"Kara operasyonunu koalisyonla görüşüyoruz"

"Kara operasyonunu koalisyonla görüşüyoruz"

Reuters'e konuşan Türk yetkili: "Suriye'de kara operasyonu olasılığını koalisyonla görüşüyoruz. Tek taraflı operasyon istemiyoruz. Bu ay sonuna kadar 4 adet Suudi savaş uçağı İncirlik'e konuşlanacak."

Türkiye Suriye tarafından gelen ateşe karşılık angajman kuralları gereği 4. gün de fırtına obüsleriyle Suriye'yi vurdu. Reuters'e konuşan Türk yetkili Suriye'ye yönelik kara harekatıyle ilgili de konuştu.

Türk yetkilinin yaptığı açıklamalara göre kara harektatı olmadan Suriye'deki iç savaşı sona erdirme ihtimali kalmadı. Ancak bu harekatta Amerika Birleşik Devletleri ve batılı müttefikleri de yer almalı.  

Bu konu amerika öncülüğündeki koalisyon güçleri ile görüşülüyor. Fakat Türk yetkiliye göre Türkiye tek taraflı bir operasyona karşı. YPG'nin asıl hedefinin Suriye'nin kuzeyinde toprak kazanmak olduğunu yineledi.

Dışişeleri Bakanı Çavuşoğlu ve Rus mevkidaşı Lavrov arasında Aralık ayındaki görümeden bu yana herheangi diplomatik ilişki kurulmadı.

Suudi Arabistan'a ait 4 savaş uçağının Şubat ayı sonunda İncirlik Üssü'ne konuşanacağını söyledi. İsraille tüm konularda anlaşma tamamlanmak üzere.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS