Kadir Gecesi önemi nedir? İşte Diyanet’in Kadir Gecesi duası

Kadir Gecesi önemi nedir? İşte Diyanet’in Kadir Gecesi duası

Kadir Gecesi bin aydan daha hayırlı olan gün olarak İslam alemi için önem taşıyan günler arasında bulunuyor. Gecesi ibadet ederek geçirmek isteyen kişilerse Kadir Gecesi duası ile günü anlamlandırıyor. Peki, Kadir Gecesi önemi nedir ve bu günde hangi dua okunur?

Kadir Gecesi 2020 yılında 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı ile aynı güne denk geldi. Ramazan ayı içerisinde idrak edilen bu gecede birçok kişi geceyi ibadet ederek geçirecek. Peki, bu günün İslam alemi için önemi nedir ve gecesinde hangi dua okunur?

KADİR GECESİ ÖNEMİ NEDİR?

Bu geceyi diğer bütün zamanlardan üstün kılan özelliklerin başında, Allah’ın kullarına merhametinin en büyük nişanesi olarak indirilen ve 14 asırdır insanlığın ufkunu aydınlatan hayat rehberimiz Kur’an-ı Kerim’in bu gece indirilmiş olması gelmektedir. Rabbimizin, “Biz onu (Kur’an’ı) Kadir gecesinde indirdik.” (Kadir, 1) ayetiyle beyan ettiği üzere bu gece, yeryüzünün, sözlerin en güzeli, mümin gönüllerin şifası, insanlık için hidayet rehberi, hakikat ve hikmet kaynağı olarak indirilen son vahiyle buluştuğu gecedir.

Bin aydan daha hayırlı olan Kadir gecesi, Kur’an’la ilişkimizi gözden geçirmek, başta Rabbimiz olmak üzere kendimizle, çevremizle ve bütün kâinatla ilişkilerimizi tevhit, adalet, merhamet ve güzel ahlak üzere yeniden düzenlemek için önemli bir fırsattır.

KADİR GECESİ DUASI

Diyanet’in bugün okunacak dua ile ilgili paylaşımı ise şöyle…

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS