Kamu-Sen'e 'hayır' saldırısı

Kamu-Sen'e 'hayır' saldırısı

Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk’un referandumda “hayır” çağrısı yapmasının ardından 25 kişilik bir grup konfederasyon binasını bastı, Koncuk’un istifasını istedi

Genel Başkanı İsmail Koncuk’un, 22 Ocak’ta demokratik parlamenter sistem ve kuvvetler ayrılığı vurgularıyla tek adam rejimine “hayır” çağrısı yapmasının ardından Türkiye Kamu-Sen’in Ankara’daki genel merkezine saldırı gerçekleşti.


Yeniçağ’ın haberine göre; akşam saatlerinde konfederasyonun genel merkezine gelen yaklaşık 25 kişilik bir grup, kapıdaki güvenlik görevlilerini darp edip binanın içine girdi. Saldırganlar, binanın içinde bir süre slogan attı.


Gerginliğin büyümemesi için İsmail Koncuk, grubun temsilcileri ile bir görüşme gerçekleştirdi. Görüşmede Koncuk’a istifa tehdidinde bulunan saldırganlar daha sona binadan ayrıldı.


Koncuk: “Birileri göndermiş anlaşılan”
Saldırının ardından Koncuk kısa bir açıklama yaptı. “Kendini bilmez çocuklar. Olur böyle şeyler. Onları da göndermişler anlaşılan” diyerek saldırının organize olduğunu vurgulayan Koncuk, istifa tehdidi için de “Beni kim istifaya çağırabilir, beni seçen delegeler. Demokratik yollardan seçilmiş insanız. Seçimle geliriz, seçimle gideriz. Bunlar doğru şeyler değil” dedi.


MHP’li muhalifler Genel Merkezi işaret etti
Kamu-Sen’e yönelik saldırıya MHP’li muhaliflerden de hızla tepki geldi. Koray Aydın, yazılı bir açıklama yaparak saldırıyı kınarken, Koncuk’a yönelik baskı ve tehditlerin kabul edilemez olduğunu belirtti. Aydın açıklamasında şöyle dedi:


"Türkiye Kamu-Sen, birilerinin sus demesiyle susacak bir kurum değildir. Kendi kararını, yetkili kurullarında kendisi verecektir. Bizim gençlerimizi, bizim kurumlarımıza karşı kışkırtmak ve saldırmak hangi aklın ürünüdür? Böyle bir sorumsuzluk tam bir akıl tutulmasıdır. Milliyetçi-ülkücü hareketi ucube bir partili cumhurbaşkanlığı tesis etmek için birbirine düşürmeye ve bölmeye kimsenin hakkı yoktur.


Ülkücüleri, demokratik tercihleri sebebiyle ayrıştırmak, ötekileştirmek ve ülküdaşlık hukukunu zedelemek büyük vebaldır. MHP ve Ülkücü Hareket’i kendi gündemi ve önceliği olmayan bir konu yüzünden birbirine düşürenleri, ne ülkücüler ne de tarih affetmeyecektir. Sağduyu galip gelmeli, demokratik kurallar işlemeli, her aşaması baskı ve dayatmalarla gelen partili cumhurbaşkanlığı sandığa gömülmelidir."


MHP’den ihraç edilen Antep Bağımsız Milletvekili Ümit Özdağ da saldırıdan MHP Genel Merkezi’ni sorumlu tuttu ve şöyle dedi: “Ülkücü hareket Balgat’ın saldırıları karşısında yılmayacak. Erdoğan’ı başkan yapmak için ülküdaşlarını tehdit edenleri tarihe, sandığa gömeceğiz.”

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS