Kara Menderes ve Yeşil Irmak'ta balık ölümleri

Kara Menderes ve Yeşil Irmak'ta balık ölümleri

Çanakkale'nin Ezine ilçesindeki Kara Menderes Çayı'nda ölen çok sayıda balık, kıyıya vurdu. Tokat'ta da Yeşil Irmak'ta balık ölümleri meydana geldi. Ölen balıkların sırt kısmında yara olduğu görüldü.

Kızılköy yakınından geçen Kara Menderes Çayı'nın bazı bölgelerinde yaşanan balık ölümleri, balıkçıları tedirgin etti. Bunun üzerine balıkçılar, durumu İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü yetkililerine bildirdi. Müdürlük tarafından konuyla ilgili çalışma başlatıldı.


İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ramazan Eren, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ihbar doğrultusunda inceleme için bir ekip görevlendirdiklerini söyledi.


İstanbul'da çevre felaketi: Riva deresi ölü balık akıyor


Birer su ürünleri mühendisi ve veteriner hekimin konuyla ilgili çalışmalarına başladığını belirten Eren, incelemenin sonuçlarına göre ilgili kurumlarla bilgi paylaşımında bulunacaklarını ifade etti.


Balıkçılardan Murat Emiral da ölümlerin son birkaç gündür yoğunlaştığını anlattı.


Milyonlarca balık öldü!


Bölgede 2012 yılında da balık ölümleri yaşandığını hatırlatan Emiral, "Birkaç gün önce bölgeye balık avlamak için geldim ve kötü kokuyu fark ettim. O günden bu yana çayda yüzlerce balık ölüsüyle karşılaşıyoruz. Yetkililerden, bunun nedenlerini araştırmalarını ve bu üzücü duruma çare bulmalarını istiyoruz. Çayın dip kısımlarında yüzlerce ölü balık bulunuyor. Allah korusun, bu balıkları yemek isteyen de çıkabilir. İşin boyutu o zaman çok değişir" diye konuştu.


Öte yandan, Tokat merkezden geçen Yeşilırmak'ta yaşanan balık ölümleri üzerine Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünce inceleme başlatıldı. Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ali Yavaş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bölgede balık ölümleri yaşanması nedeniyle araştırma başlatıldığını söyledi.


Yavaş, kent merkezinden geçen Yeşilırmak'ın Demir köprü mevkisinde ölen balıkları gören vatandaşların, durumu müdürlüklerine bildirdiğini belirtti.


İhbarın ardından ekiplerinin olay yerine gittiğini ifade eden Yavaş, "Arkadaşlarımızın aldıkları ölü balıklar, laboratuvarda incelenecek. İncelemenin ardından ölümlerin nedeni ortaya çıkacak. Balık ölümlerinin nedenlerini araştırıyoruz" dedi.


Bu arada ölen balıklardan bazılarının sırt kısmında yara olduğu görüldü.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS