Kahramanmaraş referandum seçim sonuçları: Kahramanmaraş’ta Evet-Hayır oyları netleşiyor

Kahramanmaraş referandum seçim sonuçları: Kahramanmaraş’ta Evet-Hayır oyları netleşiyor

Kahramanmaraş referandum sonuçları seçim yasağı kalktığı anda cnnturk.com’da olacak. 16 Nisan 2017 tarihinde yapılan referandumda anayasada yapılması istenen 18 maddelik değişiklik için sandık başına giden seçmenler Kahramanmaraş seçim sonuçları için YSK’dan gelecek açıklamayı bekliyor. Peki, 2010 yılında yüzde 80’e yakın “Evet” seçeneği çıkan Kahramanmaraş’ta Evet-Hayır oranı ne olacak? İşte, Kahramanmaraş seçim sonuçlarının açıklanacağı “Referandum 2017” sayfası…

Kahramanmaraş Evet-Hayır oy oranlarını belirlemek için sandık başına giden 700 bini aşkın seçmen diledikleri seçenekten yana oyunu kullandı. Yüksek Seçim Kurulu tarafından belirlenen seçim yasaklarının kalkmasıyla birlikte netleşecek olan Kahramanmaraş referandum sonuçları anlık olarak CNN Türk’te olacak. 


2017 referandumunda Türkiye'de 81 ile bağlı 50 bin 274 muhtarlıkta 167 bin 140 sandık kuruldu. Referandumda yurt dışı seçmenler dahil 58 milyon 366 bin 647 kişi olarak belirlendi. Bu seçmenlerin sandıkta verecekleri karara göre Türkiye Cumhuriyeti Anayasasında Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun kabul edilecek yahut reddedilecek.


TÜM REFERANDUM SONUÇLARI İÇİN TIKLAYINIZ...


Referandum öncesinde siyasi partiler verecekleri oyların rengine göre seçim çalışmalarını yürüttüler. TBMM'de yer alan partilerden Adalet ve Kalkınma Partisi (AK PARTİ) ile Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) referandumda 'Evet' vereceklerini açıklarken, muhalefet partileri Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) ise referandumda 'Hayır' oyu kullanacaklarını açıkladılar. Öte yandan 1 Kasım 2015 Genel Seçimlerinde yüzde 10 olan seçim barajını geçemeyerek Meclis'in dışında kalan partiler de referandum öncesinde oylarının ne olacağını paylaştılar.Türkiye sandık başında


Türkiye 7. kez referanduma gidiyor


Türkiye Cumhuriyeti'nde vatandaşlar 7. kez referandum için sandık başına gidiyor. İlk referandum 1961 yılında yapıldı. Ardından 1982, 1987, 1988, 2007 ve 2010 yıllarında referandumlar yapıldı. Türkiye'de yapılan referandumlardan 'Hayır' oyunun yüksek çıktığı tek referandum 1988 yılında yapılan referandum oldu. Bu referandumda 1982 Anayasası'nın 127. maddesindeki yerel seçimlerin 1 yıl erkene alınıp alınmaması konusu oylamaya sunuldu.Adalet ve Kalkınma Partisi (AK PARTİ) iktidarı sürecinde Türkiye, iki defa referanduma gitti. İlk olarak 2007'de cumhurbaşkanının halk tarafından seçilmesi başta olmak üzere birtakım anayasa değişiklikleri halkoylamasına sunuldu. 2007 referandumunda 'Evet' verenlerin oranı %68,95 olurken, 'Hayır' oylarının oranı ise %31.05 oldu.


2010 referandumunda yine anayasa değişikliği maddeleri oylamaya sunuldu. Bu halkoylamasında ise 'Evet' oylarının oranı %57,88 olurken, 'Hayır' oylarının oranı %42,12 oldu.


1 Kasım 2015 Genel Seçim Sonuçları


7 Haziran 2015 Genel Seçimlerinin ardından hükümet kurulması konusunda mutabakat sağlanamamasının ardından erken seçime gidildi. 1 Kasım 2015'te yapılan genel seçim sonuçlarına göre AK PARTİ %49.5, CHP %25.3, MHP %11.9, HDP ise %10.8 oranında oy aldı.


2014 Cumhurbaşkanlığı Seçimleri


Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Recep Tayyip Erdoğan %51.79, Ekmeleddin İhsanoğlu %38.44, Selahattin Demirtaş ise %9.76 oranında oy aldı.Madde madde anayasa değişiklikleri


Kahramanmaraş Hakkında Kısa Bilgi


Türkiye’nin Akdeniz bölesinde bulunan ve Kurtuluş Savaşındaki direnişi sebebiyle “Kahraman” ünvanını  alan şehirdir. Kurtuluş Savaşı’ndaki direnişi ile İstiklal Madalyası verilmiş ve ismine ön ek olarak “Kahraman” eklenmiştir. Şehrin geçim kaynağının büyük bölümünü ise tekstil ve iplik sanayisinden sağlanmaktadır. Türkiye’nin elektrik ihtiyacının %15 kadarı Kahramanmaraş’ta üretilir.


İlçeleri; Elbistan, Göksun, Nurhak, Onikişubat, Pazarcık, Türkoğlu, Afşin, Andırın, Çağlayancerit, Dulkadiroğlu, Ekinözü.


Tarihi Yerleri;  Ulu Camii, Şeyh Adil Çeşmesi, Çukur Hamamı, Andırın Azgıt Kalesi, Hatuniye Camii, Kahramanmaraş Kalesi, Taş Han, Afşin Hurman Kalesi, Süleymaniye Köprü ve Çeşmesi (Zeytun), Köroğlu Kalesi, Ceyhan Köprüsü, Andırın Geben Kalesi (Meryemçil), Çukurhisar Kalesi, Taş Medrese (Padişah kızı mezarlığı),Eshab’ı Kehf (Afşin), Orçan Kalesi, Andırın Haştırın Kalesi, Yaylaüstü Kalesi


 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS