Kadir Gecesi ne zaman? Kadir Gecesi’nde hangi ibadetler yapılır?

Kadir Gecesi ne zaman? Kadir Gecesi’nde hangi ibadetler yapılır?

Kadir Gecesi 2019 yılında milyonlarca Müslüman’ın ibadet görevini yerine getireceği günlerden biri olacak. Kur’an-ı Kerim’in indirildiği gece olan Kadir Gecesi’nin bin aydan daha hayırlı olduğuna inanılıyor. Peki, bu yıl Kadir Gecesi ne zaman idrak edilecek ve bu gecede hangi ibadetlerin yapılması gerekiyor?

Kadir Gecesi ibadetleri maneviyatın yüksek olduğu bu günü boş geçirmek istemeyen kişiler tarafından araştırılmaya devam ediyor. İşte Diyanet İşleri Başkanlığı’nın Kadir Gecesi ile ilgili yaptığı bilgilendirmeler ve kutsal gecede yapılması gerekenler…


2019 YILI KADİR GECESİ NE ZAMAN?


Diyanet’in dini günler takviminde yer alan bilgilere göre Kadir Gecesi bu yıl 31 Mayıs 2019 Cuma gününe denk gelecek. Kadir Gecesi’nden 3 gün sonra ise Arefe Günü idrak edilecek. Yani Arefe Günü 3 Haziran 2019 Pazartesi günü olacak.


KADİR GECESİ İBADETLERİ NELER?


* Kur'ân–ı Kerim okunmalı; okuyanlar dinlenmeli; uygun mekânlarda Kur'ân ziyafetleri verilmeli; Kelamullah'a olan sevgi, saygı ve bağlılık duyguları yenilenmeli, kuvvetlendirilmeli.


* Üzerinde namaz borcu olanlarin nafile namazı kılmadan önce hiç değilse beş vakit kaza namazı kılmaları daha faziletlidir. Kazası yoksa nafile kılar.


Süfyan-i Sevri: “Kadir gecesi dua ve istiğfar etmek namazdan sevimlidir. Kur"an okuyup sonra dua etmek daha güzeldir” demiştir (Tecrid-i Sarih Tercemesi, VI, 313).


* Peygamber Efendimiz (sas)'e salât ü selâmlar getirilmeli; O'nun şefaatini ümit edip, ümmetinden olma şuuru tazelenmeli.


* Tefekkürde bulunulmalı; “Ben kimim, nereden geldim, nereye gidiyorum, Allah'ın benden istekleri nelerdir” gibi konular başta olmak üzere hayatî meselelerde derin düşüncelere girmeli.


* Bol bol zikir, evrad ü ezkarda bulunulmalı.


* Mü'minlerle helalleşilmeli; onlarla irtibatımız cihetinden rızaları alınmalı.


* Küs ve dargın olanlar barıştırılmalı; gönüller alınmalı; kederli yüzler güldürülmeli.


* Günahlara samimi olarak tevbe ve istiğfar edilmeli; idrak edilen geceyi son fırsat bilerek nedamet ve inabede bulunulmalı.


 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS