Kalıcı bedelli ve yeni askerlik sistemi ne zaman yürürlüğe girecek?

Kalıcı bedelli ve yeni askerlik sistemi ne zaman yürürlüğe girecek?

Bedelli askerlik düzenlemesinin de kalıcı hale geleceği yeni askerlik sistemi gençlerin gündemindeki yerini koruyor. Söz konusu sistemle ilgili Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar tarafından kapsamlı açıklama yapıldı. Peki, uzun dönem askerlik yapanlar için sürenin kısalacağı yani tek tip askerliği getiren ve kalıcı bedelli askerlik düzenlemesini içeren yeni askerlik sistemi ne zaman yürürlüğe girecek? İşte detaylar…

Yeni askerlik sistemi gençlerin gündeminde ön sıralarda yer almaya devam ediyor. Uzun dönem askerlik yapanların askerlik sürelerinin kısalacağı tek tip askerlik düzenlemesi ve kalıcı bedelli askerliği içeren yeni askerlik sistemi ne zaman yürürlüğe girecek. Yapılan son dakika açıklamalarına göre, Meclis faaliyetlerinin başlamasıyla birlikte yeni askerlik sistemi Genel Kurul’un gündemine gelecek. Peki, yeni askerlik sistemi ne zaman yürürlüğe girecek? İşte detaylar…


YENİ ASKERLİK SİSTEMİ NE ZAMAN YÜRÜRLÜĞE GİRECEK?


Yeni askerlik sistemi ile ilgili taslak geçtiğimiz ay Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar tarafından detaylarıyla birlikte kamuoyuyla paylaşılmıştı. Bakan Akar tarafından detayları açıklanan yeni askerlik sistemine göre bedelli askerlik düzenlemesi kalıcı hale gelecek. Peki; Yeni askerlik sistemi ne zaman yürürlüğe girecek?


Hatırlanacağı gibi AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Şubat Ayı’nda katıldığı televizyon programında yeni askerlik sistemi ile ilgili “Nisan ayı içerisinde bu şekillenir ve TBMM'nin gündemine gelir öyle gözüküyor" demişti.


Sistemin yürürlüğe girebilmesi için TBMM’de kabul edilip Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından onaylanması gerekiyor.  Ancak TBMM 31 Mart seçimleri nedeniyle 16 Nisan’a kadar faaliyetlerine ara vermişti. Yani sürecin başlaması için teklifin 16 Nisan’dan sonra TBMM’ye sunulması komisyon görüşmelerinin ardından oylanması için TBMM genel kuruluna gelmesi gerekiyor. Bu nedenle gözler 16 Nisan ve sonrasında TBMM’de olacak.


BEDELLİ ASKERLİK ÜCRETİ NE KADAR OLACAK?


Bedelli askerlik düzenlemesi, yeni askerlik sisteminin yasalaşması halinde sürekli hale gelecek. Bedelli askerlikten yararlanan gençler, başvuruda bulundukları dönem için geçerli olan ücreti ödeyip 1 ay zorunlu eğitim alarak askerlik yükümlülüklerini yerine getirmiş olacaklar.


Yeni askerlik sisteminde uygulanacak bedelli askerlik ücreti 31 bin 343 lira olarak belirlendi. Bu miktar her altı ayda bir memur maaşına gelen zam oranında artacak.


1 aylık eğitimin sonunda bedelliye ayrılanlar, kurada belirlenenler, belli bir miktar ücreti ödeyecekler, bedelliye ayrılacaklar ve askerlikle ilişikleri kesilecek.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS