Kara kış yolları tutmaya başladı

Kara kış yolları tutmaya başladı

Türkiye'nin birçok ilinde kar yağışı etkisini arttırdı. Bolu'da kar yolları kapattı, TEM'de ulaşım aksadı. Erzurum'da da kar yağışı nedeniyle çok sayıda köy yolu ulaşıma kapandı. Düzce'de ise yaylada mahsur kalan 7 kişi kurtarıldı. Bolu, Erzincan, Bitlis, Muş ve Karabük'te ise kar yağışı nedeniyle eğitime ara verildi.

Bolu'da dün başlayan kar yağışı gece boyu devam etti. Kent merkezinde kar kalınlığı 15 santime ulaştı. Kar nedeniyle ilk ve orta dereceli okullar bugün 1 gün süreliğine tatil edildi. Sabah sürücüler araçlarının üzerinde biriken karı temizleyerek işlerine gitti. Bazı sürücüler araçlarını kar nedeniyle çıkaramadı. Kar şehir içi trafiğinde de aksamalara yol açtı. Kar, şehirlerarası yollarda sürücüleri zor urumda bıraktı. Gece, TEM'in Yeniçağa kesiminde kar ve buzlanma nedeniyle birçok araç kayarken, hasarlı kazalar meydana geldi.
Ankara yönünde uzun araç konvoyu oluştu. Aynı bölgede İstanbul yönünde ise gece 3 yolcu otobüsü kayarak birbirine girdi. Yaralananın olmadığı kaza nedeniyle ulaşım bir süre durdu.

Gerede-Karabük yolu zaman zaman kapandı

Kar, en çok Gerede-Karabük karayolundae etkili oldu. Özellikle Kemikli Rampaları mevkisinde kar ve buzlanma nedeniyle bir çok araç kayarak yolda kaldı. İki yönde de ulaşım zaman durdu ve uzun araç konvoyları oluştu.

TEM ve D-100 Karayolu'nun Bolu Dağı geçişinde kar ulaşımı yavaşlatırken, yol kapanmadı. Karayolları ekipleri sürekli kar temizleme ve tuzlama çalışması yaptı.

Erzurum'da tipi

Önceki gece hava sıcaklıklarının iyice düştüğü Erzurum'da kar yağışı başladı. Yüksek kesimlerde görülen tipi nedeniyle araçlar yolda mahsur kaldı. Yoğun tipi nedeniyle çok sayıda köy ve mezra yolu da ulaşıma kapandı. 

Düzce'nin Gölyaka İlçesi Kardüz Yaylası'na piknik için çıkan ve kar nedeniyle mahsur kalan 7 kişi yaklaşık 5 saat süren çalışma sonucunda kurtarıldı. Kar yağışı eğitimi de aksattı. 

İki gündür kar yağışının etkili olduğu Bolu merkez, Gerede ve Yeniçağa ilçelerinde, ilk ve orta dereceli okullar ile özel öğretim kurumlarında okullar bugün, 1 gün süreliğine tatil edildi. Kar yağışı, özellikle bolu dağı kesiminde trafikte de aksamalara neden oluyor. Karabük'te ise Ovacık ilçesinde, Ovacık Spor Lisesi hariç eğitim öğretime bugün ara verildiği belirtildi. 

Doğu Karadeniz kar altında

Doğu Karadeniz'in yüksek kesimlerinde etkili olan kar nedeniyle Rize'de 42, Bayburt'ta 30 köy yolu ulaşıma kapandı. Merkezde 7, Çamlıhemşin'de 10 ve İkizdere'de 25 olmak üzere 42 köyle ulaşım sağlanamıyor.

Bayburt İl Özel İdaresi yetkililerinin verdiği bilgiye göre, dün akşamsaatlerinde il genelinde etkili olan karın ardından özellikle yüksek kesimlerdeki 30 köy yolu ulaşıma kapandı.

Ordu'da kent merkezinden 550 metre yükseklikteki Boztepe'ye mevsimin ilk karı yağdı. Kent merkezinden teleferikle Boztepe'ye çıkan vatandaşlar, hatıra fotoğrafı çektirdi.
Doğu'da 696 köye ulaşım kapandı

Dün geceden itibaren bölgede etkili olan yoğun kar yağışı, hayatı olumsuz etkiliyor. Kar kalınlığı, Muş'ta 20, Ağrı'da 13, Erzurum'da 8, Ardahan'da ve Erzincan'da 4, Muş'ta ve Kars'ta 3 santimetreye ulaştı.

