"Kafamı kıran polis nerede?"

"Kafamı kıran polis nerede?"

Eskişehir’de Gezi Parkı gösterileri sırasında tesadüfen eylemlerin yapıldığı bölgeden geçerken bir polisin copuyla kafatası kırılan ve sağ eli felç kalan Gürcistan uyruklu üniversite öğrencisi Akaki Avaliani’nin hayatı altüst oldu. Ancak 2 yıldır şüpheli polis tespit edilemedi. Gürcü genç, İçişleri Bakanlığı’nı dava etti.

Anadolu  Anadolu Üniversitesi İngilizce İşletme Bölümü’nde okuyan Akaki Avaliani, avukatı Selamet Şen’in, İçişleri Bakanlığı aleyhine açılan tazminat davasında sunduğu dilekçeye göre 31 Mayıs 2013’ü 1 Haziran’a bağlayan gece saat 3.00’te arkadaşı Eyüp Kalyoncu ile evine giderken, ‘kimliği tespit edilemeyen polisler tarafından’ darp edildi.

Başına aldığı darbeyle kafatası kırılan Avaliani, arkadaşı tarafından yoldan geçen bir otomobile bindirilerek hastaneye götürüldü. İki hafta yoğun bakımda tutulan ve iki ay fizik tedavi gören Avaliani’nin, kafatasının kırılan kısmına suni bir parça takıldı. Gördüğü hasar nedeniyle sağ eli felç kaldı ve elini kullanamaz hale geldi. Avaliani’nin babası, oğlunun bakımı nedeniyle bir yıl Türkiye’de kaldı ve bu süreçte birçok harcama yaptı. Ayrıca Avaliani, Türkiye’den sonra Gürcistan’da da tedavi gördü. İkinci kez ameliyat edildi. Tedaviler nedeniyle sınavlara katılamadı ve okul başarısı düştü. Sağ elini kullanamadığı için de yazı yazamaz oldu. Bu nedenle sınavlarda yardıma ihtiyaç duydu. Yine o tarihte, İngiltere’de hak kazandığı stajına gidemedi, hak ettiği bursu da alamadı.

500 kasklı polisten hangisi

Radikal'den İsmail Saymaz'ın haberine göre savcılık soruşturması kapsamında “O dönemde gerek görevli 500 civarında kasklı polisin olması, gerekse kasklarda numara olmaması nedeniyle polisler tespit edilemedi”. Ayrıca İçişleri Bakanlığı’nın idari soruşturmasından da sonuç elde edilemedi. Bunun üzerine genç, yargıya gitti. İçişleri Bakanlığı’ndan 140 bin TL maddi ve manevi tazminat talep edilen dava dilekçesinde şöyle denildi:

Tedavisi devam edecek

“İki seneden fazla bir zaman geçmesine rağmen, müvekkilin sağ kolu felçlidir. Tedavisinin devam etmesi gerekmektedir. Olayın ne olduğunu bile anlayamayan müvekkil bu olay nedeniyle birçok manevi kayıp yaşamış olup, yaşamaya da devam etmektedir. Olayın ne olduğunu bile anlayamayan müvekkil bu olay nedeniyle birçok manevi kayıp yaşamış olup, yaşamaya da devam etmektedir. En önemlisi de artık sağ elini, felç olması nedeniyle gerektiği gibi kullanamamakta, sınavlarında bile birinin yardımına ihtiyaç duymaktadır.”

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS