan gece olacak.

KADİR GECESİ ÖNEMİ NEDİR?

Bu geceyi diğer bütün zamanlardan üstün kılan en önemli özellik; “Ey insanlar! İşte size Rabbinizden bir öğüt, kalplere bir şifa ve inananlar için yol gösterici bir rehber ve rahmet (olan Kur’an) geldi” (Yûnus, 10/57) ayetiyle âleme tanıtılan, 14 asırdan beri insanlığın ufkunu aydınlatan hayat rehberimiz Kur’an-ı Kerim’in bu gece nazil olmaya başlamasıdır.

Zira o Kitap, bizi birbirimize yaklaştıracak, kardeş kılacak, hayatı güzelleştirecek, sorunların çözümüne ışık tutacak, umutla geleceği inşa edecek en büyük değer ve en önemli hazine olarak Rabbimizin insanlığa son vahyidir.

Yüce Kitabımızda “bin aydan daha hayırlı” olduğu bildirilen Kadir gecesi, Kur’an’ın getirdiği tevhit, adalet, merhamet, sevgi gibi insanı ve toplumu yücelten değerlerle buluşarak huzurlu ve onurlu bir hayata kavuşmayı ifade etmektedir. Bu gece bizlere, yeryüzüne Rahman’ın merhametinin en büyük nişanesi olarak indirilen Kur’an’ın, insana verilen en büyük imkân zamanın, iman ile yüklenilen emanetin, bahşedilen nimetlerin, aziz vatanımızın, kardeşliğimizin değerini ve kıymetini bildirmektedir. Bu manada, varlık gayesini gerçekleştirmek isteyen insan, kendisine sunulan ikram ve lütufların kıymet ve değerini anladığı oranda kendi kadrini ve değerini de yükseltecektir.