Bölgede kar ve tipi nedeniyle Muş'un Malazgirt ilçesinde, Erzincan'ın Tercan ilçesinde taşımalı eğitime bir gün ara verildi. Yoğun kar yağışı nedeniyle Ardahan Artvin karayolundaki 2642 rakımlı Sahara Geçidi ulaşıma kapandı ve yol açma çalışmaları devam ediyor. Kent merkezlerinde de araç trafiğinde zaman zaman aksamalar yaşanıyor.

Erzurum'da 325, Ağrı'da 202, Erzincan'da 160 ve Muş'ta 9 olmak üzere toplam 696 köy yolunda kar nedeniyle ulaşım sağlanamıyor. Şehirler arası yollardaki ulaşımın aksamaması nedeniyle Karayolları ekipleri 24 saat aralıksız görev yapıyor. 

Meteoroloji Bölge Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre dün gece ölçülen en düşük hava sıcaklığı sıfırın altında 8 derece ile Erzurum'da yaşandı. Diğer illerde ise hava sıcaklığı yine sıfırın altında olmak üzere Kars'ta 6, Ardahan 5, Ağrı ile Erzincan'da 4 ve Muş'ta ta 3 derece oldu. Bölgede gün boyu etkili olacak kar yağışı akşam saatlerinde bölgeyi terk edecek.

Muş'ta okul tatili

Muş'ta gece etkisini gösteren kar yağışı, 30 köy yolunu ulaşıma kapattı. Etkili kar yağışından dolayı Muş Alpaslan Üniversitesi’nde, Bulanık ve Malazgirt ilçelerinde 1 gün süreyle eğitime ara verildi.

 

Van, Bitlis beyaza büründü

Van'da şehir merkezinde kar kalınlığı 20 santimetreyi bulurken, yüksek kesimlerde yarım metreyi geçti. Kar nedeniyle 156'sı mahalle, toplam 343 yerleşim yerinin yolu ulaşıma kapandı.

Bitlis'te ise dün geceden beri aralıksız yağan kar kalınlığı şehir merkezinde 60 santimetreye ulaştı. Yüksek kesimlerde kalınlığı 80 santimetreyi bulan kar nedeniyle Ahlat ve Adilcevaz ilçesi dışında Bitlis genelinde okullar bir gün süreyle tatil edildi. Bitlis'te  294 köy yolu ulaşıma kapandı. Hakkari'de ise kar 10 köy ve 18 mezranın yolunu ulaşıma kapattı.

Hakkari kara teslim

Türkiye’nin genelinde etkisini gösteren kar yağışı Hakkari ve ilçelerinde de sabah saatlerinde etkili oldu. Sabah saatlerinde evlerinde çıkan vatandaşlar sürprizle karşılaştı.Kısa sürede her yeri beyaza bürüyen kar yağışı, özellikle de çocuklar tarafından sevinçle karşılandı. Özellikle kar yağışına hazırlıksız yakalanan sürücüler zor anlar yaşadı. Kent merkezinde kar kalınlığı 15 santimetreyi bulurken yüksek kesimlerde ise 45 santimetreye ulaştı.

İl genelinde birçok köy ve mezranın yolu ulaşıma kapandı. Kapanan köy yollarının açılması için karla mücadele ekiplerinin çalışmalarını aralıksız sürdürdüğünü açıkladı.

Karlıova'da tipi yaşamı felç etti

Bingöl'ün Karlıova ilçesinde iki gündür etkili olan yoğun kar yağışı, tipiye döndü. Tipi nedeniyle yaşam durma noktasına geldi.Karılova ilçesinde iki gündür yoğun olarak yağan kar yağışı dün gece yerine tipiye bıraktı.

Hava sıcaklığının eksi 10'a kadar düşmesiyle bazı araçlar soğuktan çalışmadı, çok sayıda gölet ise dondu. Birçok köyün ilçeyle bağlantısı belirtilirken, Kaymakamlığa bağlı özel idare ekipleri ise çalışmalarını aralıksız devam ettiriyor. 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS