Kandil tarihleri 2019: Berat Kandili ne zaman? İşte cevabı

Kandil tarihleri 2019: Berat Kandili ne zaman? İşte cevabı

Kandil tarihleri 2019: Berat Kandili ne zaman? İşte cevabı

Kandil tarihleri içinde bulunduğumuz Üç Aylar’da sıklıkla araştırılıyor. 2019 yılında Regaib ve Mirac Kandillerini idrak ettik. Gözler Berat Kandili’ni idrak edeceğimiz tarihte… Peki, Berat Kandili ne zaman? İşte, 2019 kandil tarihleri…

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Kandil tarihleri 2019 Diyanet Dini Günler Takvimi’nde vatandaşlarla paylaşıldı. Bizleri 11 ayın sultanı Ramazan Ayı’na yaklaştıran kandil geceleri özlemle beklenen vakitlerin başında yer alıyor. Bilindiği üzere, Regaib ve Mirac Kandillerini geride bıraktık. Peki, günahlardan arınma müjdesinin verildiği Berat Kandili ne zaman? İşte, Diyanet Dini Günler Takvimi’nde yer alan 2019 kandil tarihleri…

BERAT KANDİLİ NE ZAMAN?

Günahlardan arınma müjdesinin verildiği Berat Kandili, Hicri Takvim’e göre Şaban Ayı’nın 14’ünü 15’ine bağlayan gece kutlanıyor. Diyanet İşleri Başkanlığı Dini Günler Takvimi’nde ise Şaban Ayı’nın 14. Günü, 19 Nisan 2019 Cuma günü olarak belirtilmiş durumda. Yani 19 Nisan Cuma gününü 20 Nisan Cumartesi’ye bağlayan gece İslam dünyasında berat kandili olarak kutlanacak. Öte yandan diğer kandil tarihleri de Diyanet İşleri Başkanlığı Dini Günler Takvimi’nde yer aldı. İşte Kandil tarihleri…

KANDİL TARİHLERİ 2019:

Regaib Kandili: 7 Mart

Mirac Kandili: 2 Nisan

Berat Kandili: 19 Nisan

Kadir Gecesi: 31 Mayıs

BERAT KANDİLİ

Kurtuluş, af ve arınma anlamlarına gelen Berat, Müslümanlara kulluk bilinci ve hesap verme şuuruyla; hata, suç ve yanlışlardan kaçınmayı, günahlardan arınmayı; affedilmenin yanında affedici olmayı da, bağışlanma isteğinin yanında bağışlayabilme şuurunu da kazandırır. 

Beratın ilk şartı, kimlerden ve nelerden uzak duracağımızı; kimlere ve nelere yakın olacağımızı bilmektir. Bu itibarla Berat, ruhumuza ağır gelen her türlü keder ve sıkıntıdan, insanı inciten hata ve günahtan, insana yakışmayan söz, tutum ve davranıştan “berat etmek” için eşsiz bir fırsattır.

Kulluk yolculuğumuzdaki değişim ve dönüşümün en önemli işaretini resmeden berat, kişinin doğuştan günahlardan berî olduğunu bize haber veren önemli bir müjdedir.

Berat, nurlu gölgesi üzerimize düşmeye başlayan Ramazan ayına bizi hazırlayan; diri bir zihin ve berrak bir gönülle aşama aşama kemale ulaştıran Rabbimizle, taat ve itaat zemininde buluşturan bir yakınlaşmadır.                    

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Berat gecesini idrak eden herkes, Yüce Allah’ın Kur’an-ı Kerim’deki; “De ki, ey kendi nefisleri aleyhine haddi aşan kullarım! Allah’ın rahmetinden ümit kesmeyin! Çünkü Allah bütün günahları bağışlar. Şüphesiz ki O, çok bağışlayan, çok esirgeyendir” müjdesinin farkına vararak, Sevgili Peygamberimiz (s.a.s.)’in; “Allah’ım! Azabından affına, gazabından rızana sığınıyorum...” şeklindeki yönelişi ile özüne dönmeli, ümitlerini canlandırmalı, bağışlama ve bağışlanma duygularını güçlendirmelidir.