Kamulaştırma bedeli ödenmeyince yolu kapattılar

Kamulaştırma bedeli ödenmeyince yolu kapattılar

Antalya'nın Kaş ilçesinde 27 yıl önce üzerinden izinsiz yol geçirilen babadan kalma araziyi, mahkeme kararıyla geri aldıktan sonra kamulaştırma bedeli ödenmeyince yolu kapatan 4 kardeş, yolun açılmaması için nöbete başladı.

Kaş ile Bayındır Mahallesi'ni birbirine bağlayan 5 kilometre uzunluğundaki yol 1988 yılında yapılırken, Mehmet Can'a ait 30 dönümlük arazinin 3 dönümlük bölümü kamulaştırma yapılmadan kullanıldı. O dönem Kumluca'da seracılık yapan Mehmet Can, arazisinin izinsiz alındığı gerekçesiyle Kaş Asliye Hukuk Mahkemesi'nde dava açtı.


1992 yılında Mehmet Can'ın vefatının ardından 3'ü Antalya merkezde, 1'i Kaş'a bağlı Gömbe Mahallesi'nde oturan 4 çocuğu, mahkeme sürecini takip etti. 18 Şubat 2002'de mahkeme yol için kullanılan 3 dönümlük arazinin Mehmet Can'ın varislerine ait olduğuna karar verdi.


Danıştay'dan 'Tarlabaşı kamulaştırması hukuksuz' kararı


Yargıtay tarafından 8 Mart 2004 tarihinde onanan mahkeme kararının ardından söz konusu arazi Kaş İcra Müdürlüğü tarafından varislere devredildi.


Yolu kapattırdı


Bunun üzerine varisler dönemin Köy Hizmetleri Genel Müdürlüğü, yolun ulaşım sağladığı noktada vericileri bulunan GSM şirketleri ve TRT'ye başvurarak kamulaştırma bedelinin ödenmesi talebinde bulundu. Aradan geçen sürede olumlu yanıt alamayan varislerin başvurusu üzerine mahkeme kararıyla yol 13 Ağustos 2013'te kapatıldı. Ancak bölgede yaşayanlar tarafından yol tekrar ulaşıma açıldı. Kardeşler adına Safter Can, sorunun çözümü için Antalya Büyükşehir Belediyesi ile Kaş Belediyesi'ne başvurdu ancak olumlu yanıt alamayınca savcılık kararıyla yolu tekrar kapattırdı.


Enerji projeleri için 15 ilde acele kamulaştırma!


Kamulaştırma bedeli ödenene kadar yolun tekrar ulaşıma açılmasını engellemek isteyen varisler, nöbete başladı. Varislerden 50 yaşındaki Ziynet Can ve eşi Ergün Can, yol kenarına çadır kurdu. Ramazan Bayramı'na kadar burada kalacak çiftten sonra diğer varislerin sırasıyla nöbeti devralacağı belirtildi.


4 gündür çadırda nöbet tuttuğunu söyleyen Ziynet Can, "Kaş Belediye zabıtaları geldi. Biz de mahkeme kararını gösterdik. Gittiler. Onun dışında hiçbir yetkili gelmedi. GSM operatörlerinin ve TRT'nin vericilerine bakım yapmak isteyen ekipler geldi. Yol kapalı olunca geri gittiler. Bu kadar duyarsızlık olmaz. Biz de kesinlikle bu yolu açmayacağız. Bu ülkede hukuk varsa hakkımızı sonuna kadar arayacağız" dedi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS